בין השנים 2012-2014 ביקש אדם שעבד כשכיר בחברת ניקיון ממנהל החברה שלו להוציא חשבוניות מס כוזבות. החשבוניות שימשו כיסוי לדמי תיווך בהיקף של 8.7 מיליון שקל שקיבל. האיש הואשם בהעלמת מס בהיקף של 1,309,142 שקל. התביעה דרשה להטיל עליו מאסר של 12 חודשים אך בית המשפט גזר עליו 9 חודשי עבודות שירות.

לפי כתב האישום, בין השנים 2012-2014 עבד הנאשם כשכיר בחברת שירותי ניקיון. במקביל, באותן שנים הוא תיווך בין חברת ״אבידר תקשורת״ לבין חברת ״הוט״ בעסקאות ששוויין מיליוני שקלים.

הנאשם לא דיווח על העסקאות הפרטיות לרשויות המס ושיתף פעולה עם מנהל חברת הניקיון בה עבד בהוצאת 30 חשבוניות פיקטיביות מטעם החברה, אף שזו לא הייתה צד לעסקה. החשבוניות הכוזבות הועברו מחברת הניקיון ל״אבידר״ במטרה לחמוק במרמה ותחבולה מתשלום מס.

הנאשם הודה בעבירות בהסדר טיעון.

במסגרת הטיעונים לעונש רשות המיסים ביקשה להטיל עליו 12 חודשי מאסר בפועל. היא הדגישה שהנאשם פגע בערך החברתי של שוויון בנטל המס, תכנן את המעשים והשתמש באחרים לצורך הוצאת תוכניתו לפועל.

בא כוח הנאשם טען כי מעורבותו בהעלמת המיסים הייתה משנית והנאשם המרכזי הוא מנהל חברת הניקיון, שהורשע בהליך אחר בהעלמת מס בהיקף של 7 מיליון שקל ונגזרו עליו 21 חודשי מאסר.

עוד ביקש הסנגור להתחשב בכך שהנאשם בן 40, נשוי בשנית ואב ל-4 ילדים. כמו כן, הוא הודה במיוחס לו ולקח אחריות על מעשיו, אין לו עבר פלילי וזו הסתבכותו הראשונה. הסנגור הדגיש כי הנאשם קצין במילואים בדרגת רב סרן ומצבו הבריאותית לא טוב שכן הוא חולה לב.

לדבריו, הנאשם מתקן את המחדל מול רשויות המס ומשלם תשלומים חודשיים בסך של 40,000 שקל.

לקח אחריות

סגנית נשיאת בית משפט השלום ברחובות, השופטת אפרת פינק, ציינה כי כתוצאה מביצוע עבירות המס בהן הורשע הנאשם נפגעו הערכים החברתיים של הגנה על ביטחונו הכלכלי של הציבור, קופת המדינה והשוויון בנטל המס. הפגיעה היא ברף גבוה לאור היקף העבירות וחומרתן.

היא כתבה כי בקביעת העונש יש לקחת בחשבון שחלקו של הנאשם בביצוע העבירות היה קטן יחסית בהשוואה לחלקו של מנהל חברת הניקיון.

עו
עו"ד משה פרץ | צילום: צילום עצמי, פסקדין

עוד הבהירה השופטת כי בהתאם לפסיקה במקרים דומים מתחם העונש ההולם את העבירות הוא מאסר של בין 9-24 חודשים.

לזכותו של הנאשם זקפה השופטת את העובדה שהוא הודה במיוחס לו ונטל אחריות. היא התחשבה בנסיבותיו האישיות ובכך שאין לו עבר פלילי, שהוא סובל מבעיות לב והתחיל בעבודה חדשה.

היא סיכמה כי מכלול הנסיבות עומדות לזכותו של הנאשם ויש להטיל עליו עונש בתחתית מתחם הענישה ההולם.

בסופו של דבר גזרה השופטת על הנאשם 9 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 150,000 שקל.

ב״כ המאשימה: מתמחה אילעי מצלאווי

 

ב״כ הנאשם: עו"ד אורן ברעוז

עו״ד משה פרץ עוסק/ת ב- מיסים
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל