חייב שצבר חוב מזונות עבר של כ-40 אלף שקל קיבל סעד זמני לפריסת תשלומים של 200 שקל בחודש בלבד אך בהמשך ניהל את ההליך בעצלתיים וההחלטה הסופית התעכבה. בינתיים, נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שהציב רף חדש לפריסת חובות, ובקשתו להפוך את הסעד הזמני לקבוע נדחתה. רשמת לשכת ההוצאה לפועל בנתניה גילה גדות הסבירה כי לנוכח העובדה שחובותיו הכוללים עומדים על 400 אלף שקל, התשלום המינימלי שאפשר להטיל עליו היום הוא 1,060 שקל. אם לא יוכל לעמוד בכך, יועבר להליכי חדלות פירעון.

לפני כשנה וחצי נכנס לתוקף תיקון בחוק ההוצאה לפועל שאפשר לחייבים לבקש מרשמי הלשכה לפרוס חוב מזונות עבר לתשלומים, ובהתאם לכך הגיש החייב בקשה לצו תשלומים של 200 שקל בחודש.

 

בשלב הראשון אישרה הרשמת גילה גדות את בקשת החייב כסעד זמני אך ההחלטה הסופית בבקשה התעכבה מאחר שלא קיים החלטות שונות שניתנו בתיק ועיכב את ההליך. בינתיים, לרוע מזלו, נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ששינה את המצב החוקי.

בהחלטה שניתנה לאחרונה ציינה הרשמת גדות כי החוק החדש קובע כי חייבים שצברו חובות בסכום שעולה על 150 אלף שקל מוכרחים להציע פריסה שתביא לכיסוי החוב בתוך 4 שנים, ואם הם לא יכולים לעמוד בכך יהיה עליהם לגשת להליכי חדלות פירעון.

בהתאם לכך ומאחר שהסך החובות הכולל של החייב מגיע ל-400 אלף שקל סכום המינימום שעליו לשלם בחודש הוא 1,060 שקל, כך שהצעתו המקורית לא עומדת בתנאי זה.

הרשמת הוסיפה כי לנוכח מצבו הכלכלי של החייב, כפי שהוצהר על-ידו במסגרת ההליכים, סביר להניח שלא יוכל לעמוד בתשלום המינימלי ולכן יהיה עליו לעתור להסדרת חובותיו, כולל חוב המזונות, במסגרת חדלות פירעון. עם זאת, לפנים משורת הדין החליטה הרשמת לתת לחייב הזדמנות לשקול את הדברים, והורתה כי יודיע בתוך שבעה ימים האם יצליח לקיים את תנאי הפריסה שמציב החוק החודש.

לא צוינו בהחלטה באי כוח

עו"ד טמיר כרמי עוסק/ת ב- הוצאה לפועל
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל