באוקטובר האחרון הגיש תושב שפרעם כבן 20 תביעה נגד משטרת ישראל לבית משפט השלום בחיפה, ובה ביקש פיצוי על נזקי גוף ונפש שנגרמו לו בעקבות אירוע שבמהלכו שוטר הפעיל עליו טייזר ללא התראה או סיבה מוצדקת.

בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד נור רסלאן נטען כי בספטמבר 2019 צעד הצעיר בשעה 22:00 בלילה לערך לעבר ביתו של דוד שלו בשכונת ח'רובייה בשפרעם. כשהבחין בשוטר הולך אחריו במהירות נבהל והאיץ את צעדיו, ולפתע הותקף במכשיר טייזר. הוא נפל על הרצפה כתוצאה ממכת חשמל חזקה ברגל שמאל והחל לזעוק מכאבים. בשלב הזה השוטר עלה עליו, עשה לו חיפוש בכיסים ועזב אותו על הרצפה מבלי להזמין אמבולנס.

קרובי משפחה של התובע הם שהזמינו את האמבולנס ואילו השוטר נטש את זירת האירוע בעזרת שוטר נוסף שהגיע עם ניידת, מבלי לפתוח כמובן בתלונה או תיק כלשהו נגד התובע.

בתביעה נטען כי השוטר פעל שלא כדין, תקף את התובע באגרסיביות, השפיל אותו ופגע בזכויות היסוד שלו ובכבודו. נטען כי המשטרה אחראית למעשיו כמי שהעסיקה שוטר שלא הוכשר להשתמש בכוח השררה שלו כחוק ולא מנעה את ניצול הכוח לרעה.

עוד נטען כי המשטרה לא הקפידה ששוטריה ינהגו בהתאם להוראות השימוש בכוח, לא הדריכה אותם להתנהל כשומרי חוק ולא כבריונים ועבריינים, לא פיקחה על אופן ביצוע עבודתם ולא עשתה די כדי למנוע פגיעות נפש וגוף של אזרחים תמימים דוגמת התובע. כן נטען כי המשטרה לא הקפידה על יישום נהלי השימוש בטייזר ונהגה בחוסר אחריות ובחוסר סבירות.  

בסיכומו של עניין נטען כי המשטרה לא עשתה די כדי למנוע אירועים חמורים מסוג זה ואפשרה לשוטר מטעמה לפגוע בזכויות היסוד של אזרח צעיר על לא עוול בכפו, לתקוף אותו ולגרום לו נזק.

פיצוי עונשי על ההתנהלות החמורה

בהקשר של הנזק נטען כי התובע סובל עד היום מכאבים עזים, הגבלה בתנועת ברך שמאל, חוסר יציבות ודלדול שרירים. מנער בריא בגופו הוא הפך לבעל נכות אורתופדית, ובשל ההשפלה וההתעללות שעבר שרוי היום במצב נפשי קשה.

לאור זאת התבקש בית המשפט לחייב את המשטרה לשלם לתובע פיצויים על הוצאות עבור טיפולים רפואיים ונפשיים, עגמת הנפש שנגרמה לו, כאב וסבל, הפסדי שכר ואובדן כושר עבודה. כמו כן התבקש בית המשפט לחייב את המשטרה בפיצויים עונשיים נוכח חומרת מעשי השוטר שניצל את כוחו כדי לפגוע באזרח שלא כדין.

ממשטרת ישראל נמסר: התביעה התקבלה במשטרה ואנו נשיב לה בבית משפט באמצעות הפרקליטות כמקובל ולא באמצעי התקשורת.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל