בית המשפט המחוזי מרכז-לוד אישר לאחרונה הסדר פשרה במסגרתו התחייבה חברת הביטוח "כלל" לשנות את "ערכת התביעה" של מבוטחי הרכב והדירה – באופן שיאפשר להם להצהיר מראש על זכאות לפטור ממס בגין הפרשי הצמדה, וימנע את גבייתו. בנוסף תתרום החברה 120 אלף שקל לידי הקרן לתובענות ייצוגיות שתחליט לאיזה ארגון להעבירם. ההסדר גובש במסגרת תביעה ייצוגית שהגישה מבוטחת בטענה ש"כלל" גבתה ממבוטחים מס במקור על הפרשי הצמדה שהתווספו לתגמולי הביטוח – בניגוד לחוק.

את הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הגישה המבוטחת  בנובמבר 2016. היא טענה כי "כלל" נוהגת לגבות ממבוטחים שרכשו אצלה פוליסות רכב ודירה 25% מס במקור על הפרשי הצמדה שהתווספו לתגמולי הביטוח, וזאת באופן גורף – גם כשמדובר באנשים פרטיים שלא חייבים בו ואינם מודעים לזכאות לקבלת החזרי מס.

המבקשת טענה כי מבוטחים אלו זכאים לקבל בחזרה את הסכום שנוכה מהם שלא כדין בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק ממועד הגבייה. הנזק הכולל של הקבוצה הוערך על ידה ב-3 מיליון שקל.

בעקבות הגשת הבקשה ניהלו המבוטחת וכלל משא ומתן, וביוני 2017 הן הגישו לבית המשפט בקשה משותפת לאישור הסדר פשרה, שלקח בחשבון כי לשיטתה של "כלל" היא לא אמורה לבדוק באופן אקטיבי האם למבוטחים שלה יש פטור ממס.

בהתאם לכך התחייבה כלל לשנות את "ערכת התביעה" של מבוטחי הדירה והרכב כך שתכלול אפשרות להצהיר על פטור ממס, ולא לנכות מהם מס במקור במידה שהצהירו זאת.

בנוסף הוסכם שחברת הביטוח תעביר 120 אלף שקל כתרומה לבית החולים הדסה או לקרן התובענות הייצוגיות – שתחליט למי להעניקה. במסגרת ההסדר הובהר כי המבוטחים שנגבה מהם מס על אף הפטור יכולים לפנות לרשויות המס לצורך קבלת החזר.

חסכון בזמן שיפוטי

לאחר שבחן את ההסדר קבע השופט שמואל בורנשטין כי זהו "הסדר 'ראוי הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה', כלשון סעיף 19(א) לחוק תובענות ייצוגיות, ולפיכך יש מקום לאשרו".

השופט ציין כי במקרה הנוכחי קשה להאמין שכלל הייתה מחויבת בהשבה מלאה של הכספים לעשרות אלפי מבוטחים לנוכח הקושי הממשי באיתורם, מה גם שאת ההחזרים הם יכולים לדרוש ולקבל מרשויות המס כאמור.

בנסיבות אלה הפתרון שגובש בהסדר – שלפיו יתאפשר למבוטחים להצהיר מראש על פטור ממס – הוא פתרון מיטבי.

בתוך כך השופט ציין לחיוב את התנהלות הצדדים שהגיעו להסדר פשרה שחסך בזמן שיפוטי והביא לתוצאה חיובית לטובת הציבור.

באשר לכספי התרומה נקבע כי הם יועברו לקרן שתחליט למי ייתרם הכסף, תוך שהשופט ביקש כי ייועד לתחום קרוב לנושא ביטוחי הרכב והדירה.

משכך, הסדר הפשרה אושר במלואו כולל תשלום גמול של 10,000 שקל למגישת התובענה ו-75,000 שקל שכר טרחה לעוה"ד שלה.

לפרטי ההסדר המלאים לחצו כאן

ב"כ התובעת: עורכי הדין ניר הורנשטיין, ניצן גדות והראל חסון

ב"כ הנתבעת: עורכי הדין נועם רונן, שירי נס מגיד ועמית רום

עו"ד אריה חגאג עוסק/ת ב- דיני ביטוח 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל