בית המשפט למשפחה בצפת דחה לאחרונה בקשה של אם להרחיב את הסדרי השהות עם שלושת ילדיה, הנמצאים במשמורת האב, ולהתיר לבתה ללון אצלה למרות החלטה האוסרת על כך. השופטת אביבית נחמיאס קבעה כי האם ניסתה לנצל את מצב החירום שנכפה עלינו בצל משבר הקורונה כדי לסטות מהחלטות מפורשות שניתנו לגבי הסדר השהות. "סבורני כי ככלל בתקופה זו של חוסר וודאות, יש לשאוף למינימום שינויים בהסדרי שהות, שינויים שעלולים לגרום להחרפת הסכסוכים בין ההורים".

ההורים מנהלים מהליכים משפטיים רבים ומוכרים לרווחה מזה שנים. במסגרת סכסוך המשמורת נקטה האם במעשים קיצוניים ביותר והאשימה את האב בפגיעה מינית בבתם, האשמות שהופרכו והתגלו כשקריות. בעקבות זאת, הוחלט על העברת המשמורת על הילדים לאביהם תוך קביעת הסדרי שהות עם האם, שלא יכללו לינה של הבת בביתה.

לאחרונה הוכרז במדינה מצב חירום בשל התפשטות מגיפה הקורונה והאם ניצלה את ההזדמנות כדי לבקש להרחיב את זמני השהות עם הילדים ולאפשר לבתה ללון אצלה בסופי שבוע. בנוסף היא ביקשה להקדים את המפגשים עם הילדים כך שיחלו בבקרים במקום בתום שעות הלימודים.

האב הסכים להקדמת המפגשים אך סירב בתוקף להרחבה נוספת וללינה של בתו אצל האם, שלטענתו מנסה לנצל כל הזדמנות כדי לשנות את ההחלטות בנוגע להסדרי השהות.

להימנע מהליכים מיותרים

השופטת נחמיאס הסכימה עמו, תוך שהזכירה כי כבר הבהירה לאם בהחלטה מפורשת כי סוגיית הלינה תיבחן רק לאחר שתבצע אבחון פסיכודיאגונסטי, מה שטרם קרה.

"מדובר בניסיון של האם לנצל את תקופת החירום בזמן משבר הקורונה, על מנת להשיג הישגים ולהרחיב את זמני השהות בניגוד להחלטות מפורשות שניתנו", כתבה.

השופטת ציינה כי מדובר במשפחה שהיא מכירה היטב מעשרות תיקים שהתנהלו אצלה בצל הסכסוך הקשה של ההורים והמעורבות הקיצונית של שירותי הרווחה. היא הוסיפה כי הבקשה של האם הגיעה על רקע העובדה שלא הצליחה להשלים עם העברת המשמורת על הילדים לאב.  

 

השופטת ביקשה להדוף את הנסיון של האם לערוך שינויים בחיי הילדים תוך ניצול המגיפה. "משבר הקורונה לא אמור לשנות מזמני השהות הרגילים, בוודא לא לקבוע הסדרי לינה שכבר בוטלו בהחלטות מנומקות", כתבה. 

דווקא בתקופה הזו, ציינה, יש חשיבות לשמור על סדר יום קבוע לקטינים, להעניק להם תחושה של יציבות ולהימנע מנקיטה בהליכים שעשויים להסלים את הסכסוך.

לפיכך בקשת האם להרחבת זמני השהות ותוספת הסדרי הלינה נדחתה. עם זאת, השופטת אישרה את הקדמת שעות המפגשים נוכח הסכמת האב. כמו כן, ומאחר שהאב הסכים שהילדים יחגגו אצל האם את ליל הסדר, היא אישרה באופן חד-פעמי שהבת תלון אצלה בחג יחד עם אחיה. האם חויבה בהוצאות משפט של 250 שקלים.  

להחלטה בתיק תלה"מ 5290-12-19 

לא צוינו שמות עו"ד לענייני משפחה בהחלטה

עו"ד מאיה רוטנברג עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל