גבר שתקף במסעדת מקדונלד'ס גבר אחר רק מפני שביקש ממנו לעשן בחוץ, יפצה אותו במאות אלפי שקלים – כך נקבע לאחרונה בבית משפט השלום בחיפה. המותקף תבע גם את זכיינית הרשת בישראל, אלא שהשופטת אפרת קריב דחתה תביעה זו לאחר ששוכנעה כי צוות המסעדה תפקד כראוי במהלך הקטטה, ואין קשר סיבתי בין התרשלותה הנטענת לבין הנזק של התובע.

האירוע התרחש לפני כ-9 שנים בסניף מקדונלד'ס בקיבוץ מעין ברוך. בשעת ערב נכנסו התובע, בתו בת ה-10 וחברה שלה למסעדה כדי לאכול. מיד עם היכנסם הבחין התובע בגבר שמעשן בתוך המסעדה. התובע ביקש מהאיש לא לעשן בשטח המסעדה ואף דחף אותו קלות לכיוון היציאה.

בדיעבד התברר שדקות ספורות לפני הגעת התובע, המעשן (הנתבע) וחבריו התפרעו במסעדה תוך שקיללו ואיימו על העובדים, ובשלב מסוים הנתבע אף התיישב על הדלפק והעיף לכיוונם מגשים עם מזון. לדברי עובדי המסעדה, המתפרעים היו שיכורים. בעקבות האירוע הורשע הנתבע בהתנהגות פרועה במקום ציבורי ובאיומים.

בתביעה שהוגשה לבית המשפט ביוני 2020 סיפר התובע כי לאחר הקטטה הוא פונה לבית החולים "זיו", שם אובחן אצלו שבר ביד. התובע, מהנדס במקצועו, הוסיף שידו גובסה ושבעקבות הפציעה הוא נעדר כחודשיים מעבודתו. לדבריו, הן מקדונלד'ס והן התוקף אחראיים לפיצויו בשל נזקיו השונים.

בעוד מקדונלד'ס התגוננה בטענה שלא הייתה מצדה התרשלות כלשהי שכן המסעדה שימשה רק כזירה לאירוע האלימות, התוקף נמנע מלהגיש כתב הגנה. בנסיבות אלה עתר התובע לקבל נגדו פסק דין בהעדר הגנה.

המשטרה לא הייתה מגיעה

תחילה קבעה השופטת קריב כי הגם שבהליך הפלילי לא יוחסה לנתבע עבירת תקיפה, הלכה למעשה הוא תקף את התובע והתנהגותו מהווה עוולת תקיפה כהגדרתה בפקודת הנזיקין.

בהמשך קבעה השופטת שלא הוכח פגם כלשהו בהתנהלות צוות המסעדה במהלך הקטטה וההתפרעות שקדמה לה. נמצא כי לרשות העובדים עמדו 7 דקות בלבד בין ההתפרעות הראשונה לבין כניסת התובע למסעדה, בהן יכלו להזעיק משטרה.

השופטת ציינה שאמנם לא ברור אם אחד העובדים אכן חייג למשטרה, אך בכל מקרה תחנת המשטרה מרוחקת כ-20 דקות נסיעה מהמתחם, כך שהמשטרה לא הייתה יכולה למנוע את הקטטה.

לפיכך השופטת קבעה שלא מתקיים קשר סיבתי בין ההתרשלות התאורטית של מקדונלד'ס לבין הנזק, והיא לא אחראית לנזקי התובע.

עוד נקבע שיש להשית על התובע אשם תורם בשיעור של 25%, מאחר שדחף את התוקף לכיוון היציאה ובכך תרם במידה מסוימת להיווצרות התגרה.

בסופו של יום, בניכוי האשם התורם השופטת העמידה את נזקי התובע עקב הקטטה על 351 אלף שקל, בין השאר בגין הפסדי שכר, כאב וסבל ועזרת צד שלישי. בנוסף חויב התוקף לשלם לתובע שכ"ט עו"ד בסך 70,200 שקל והוצאות משפט.

  • ב"כ התובע: עו"ד י. נחשון
  • ב"כ חב' אלוניאל, זכיינית מקדונלד'ס בישראל: עו"ד אלונה שולמן לוין
  • ב"כ הנתבע: לא צוין

עו"ד שי נתן עוסק/ת ב- נזקי גוף ותאונות
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.