אב שנפגש עם שלושת ילדיו פעם אחת בשבוע למשך 3.5 שעות סירב להרחיב את זמני השהות בתירוצים שונים שאין לו זמן וזה לא מסתדר לו עם העבודה. סגן נשיא בית המשפט למשפחה בירושלים השופט נמרוד פלקס ניסה להסביר לאב כי מעשיו פוגעים אנושות בילדים אך דבר לא עזר. בפסק דין שפורסם לאחרונה נפסק לפיכך כי כדי לעזור לאם, המגדלת את הילדים כמעט לבדה, יתווספו לחיובי המזונות עוד 800 שקל עבור דמי טיפול.

בדרך כלל דמי טיפול נפסקים בגילאי ינקות שבהם התינוקות צמודים לאם. המקרה הנוכחי הוא חריג נוכח העובדה שהילדים בגילאי 5-10.

הוריהם התגרשו לפני כ-3 שנים לפי הסכם גירושים שאושר בבית הדין הרבני וקבע כי המשמורת תהיה אצל האם והאב ייפגש עם ילדיו פעם בשבוע סך הכל למשך 3.5 שעות.

האם – שנאלצת להתמודד עם גידול הילדים לבדה – ביקשה בשנה שעברה מבית המשפט לסייע לה ולחייב את האב להתראות עם ילדיו יותר ברוח הסדרי השהות המקובלים: פעמיים בשבוע וכל סוף שבוע שני.

אלא שהאב הודיע כי אינו יכול להרחיב את המפגשים. בתחילה טען שהסיבה היא כי הוא מובטל, לאחר מכן טען שהוא מתגורר עם אבא שלו ולא יכול לארח שם את הילדים, ולאחר מכן טען שהחל לעבוד ושעות העבודה לא מאפשרות לו להיות עם הילדים יותר מפעם בשבוע.

הקטינים משוועים לקשר

סגן הנשיא פלקס סבר שהאב פשוט מתחמק מקיום חובתו כהורה. ואכן, תסקיר שהזמין מעובדת סוציאלית הציג "תמונת מצב עצובה ומצערת, של שלושה קטינים המשוועים לקשר עם אביהם מולידם, בעוד שזה האחרון אינו טורח לעשות דבר מה על מנת לאפשר קשר אמיתי, בריא ותקין".

עלי לקבוע בצער", כתב השופט, "כי תירוצי הנתבע שנמצאו בלתי מספקים, מעוררים תחושה קשה כאילו טובת הקטינים אינה מראש מעייניו. התנהלות זו של הנתבע פוגעת בנפשם של הקטינים, אשר באופן טבעי, מבקשים את קרבת אביהם, ונוכחים פעם אחר פעם כי הלה מבכר לעסוק בענייניו ולדאוג לרווחתו האישית".

בנסיבות אלה השופט הסכים עם עמדת העו"ס שבשלב זה אין טעם לחייב את האב בהרחבת המפגשים. כפיית המפגשים על האב, ציין, עשויה לעשות יותר רע מאשר טוב, מאחר שאם יפר את ההחלטה הילדים ייפגעו אף יותר. מעבר לכך, האם עשויה להסתמך על המפגשים ועלולה גם כן להיפגע אם האב לא יעמוד בהם.

עם זאת, השופט קבע כי לא ייתכן שהאב החוטא יצא נשכר ולכן החליט לסייע לאם בהיבט הכלכלי ולחייב אותו בדמי טיפול.

"הואיל והנתבע אינו מתראה עם הילדים כנדרש להם ובכך אינו מקל על האם את הטיפול בילדים, לילדים יש הוצאות טיפול הניתן להם על ידי אימם... לכך יש להוסיף את העובדה שהאם היא משמורנית פיזית מלאה לקטינים וברי אפוא שכתוצאה מכך נפגעת יכולת הכנסתה, שכן האב אינו תורם מזמנו ולו במעט לגידול הקטינים", הסביר השופט את החלטתו וחייב את האב ב-800 שקל שיתווספו לחיוב המזונות החודשי.

לא נפסקו הוצאות.

לחצו כאן כדי לקרוא את פסק הדין בתלה"מ 63032-07-17

ב"כ האם: עו"ד ורדה בן דוד

ב"כ האב: מאיר שגב, עו"ד דיני משפחה

עו"ד יעקב שמשי עוסק/ת ב- דיני משפחה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.


הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל