מאז פרוץ המלחמה אנו עדים לתופעה שבמסגרתה אנשים נאלצים לעזוב את הארץ ואת ביתם ולטוס לחו"ל לתקופה לא ידועה. הסיבה המרכזית לכך היא העובדה שעד עצם היום הזה קיימים לא מעט בתים בישראל שאין בהם ממ"ד או מקלט קרוב. עוד סיבה נפוצה היא הרצון של משפחות בעלות קרובי משפחה בחו"ל להתאחד ולסייע אחד לשני בימים המורכבים של המלחמה. בנוסף, יש רבים שמתקשים לחזור לארץ בגלל צמצום הטיסות ונאלצים לעבוד מחו"ל.

שגרה מעין זו לצד הלחימה המתקיימת בארץ כרוכה בעלויות רבות. ראשית, מחייה במדינה אחרת לתקופה קצרה היא בדרך כלל יקרה מאוד וכוללת הוצאות דיור, נסיעות וטיסות, מזון יקר יותר, פעילויות להעסקת הילדים וכדומה. על כל האמור יש להוסיף כי ההכנסות של תאים משפחתיים בתקופות חירום לאומיות נפגעות לעתים קרובות. זאת, ביתר שאת כשאחד מבני הזוג במילואים ובן הזוג השני נדרש לשמור על הילדים על חשבון שעות עבודה.

התוצאה היא שלדאגה, המתח הנפשי, החששות והפחדים, מתווסף גם לחץ כלכלי שעוד עלול להתחזק בימים שאחרי המלחמה.

אז מה אפשר לעשות?

כאשר עובדים בחו"ל מרחוק, ניתן במקרים רבים לדרוש הוצאות, ולנכות אותן מההכנסות החייבות בארץ. בדרך זו ניתן לקבל זיכוי מס.

לצורך כך נדרש לאסוף חשבוניות וראיות לגבי ההוצאות השונות, בעיקר טיסות, דיור, תחבורה, ביטוחים וכדומה. הוצאות על מזון וקניות אחרות אינן רלוונטיות.

האם צריך לשלם מס במדינה זרה בה אני נמצא ועובד מרחוק?

לא. רוב האמנות קובעות שאם מדובר בשהייה של פחות מ-183 ימים, אין צורך לשלם מס למדינה המארחת. מדינות מסוימות, למשל אלבניה, אפילו פוטרות נוודים דיגיטליים לחלוטין ממס ללא הגבלת זמן.

אז מה צריך לעשות?

ראשית, לוודא שאנחנו נמצאים ב"מדינת אמנה" כדי שיהיה קל יותר להתמודד עם מערכת המיסוי של המדינה השנייה. 

אמנה למניעת כפל מס היא הסכם הדדי שבמסגרתו קובעות שתי מדינות את כללי המיסוי שיחולו על הכנסות ונכסים בעלי זיקה לשתי המדינות. המטרה העיקרית של אמנות המס היא להיטיב עם משלמי המסים ולהגן עליהם מפני תשלום מס כפול.

לישראל אמנה עם מעל 50 מדינות והמשמעות היא שישראלים רבים השוהים בכל אותן מדינות יזכו ליהנות מהיתרונות אשר נובעים מהאמנה. לדוגמה, במקרים רבים, הכנסה מעבודה בזמן שהייה במדינת אמנה, לא תהיה חייבת במס בישראל.

יתרה מכך, קיימות מדינות אמנה שחוקקו חוקים שיכולים להיטיב עם ישראלים במצב הנוכחי.

על מנת לדעת מהן האפשרויות המיטביות העומדות בפני יחידים ומשפחות, ומהם הצעדים הנכונים שעליהם לנקוט על מנת להבטיח את הזכאות להטבות מס שונות, חשוב להתייעץ עם מומחה במיסוי בינלאומי.

רו"ח (משפטן) נמרוד ירון (צילום: הארי ארליך)
רו"ח (משפטן) נמרוד ירון | צילום: הארי ארליך

רו"ח (משפטן) נמרוד ירון עוסק ב- מיסוי בינלאומי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.