אחרי 9 שנים של הליכים קיבל בית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה של פושט רגל בן 66 להפטר מחובות של כ-273 אלף שקל תמורת 10,000 שקל בלבד. השופט ישראל פבלו אקסלרד קבע כי הגיע הזמן לסיים את ההליך אחרי שנים שבהן החייב עבד בחריצות, שילם את התשלומים החודשיים והצליח להפחית את החוב המקורי ב-78 אלף שקל. בתוך כך דחה השופט את בקשתה של הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים "קרנית" – הנושה העיקרית בתיק –  לגבות את כספי הפנסיה הזעומים שצבר החייב ואמורים לשמש לקצבה בזקנתו.

החייב נקלע לפשיטת רגל לאחר שחויב להחזיר ל"קרנית" פיצויים ששילמה לנפגעי תאונת דרכים בה היה מעורב. כשההליך החל ב-2011 הסתכמו החובות שלו ב-351 אלף שקל, מתוכם 248 אלף שקל לקרנית.

אחרי שנים ארוכות ולא פשוטות של הליכים ביקשו עורכי הדין של החייב מרסל ורן מוזס לפטור אותו מיתרת החוב ולאפשר לו ולמשפחתו להמשיך בחייהם. בבקשה נטען כי החייב נקלע להליכים שלא באשמתו ובשנתיים האחרונות עשה מאמצים רבים כדי לעמוד בצו התשלומים החודשי הגבוה שהוטל עליו בסכום של 1,000 שקל בחודש. בנוסף, הוא הגיש דו"חות, שיתף פעולה עם הנאמנת והצליח להכניס לקופת פשיטת הרגל כ-78 אלף שקל.

הודגש כי החייב ואשתו עובדים קשה כדי לעמוד בתשלומים ובמקביל לסייע כלכלית לחמשת ילדיהם. החייב אדם חולה שמוותר על טיפולים רפואיים עקב חסרון כיס ואין לו נכסים למעט קרן פנסיה קטנה של כ-120 אלף שקל בלבד שאמורה לשמש אותו בזקנתו.

אבל עורך הדין של קרנית, אמיר כספי, התנגד להפטר בטענה שהחוב כלפי הקרן נוצר בחוסר תום לב וההתנהלות של החייב בהליך לא הייתה תקינה. הוא הדגיש כי רוב ילדיו בגירים וכי החייב יכל לשלם יותר מ-1,000 שקל בחודש. על כן הוא ביקש להמתין שנה נוספת, עד שכספי הפנסיה של החייב יהיו נזילים, ולמשוך אותם לטובת הנושים.

עו"ד שני אביטן עמוס שייצגה את הנאמנת עו"ד נורה גוטליב, הציעה לקבל את הבקשה בכפוף להפקדת 15,000 שקל נוספים בקופה. את ההחלטה בנוגע לכספי הפנסיה היא השאירה לשיקול דעתו של השופט ישראל פבלו אקסלרד, אם כי הדגישה כי אלו הם הכספים היחידים שיישארו לחייב לאחר הפרישה. עו"ד ברטה שוורצמן מטעם כונס הנכסים הרשמי תמכה בהצעת הנאמנת והתנגדה למימוש כספי הפנסיה.

אדם חרוץ

השופט אקסלרד דחה את דרישת קרנית תוך שהבהיר כי הסכום הנמוך שהצליח החייב לחסוך לעת זקנה אחרי שנים ארוכות של עבודה אמור לשמש לקיומו לאחר שיצא לגמלאות.  

השופט הדגיש כי מדובר באדם מבוגר שלמרות גילו והבעיות הרפואיות מהן הוא סובל עבד בחריצות לאורך השנים ועמד בשנים האחרונות בתשלום החודשי הגבוה שהוטל עליו.

לפיכך השופט החליט להעניק את ההפטר בתנאי שבתוך 10 חודשים יפקיד החייב עוד 10,000 שקל. 

 

להחלטה בתיק פש"ר 45430-12-11

ב"כ החייב: עו"ד מרסל מוזס, עו"ד רן מוזס

הנאמנת: עו"ד נורה גוטליב

ב"כ הנאמנת: עו"ד שני אביטן עמוס

ב"כ קרנית: עו"ד אמיר כספי

ב"כ כונס הנכסים הרשמי: עו"ד ברטה שוורצמן

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל