בשנת 2015 פתחה פורטוגל את שעריה ליהודים ספרדים באמצעות חוק המאפשר להם לקבל אזרחות פורטוגלית. יהודים אזרחי טורקיה היו הראשונים לנצל את זכאותם, ורבים מהם כבר פנו וקיבלו אזרחות על רקע המתיחות בארצם בשנים האחרונות. עם זאת, נדמה כי הישראלים - שזכאים גם הם - עוד לא הפנימו את היתרונות שבהחזקת דרכון אירופי.

היהודים בטורקיה

עו"ד יורם זרה (צילום: שחר תמיר, פסקדין)
צילום: שחר תמיר, פסקדין
בצל ההקצנה במערכת הפוליטית בטורקיה בשנים האחרונות והידרדרות יחסיה עם ישראל, רבים מיהודי טורקיה מבקשים לשמור לעצמם את האפשרות לעזוב את המדינה במידה שיהיו מעוניינים בכך. אזרחות של האיחוד האירופי כמו זו הפורטוגלית היא מצרך מבוקש כפוליסת ביטוח או ככרטיס יציאה מטורקיה.

החוק הפורטוגלי

בשנת 2015 פתח החוק הפורטוגלי את השער ליהודים ממוצא ספרדי, והעניק להם הקלות בקבלת אזרחות. פורטוגל מציגה את החוק כעשיית צדק היסטורי לצאצאי היהודים שנרדפו על ידה לפני מאות בשנים.

עם זאת, נראה כי אחת ממטרות החוק היא לעודד השקעות והגירה למדינה. פורטוגל מצויה בשנים האחרונות במצוקה דמוגרפית קשה: אחוז הילודה בה הוא מהנמוכים באיחוד האירופי ורבים מהצעירים מבקשים לעזוב. החוק החדש מאפשר הגירה של אוכלוסייה משכילה ובעלת אמצעים שתשקיע במדינה.

מי נהנה מהחוק?

החוק נפל על קרקע פורייה באיסטנבול. מיד עם כניסתו לתוקף החלו בקשות האזרחות של  יהודי טורקיה לזרום. לצורך העניין, ב-3 השנים שחלפו הוגשו על ידם יותר מ-3000 בקשות וכמחציתן כבר התקבלו והקנו למבקשים את האזרחות הפורטוגלית-אירופית המיוחלת.

והנה, גם אם היהודים עוד לא עוברים בהמוניהם לפורטוגל, כבר היום ניכרת בשוק הנדל"ן הפורטוגלי התעוררות של ביקושים. כך למשל יהודים טורקים בעלי אמצעים החלו לרכוש לאחרונה בתי קיט בעיירת החוף הציורית קשקאיש.

רבים מהטורקים שעוסקים בסחר בינלאומי ומרבים בנסיעות לחו"ל נהנים מהחוק גם הם. אזרחות פורטוגלית - שהיא אזרחות אירופית לכל דבר - מאפשרת ניידות בין מדינות אירופה בקלות.

נצלו את זכאותכם

אלא שכאן, בישראל, נראה כי החוק התקבל תחילה בחשדנות. בניגוד ליהודי איסטנבול, עבור הישראלים אזרחות אירופית היא לא צורך קיומי אלא מוצר מותרות. על כן, הישראלים המתינו בשנתיים הראשונות לראות שהאזרחויות מתקבלות. לאחר שאזרחים טורקים רבים קיבלו את האזרחות האירופית, ישראלים רבים קפצו על הרכבת.

בישראל יש מאות אלפי זכאים. מדובר על יהודים שמוצאם בקהילות הספרדיות של מרוקו, טוניס, מצרים, אלג'יר, לבנון, טורקיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה וסוריה.

כדאי לדעת שהחזקת דרכון פורטוגלי מאפשרת לחיות, לעבוד וללמוד במדינות האיחוד האירופי. היא מעניקה בנוסף גישה קלה למדינות שלישראלים קשה לבקר בהם, פטור מוויזה לארה"ב ומביקורת דרכונים בכניסה לאירופה.

כדאי להבין שככל שמקדימים להגיש את הבקשה כך זמן ההמתנה יהיה קצר יותר. הנתונים מראים כי בתחילת הדרך הוגשו כ-50 בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית בכל חודש בלבד וזמן ההמתנה לקבלת האזרחות היה קצר מאוד. אולם בתוך 3 שנים חל גידול משמעותי, וכיום מספר הבקשות עומד על כ-500 בחודש.

אני קורא לכל היהודים, צאצאי המגורשים, לבדוק את זכאותם לאזרחות פורטוגלית וליהנות מהיתרונות וההטבות שמעניק דרכון אירופי.

עורך דין יורם זרה עוסק בהוצאת דרכון פורטוגלי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל