רבים שמעו על כך שניתן להוציא אזרחות פורטוגלית או אוסטרית ללא ויתור על אזרחות ישראלית, לקבל את כל ההטבות של הדרכון האירופאי ללא צורך להתגורר פיזית במדינות אלה.

אך לא רבים יודעים שבנוסף לשתי אזרחויות אלה, ניתן לקבל אזרחויות אחרות פחות מוכרות, שגם הן אירופאיות לכל דבר ומקנות את אותם יתרונות. שתי הדרכים המרכזיות לקבלת האזרחות היא הוכחת המוצא/הזיקה או השקעה כספית במדינה. 

אזרחות רומנית

אחת האזרחויות המבוקשות ביותר היא האזרחות הרומנית. זאת גם האזרחות בעלת מספר הזכאים הגבוה בישראל, ונחשבת קלה להשגה בהשוואה לאחרות.

תוכלו לקבל את האזרחות במידה שתוכיחו כי אבותיכם היו אזרחים רומנים בעבר. במה זה כרוך? כל שנדרש הוא הצגת מסמכים רשמיים שמוכיחים קשר בין קרוב המשפחה הרומני המקורי למדינה הרומנית. למשל תעודת-לידה, מסמך שינוי-שם, דרכון ישן וכד'. אם אין בידכם מסמכים, ניתן להשיג אותם מהארכיונים ברומניה ומשרדנו מסייע בכך.

משך הזמן עבור קבלת האזרחות משתנה ותלוי בפרוצדורות פנימיות ברומניה. בממוצע תהליך קבלת האזרחות אורך כ-3 שנים. אולם, ישנם מקרים שניתן לקבל אותה גם בשנתיים. עם-זאת, בתסריט הארוך ביותר תקבלו אותה לאחר 4 שנים.

ויזת השקעה ברומניה: במידה שאתם מעוניינים להשקיע ברומניה דעו שסכום ההשקעה המינימלי עומד על כמיליון אירו. ההשקעה חייבת להיות בחברה ברומניה ועליכם להשקיע את הסכום בהון מניות.

כאן מדובר על טווח המתנה של כ-4 שנים. יחד-עם-זאת, תידרשו לחיות ברומניה וגם לעבור מבחן בשפה המקומית. המבחן יכיל קטעים בעלי קשר היסטורי, גאוגרפי, משפטי וכללי על המדינה.

אזרחות בולגרית

האזרחות הבולגרית נחשבת גם כן נוחה להשגה. במידה שאחד מהוריכם בעל אזרחות תקפה, תוכלו להגיש בקשה ולקבל את האזרחות בתוך כשנתיים בערך. עם-זאת, דעו שהקורונה נותנת לגיטימציה לאי סדרים ולהתמשכות ההליכים מעבר לממוצע. 

לא ניתן להוציא אזרחות עבור נכדים ונינים ללא אזרחות (חידוש או השבה) של בעל הזכאות המקורי. גם אם הוא נפטר, יש להוציא תעודת פטירה בולגרית על מנת "להשיב לו" את האזרחות לכאורה. לאחר-מכן, על האזרחות לעבור לאחד ההורים וממנו לנכד.

ויזת השקעה בבולגריה: ההשקעה המינימלית היא של חצי מיליון אירו. זאת כאשר ניתן לבחור אפיק השקעה של רכישת חברה, אגרות חוב או נדל''ן. משך הזמן לקבלת האזרחות בתהליך זה עומד על כ-5 שנים. אולם, בהשקעה של מיליון אירו משך הזמן יהיה כשנתיים. זה מהרגע שמתקבלת תושבות (בערך 6 חודשים מיום הגשת הבקשה).

אזרחות הונגרית

בכל הנוגע לקבלת אזרחות הונגרית למעשה קיימים שני תהליכים מרכזיים: "התהליך הרגיל" ו"התהליך הפשוט". עבור התהליך הרגיל תתבקשו לגור בהונגריה בפרק זמן של כ-8 שנים רצופות.

התהליך הפשוט עדיף יותר עבור יהודים שמעוניינים להוציא אזרחות בדרך קלה ומהירה. בהתאם לתקנות שהוצגו בפרלמנט ההונגרי בחודש מאי 2010, כל יהודי ממוצא הונגרי שחי במדינה זרה על בסיס קבוע, יוכל להגיש בקשה לקבלת האזרחות.

משך התהליך יכול לקחת כמה חודשים במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב הוא עשוי להימשך כשנה. כמו-כן, תצטרכו לספק הוכחות לקשר משפחתי וידע בסיסי בשפה ההונגרית.

ויזת השקעה בהונגריה: אם אתם מעוניינים לרכוש נדל''ן בהונגריה, עליכם להשקיע סכום של לפחות 350 אלף אירו. במידה שאתם רוצים להשקיע בחברה, כדאי לדעת שמס החברות עומד על כ-10% בלבד ונחשב בין הנמוכים באירופה.

הליכי ההתאזרחות והבירוקרטיה עבור זרים נחשבים יעילים ומהירים. 

אזרחות פולנית

זו אולי האזרחות הקשה ביותר להשגה. החוק הפולני מתבסס על "דין הדם". זאת אומרת שכל אדם שאבותיו היו פולנים בעבר זכאי באופן פוטנציאלי לאזרחות. עם זאת, יש לאמת תחילה את בעל האזרחות לשעבר (אם עדיין בחיים), לאחר מכן את ההורה ואז את המעוניין.

מאידך, הקושי בהשגת האזרחות נובע בדרך-כלל בגלל שירות בצבא זר אצל בעל האזרחות בעבר (עד לשנת 1951). כך ששווה לבדוק את הדבר.

כיצד להוכיח קשר לפולין? עליכם להראות קשר בין בעל האזרחות לשעבר לבין המדינה הפולנית. הקשר מסתמך על מסמכים רשמיים. מסמכים כגון תעודת-לידה, תעודת-נישואין, דיפלומה, תעודת-זהות ועוד (אם אין ברשותכם ניתן לאתר אותם בפולין).

אזרחות פולנית על בסיס השקעה: מסתבר שאזרחות על בסיס השקעה לא קיימת בחוק הפולני. אך, ניתן להשיג אישור תושבות-זמנית למטרת עסקים.

בכדי להמיר את אישור התושבות לאזרחות עליכם לחיות בפולין כ-10 שנים רצופות. בסופן יהיה עליכם לעבור מבחן שפה מקומי.

אזרחות יוונית

אם יש לכם במשפחה קשר יווני אצל אחד ההורים או הסבים, אתם זכאים להגיש את הבקשה. הוכחת הקשר תיעשה על-ידי הצגת מסמכים רשמיים כמו תעודת לידה/נישואין, רישומי בתי-עלמין וכד'.

לאחר הגשת המסמכים יתקיים ראיון בקונסוליה היוונית. בראיון תידרשו להוכיח את הקשר ליוון, כמו גם להיסטוריה ולתרבות היוונית. אחרי-כן הבקשה תוגש לרשויות המוסמכות באתונה לבחינת הבקשה.

חשוב להבהיר כי התהליך יהיה מהיר יותר מאשר תהליך התאזרחות רגיל ביוון. הזמן המשוער לקבלת האזרחות במקרה הטוב אורך כשנה. לעומת-זאת, במקרה הארוך יותר יהיה עליכם לחכות כשנתיים.

אזרחות יוונית על בסיס השקעה: על פניו לא ניתן להשיג אזרחות יוונית באמצעות השקעה, אלא רק היתר-שהייה על בסיס השקעה. 

סכום ההשקעה למטרת רכישת חברה, אגרות חוב או פיקדונות בנקאיים עומד על כ-400 אלף אירו. אם אתם מעוניינים בנדל''ן - טווח ההשקעה המינימלי הוא כ-250 אלף אירו.

המשקיע לא נדרש לעבור מבחן שפה.

עו"ד מיכאל דקר (צילום: שירי דקר)
עו"ד מיכאל דקר | צילום: שירי דקר

יתרונות הדרכון האירופי

כאזרחי האיחוד תוכלו לבקר בלמעלה מ-150 מדינות ברחבי העולם. באפשרותכם לעבוד ולחיות במדינות מערב אירופה המפותחות ללא הגבלת זמן. אחד היתרונות הבולטים הוא הזכות לרכוש או להקים חברה ולהנות ממדיניות מס משמעותית. יתרון מרכזי נוסף היא האפשרות לקבל טיפול רפואי במדינות-האיחוד במחיר של תושב-אירופאי.

עורך דין מיכאל דקר ממשרד כהן, דקר, פקס וברוש עוסק בדיני הגירה ואזרחויות זרות. הכתבה נכתבה בסיוע יהונתן גבריאלוב

 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל