נכון להיום הדרכון הפורטוגלי נמצא במקום הרביעי במדד Passport Index, יחד עם מדינות נוספות כגון הולנד, בלגיה, ספרד ואוסטרליה. לשם השוואה, הדרכון הישראלי נמצא במקום 18. מכובד, אך עדיין רחוק מהעשירייה.

רמת הביקוש הגבוהה לאזרחות פורטוגלית נובעת ממכלול גדול של סיבות. פורטוגל היא אחת המדינות המתקדמות ביותר באירופה, המציעה יוקר מחיה נמוך, אפשרות ללימודים אקדמיים בחינם או בתשלום נמוך בהשוואה לישראל, ויזה אוטומטית לארצות הברית, שמירה קפדנית על זכויות אדם ואזרח וכן שפע הקלות והטבות מס למשקיעים.

סיבה נוספת לביקוש הגבוה היא אפשרות שנפתחה רק בשנת 2015, עבור צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל. מי שיוכל להוכיח קשר למגורשים, יזכה באזרחות פורטוגלית כפיצוי על מה שעברו אבות אבותיו בסוף המאה ה-15. זה הופך את הדרכון הפורטוגלי לבר השגה הרבה יותר משאר הדרכונים האירופאים, שחלקם מגיעים עם דרישות מחמירות פי שתיים (כגון ידיעת השפה ולעיתים אף מגורים במדינה הרלוונטית).

מה דרוש כדי להבטיח קבלת אזרחות?

כמו כל תהליך בירוקרטי אחר, גם קבלת אזרחות בפורטוגל דורשת אינספור תהליכים ומסמכים. אם תפספסו אפילו פרמטר אחד, אתם עלולים לגלות שהכול מתעכב או שיידרשו מכם מסמכים נוספים. בתהליך שנמשך באופן טבעי בין שנתיים לשלוש שנים, כל טעות תגרום לעיכוב התיק וכן גם להוצאה כספית נוספת ולא מתוכננת, לצד עוגמת נפש לא קטנה.

אז כדי שזה לא יקרה גם לכם, המומחים של חברת Campus Pas מציינים 5 טיפים שכדאי לגזור ולשמור.

1. חוסרים במסמכי זיהוי ומסמכים נוספים

כבר בהתחלה תידרשו לספק כל מסמך שמזהה אתכם לצורך בקשת האזרחות: תעודת לידה דו לשונית (בעברית ובאנגלית); צילום ברור של הדרכון הישראלי (אחרת תיאלצו לשלוח שוב); טופס פרטים אישיים הנשלח לקהילה היהודית בפורטוגל וכן תמצית רישום אוכלוסין במקרים בהם שיניתם את שמכם (לדוגמה כתוצאה מנישואין). 

כדי להוכיח את הקשר שלכם לצאצאי המגורשים, יהיה עליכם להביא כל מסמך שמסייע בהוכחת הקשר. אמנם שם משפחה רלוונטי ליהדות ספרד בהחלט יכול לסייע, אבל רוב הסיכויים שיידרשו מכם מסמכים נוספים כגון תעודות לידה ונישואין של סבים וסבתות, וכן עץ משפחה המוכיח את הקשר המשפחתי ו/או ההיסטורי שלכם לצאצאי המגורשים.

2. טעויות במסמכים קיימים

כל מסמך חסר ו/או שגיאות שנפלו במסמכים אחרים, עלולים להוביל לעיכובים ארוכים ומשמעותיים בתהליך. מיותר לציין שאם יתגלו פרטים שקריים ו/או מזויפים בכל אחד מהמסמכים, הדבר עלול לגרום לפסילה סופית של התיק.

כל פספוס בשליחת אחד מהמסמכים הרלוונטיים עלול להסתיים בעיכוב התהליך, לכן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שחיים ונושמים את התחום.

3. היעדר תרגומים ואישורי אפוסטיל

כל מסמך שמיועד להישלח לקהילה היהודית ולממשלת פורטוגל צריך לעבור תרגום וכן אישור אפוסטיל (הניתן על ידי רשויות המדינה). מסמכים שתורגמו בצורה קלוקלת או רשלנית, עלולים להוביל לעיכובים נוספים. מוטב להסתייע בנותני שירות שיש להם קשרים לעורכי דין ולרואי חשבון מוסמכים בפורטוגל, וזאת על מנת להבטיח תרגומים ואישורים תקינים.

4. היעדר רישום פלילי

סעיף זה אולי נראה טריוויאלי לרובנו, אבל יש לו חשיבות גדולה בכל תהליך של קבלת אזרחות זרה. עד כדי כך גדולה, שלמעשה כל מי שירצה להיכנס לאירופה באופן כללי (ולא רק לפורטוגל) החל מ-2023 - יידרש לקבל אישור מיוחד בשם ETIAS, שבין היתר מהווה הוכחה לכך שלמבקש אין תיק פלילי ברשויות החוק. לפיכך היעדר רישום פלילי הוא חלק חשוב גם בקבלת אזרחות לצאצאי המגורשים, כמו גם התיישנות עבירות, מחיקת עבר פלילי ועוד.

5. מענה לשאלות

חלק מהתהליך כרוך גם במתן מענה לשאלות ובקשות נוספות שנשלחות מגורמי ממשל בפורטוגל. הגורמים השונים המעורבים בתהליך רוצים לוודא ולאמת את זהותכם, את העובדה שאתם אזרחים נורמטיביים וללא עבר פלילי (כפי שכבר צוין) וכן הלאה. לעיתים לאחר הגשת התיק לממשלה יתקבלו שאלות ובקשות שונות, שעליהם יש לענות בהקדם. שאלות ובקשות שיישארו ללא מענה עלולות להוביל לפסילת התיק.

לסיום

אלו הם רק כמה מהטעויות שעלולות להוביל לבעיות ועיכובים בקבלת אזרחות בפורטוגל. קחו בחשבון שחלק ניכר מהתהליך דורש גם התנהלות פיזית מול הגורמים השונים במדינה. עובדה זו מדגישה את החשיבות שבקבלת שירות מאנשי מקצוע, שדוברים את השפה ומכירים היטב את חוקי המדינה.

ונסה כסיף היא בעלים של חברת Campus Pas המסייעת בהוצאת דרכון פורטוגלי.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.