השופט אלעד טל קיבל לאחרונה תביעה שהגיש אדם שהתנדב להחליף נורה במסגד באום אל פאחם שבו התפלל. האיש טיפס על סולם ללא אמצעי זהירות ונפל מגובה רב. השופט קבע שהמדינה כמעסיקת האימאם שהיה אחראי על המקום התרשלה. היא חויבה לפצות את התובע ב-125,000 שקל לאחר הפחתת 50% בגין אשם תורם.

התובע סיפר שבמאי 2015 לאחר תפילת הבוקר במסגד ״אלפארוק עומר״ בעיר הוא התבקש על ידי האחראים להחליף מנורה בתקרה בגובה של כ-4 מטר.

הוא התגייס מייד למשימה ועלה על סולם אלומיניום. כשנעמד על המדרגות העליונות והתקרב אל התקרה לפתע הסולם התנדנד, הוא איבד שיווי משקל, נפל ארצה ונחבט ברצפה. הוא פונה באמבולנס לבית החולים העמק שם נמצא כי הוא סובל משבר בעקב. בהמשך עבר כמה ניתוחים, מעקב רפואי ארוך ומפרך וטיפולי פיזיותרפיה אך כאביו לא פסקו וכיום הוא סובל מכאבים עזים בקרסול והגבלת תנועה.

לטענתו, הנתבעות נושאות באחריות המלאה לתאונה. העירייה שבשטחה נמצא המסגד אחראית לתפעולו והמדינה היא הגוף הממשלתי המופקד על תקצוב, פיקוח והעסקת מואזין, אימאם ואנשי תחזוקה במסגדים.

התובע הדגיש כי לפני התאונה היה בריא בגופו ובנפשו ולאחריה אינו מסוגל לעבוד ומתקשה בפעולות היום יום.

העירייה טענה כי לא היא בנתה את המסגד אלא תושבים מתנדבים שאספו כספים ואין לה כל אחריות לתאונה. 

המדינה טענה שהיא מעסיקה אנשי דת, אימאם ומואזין, שנותנים שירותי דת בלבד ואינם נדרשים להפעיל סמכות בנושאי תחזוקה. היא הדגישה שאינה מחזיקה או מעסיקה עובדי תחזוקה למסגד ולכן אינה אחראית לפן זה. לטענתה, האחריות על פעילותו השוטפת של המסגד מוטלת על העירייה או הגוף שהקים ומנהל את המקום.

לא רק תפקיד רוחני

השופט אלעד טל מבית משפט השלום בנצרת קיבל את התביעה נגד המדינה ודחה את התביעה נגד העירייה.

הוא ציין כי שלא הובאה כל ראיה לכך שקיימת הנחייה רשמית שאנשי הדת שמועסקים על ידי המדינה ומפעילים את המסגד יבצעו עבודה דתית בלבד. במקרה זה, האימאם הודה כי התחזוקה בוצעה במשך שנים על ידי אדם שהועסק על תקן כרוז וקיבל את שכרו מהמדינה. כשהכרוז פרש לגמלאות לא הובא עובד אחר תחתיו. 

הוכח שלפני התאונה האימאם היה מעורב במערך האחזקה של המסגד, והעסיק שני אנשים שקיבלו שכר מתרומות שהגיעו למקום. אותם עוזרים מטעמו של האימאם הם שפנו לתובע ביום התאונה וביקשו ממנו להחליף את הנורה. 

עו"ד אורן גדות (צילום: צילום עצמי, פסקדין)
עו"ד אורן גדות | צילום: צילום עצמי, פסקדין

השופט קבע שהאימאם יכול וצריך היה לצפות כי היעדר נהלי עבודה מסודרים בכל הנוגע לפעולות תחזוקה במסגד יביאו לתאונה. כמו כן, לאור מעמדה כמעסיקת האימאם חובתה של המדינה היא לספק מבנה בטוח הן למבקרים בו והן לעובדים בו, לרבות אלה שעושים את עבודתם בהתנדבות.

עם זאת השופט הטיל על התובע אשם תורם משמעותי. הוא כתב שהתובע לא הפעיל שיקול דעת סביר המצופה מאדם בוגר. ״ברור לכל בר דעת כי עליה על סולם ללא תמיכה לגובה שכזה עשויה להביא לנפילה ופציעה״.

בסופו של דבר ולאחר ניכוי אשם תורם של 50% חויבה המדינה לפצות את התובע ב-124,000 שקל בתוספת שכ״ט עו״ד והוצאות בסך 34,000 שקל.

ב״כ התובע: עו''ד א. מחאג'נה

ב״כ העירייה: עו''ד מ. קבלאוי

ב״כ המדינה: פרקליטות מחוז צפון (אזרחי)

עו"ד אורן גדות עוסק/ת ב- נזיקין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל