השופטת שרון אלקיים מבית הדין לעבודה בתל-אביב קבעה לאחרונה כי קונדיטורית בת 45 הוכיחה שנפצעה לאחר שהרימה מגש סופגניות כבד במשמרת אינטנסיבית בחנוכה 2016. הניסיון של ביטוח לאומי לשלול את גרסתה לגבי האירוע ולמצוא בה סתירות כשל, והשופטת הורתה על מינוי יועץ רפואי בתחום האורתופדי לבדיקת הקשר הסיבתי בין תאונת העבודה לבין בעיות הגב מהן סובלת העובדת מאז.  

במהלך חג החנוכה של 2016 עבדה הקונדיטורית שעות ארוכות ללא הפסקה במאפייה בשל הביקוש הרב לסופגניות. באחד הימים נתפס לה הגב כשהרימה מגש כבד של סופגניות לעבר עגלת השירות. לפי גרסתה היא חשה בכאב חד והתלונה על כך לבעל הבית שאמר לה שתמרח משחה וזה יעבור. בפועל, הכאבים לא פסקו ומאז היא סובלת מבעיות גב.

תביעה שהגישה בעקבות המקרה לביטוח לאומי שיכיר בה כנפגעת עבודה נדחתה ובשל כך נאלצה הקונדיטורית לפנות לבית הדין לעבודה. בתגובה לתביעה טען ביטוח לאומי כי התובעת הציגה גרסאות שונות לאירוע באופן ששולל את עצם קיומו. כך למשל, בתצהיר הראשון שלה בתביעה טענה שחשה את הכאב כשהתכופפה למלא שק זילוף אבל כשהעידה טענה שזה קרה כשהרימה מגש.

עדות מהימנה שנתמכה בראיות

השופטת שרון אלקיים דחתה את עמדת הביטוח הלאומי וקבעה כי התובעת הוכיחה שנפגעה תוך כדי העבודה.

השופטת לא מצאה סתירות מהותיות בעדות של התובעת לעניין האירוע למרות התיאור בתצהיר. היא  כי ציינה התובעת העידה בכנות שהיא לא ממש זוכרת מתי בדיוק חשה את הכאב וזה סביר שבחלוף הזמן הזיכרון לגבי נסיבות ההתחרשות המדויקות של האירוע יכהה. "אין בכך", כתבה, "כדי לשלול את קיומו ולפגום במהימנות התובעת".

עוד קבעה השופטת כי העדות של התובעת לגבי הרמת המגש תאמה את הגרסה שפירטה בהודעה שהגישה לביטוח לאומי על הפגיעה בעבודה.

עו"ד אליהו קייקוב (צילום: אתי לירז אבטבול)
עו"ד אליהו קייקוב | צילום: אתי לירז אבטבול

מעבר לזה, העובדה שהתובעת פנתה לרופא יומיים לאחר מכן וקיבלה הפנייה לאורתופד אף היא תומכת בגרסתה לעצם קיומו של אירוע תאונתי. בנוסף, גרסתה נתמכה גם בפרטים שמילא המעסיק שלה בשאלון של ביטוח לאומי, שם ציין כי התובעת לא התלוננה על כאבי גב לפני שנפגעה, וכי באותו היום בקושי יכלה לעמוד על הרגליים.

לאור כל אלה קבעה השופטת כי התובעת אכן נפגעה בגב בזמן שהרימה מגש במהלך יום העבודה ולכן היא עומדת בתנאי הראשון להוכחת תאונת עבודה. בהתאם לכך, הורתה השופטת על מינוי מומחה בתחום האורתופדיה כדי שיבחן את התקיימות התנאי השני – קשר סיבתי בין מצבה הרפואי של התובעת נכון להיום לבין התאונה.

ב"כ התובעת: עורך דין אלון לוריה

עורך דין ביטוח לאומי: עו"ד רונית סגל

עו"ד אליהו קייקוב עוסק/ת ב- נזיקין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל