מאז הקמת האיחוד האירופי, הביקוש לאזרחות אירופאית הולך וגדל – ובצדק. הדרכונים האירופאים הם המובילים בעולם מבחינת היתרונות שהם מספקים, ולכן כדאי לוודא שגם בני הזוג והילדים ייהנו מאותן אפשרויות.

לפי אתר Passport Index, נכון להיום 10 הדרכונים הטובים ביותר בעולם אכן שייכים למדינות אירופה – גרמניה במקום הראשון; פינלנד במקום השני; ספרד במקום השלישי וכן הלאה.

הדרכונים באינדקס מדורגים לפי ציון ניידות (MS = Mobility Score), כלומר לכמה מדינות הם מאפשרים כניסה, וכן לפי אפשרויות נוספות כגון ביטול הצורך בוויזה, מדד הפיתוח האנושי במדינה ועוד. מרגע שיש בידכם אזרחות אירופאית כלשהי, ורצוי מהמדינות בעלות ציון האינדקס הגבוה יותר – אתם למעשה משתייכים לחבורה נחשקת של כ-750 מיליון בני אדם, הנהנים מגישה למדינות המפותחות ביותר בעולם.

אז אם כבר טרחתם והוצאתם לעצמכם דרכון אירופאי, כדאי מאוד לוודא שגם בני או בנות הזוג והילדים שלכם ייהנו מהיתרונות המרובים שיש לאזרחות זו. לדוגמה, כניסה חופשית למאות מדינות ברחבי העולם; כניסה חופשית למדינות האיחוד האירופי; כניסה לארצות הברית ללא ויזה; לימודים כמעט חינם באירופה; אפשרויות עסקיות מפותחות; יוקר מחיה נמוך בהשוואה לישראל ועוד.

הוצאת דרכון אירופאי לבני/בנות זוג

אם לאחד מבני הזוג כבר יש דרכון אירופאי, ותעודת האזרח כבר התקבלה – יהיה עליו להגיש את הבקשות הרלוונטיות גם עבור בן/בת הזוג בהתאם לדרישות המדינה הרלוונטית. 

כך לדוגמה, אם לאחד מבני הזוג יש אזרחות ודרכון פורטוגליים, כעת יש לפעול בהתאם לחוק הפורטוגלי לצורך הוצאת דרכון גם לבן/בת הזוג. לצורך כך יש להוכיח את אחד מהתנאים הבאים: 

  • נישואים של למעלה משלוש שנים וצאצא משותף;
  • נישואים של למעלה משש שנים גם ללא צאצא משותף;
  • לבן הזוג יש קשר מוכח לפורטוגל (מגורים, שפה, לימודים ועוד).

כאן ראוי לציין שרישום נישואים בפורטוגל מייד עם קבלת הדרכון של אחד מבני הזוג, הוא חובה לצורך קבלת דרכון גם עבור בן הזוג השני (וכן עבור הילדים).

הוצאת דרכון אירופאי לילדים עד גיל 18

גם במקרה זה נתייחס לדוגמה הקשורה לחוק הפורטוגלי: אם לפחות לאחד מההורים כבר יש אזרחות פורטוגלית, הוא יכול להגיש בקשת אזרחות בשמו של הילד הקטין. לבקשה יש לצרף את כל המסמכים הדרושים, כגון תעודת לידה של הילד/ים, רישום נישואין של ההורים, תעודות האזרח של ההורה/ים וכן הלאה.

חשוב לדעת שככל שהילד צעיר יותר, כך גדלים הסיכויים להוכיח זיקה למדינה ולקבל אזרחות בפורטוגל (בהנחה שאחד מההורים כבר אזרח).

תהליך קבלת אזרחות עבור קטינים נחלק לשני סוגים, בהתאם לגיל הקטין:

קטינים עד גיל 14 - אינם נדרשים להוכיח קשר עכשווי לפורטוגל.

קטינים בני 14 עד 18 - נדרשים להציג קשר עכשווי לפורטוגל.

"קשר עכשווי" משמעותו כל קשר למדינה בהווה, דבר שלעיתים קרובות דורש סיוע מאנשי מקצוע הבקיאים בנושא.

עוד חשוב לדעת שבניגוד להוצאת אזרחות לבגירים, תהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית עבור ילדים אינו מערב את הקהילה היהודית בפורטוגל. כמו כן, למרות שנושא האזרחות בקרב בני זוג וילדים מוסדר בחוק הפורטוגלי באמצעות "חוק איחוד משפחות", רצוי מאוד לא לפעול לבד ולהיעזר במומחים לנושא אזרחות ודרכונים באירופה.

לסיכום

הוצאת אזרחות אירופאית לבני הזוג ולילדים לא חייבת להיעשות במתכונת החוק הפורטוגלי, ולמעשה כל דרכון מכל מדינה אירופאית יהיה קביל. אנו ממליצים לערוך בחינה מקיפה של היתרונות והחסרונות בהוצאת דרכונים ממדינות אירופה אחרות ולהבין איזה תהליך יהיה הקצר והמשתלם ביותר עבורכם, עבור בני הזוג ועבור הילדים.

* אור מאיר הוא סמנכ"ל בחברת Campus Pas המסייעת בהוצאת דרכון פורטוגלי.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל