אישה שהפרה החלטות שיפוטיות הנוגעות לזמני השהות של בתה עם אביה, תוך האשמות בדבר פגיעה מינית בבתה, חויבה על ידי בית הדין הרבני האזורי בירושלים לשלם הוצאות לטובת אוצר המדינה בסך 15,000 שקל.

שלושת הדיינים – הרב יצחק אושינסקיהרב מאיר קאהןהרב יעקב מ' שטיינהויז – שכבר הזהירו את האם בהחלטה קודמת, מתחו ביקורת נוקבת על התנהלות האם, לאחר שהתרשמו כי היא מעלילה על אביה של הבת עלילות שווא. "בית הדין לא יאות לקבל מעתה כל הסתה שתשודר מאת האם לבת כנגד האב", כתבו.

מדובר בילדה כבת חמש וחצי הנמצאת במשמורת אמה עם הסדרי שהייה ולינה אצל אביה, באמצע השבוע ובסופי שבוע לסירוגין. מזה מספר חודשים שהאם טוענת שישנו חשש כי האב פוגע בה מינית, בין היתר לאור סימנים ואדמומיות על גופה, צעקות "די, אבא" מתוך שינה, וסיפורים שהבת עצמה מספרת כביכול.  

לאור הטענות, בית הדין הגביל בעבר את המפגשים בין האב לבת למפגשים תחת פיקוח והפנה את הסוגיה לבדיקת רשויות הרווחה, אף שלא נמצא בסיס ממשי לטענות האם. גם המשטרה בדקה את העניין, והוחלט שלא להאשים את האב.

במהלך חול המועד פסח האחרון, האם פנתה לבית המשפט למשפחה (ביודעה שבית הדין לא מקבל קהל), בבקשה למנוע את מפגשים בין האב לבת. בית המשפט, שלא מכיר את התיק לעומקו, נעתר לבקשתה, ובמעמד צד אחד מנע מהאב מפגשים עם בתו במהלך החג.

לאחר מכן העניין חזר לפתחו של בית הדין. בדיון שהתקיים לאחרונה השתתפו גם גורמי הרווחה. אחד מהם – עו"ס שמלווה את המשפחה – טען כי חוסר אמינותה של הילדה "זועק לשמיים", שכן נראה שהילדה מנסה לרצות את אמה ה"מדברת מתוך גרונה", ונראה שהאם מטמיעה בה נרטיב שלילי כלפי אביה. לעומת זאת, בתסקיר שירותי הרווחה האב תואר באופן חיובי למדי.

העו"ס, שהתייעץ עם גורמים נוספים, המליץ שלא להפסיק את המפגשים בין בין הבת לאביה, לאחר שהתרשם כי הפגיעה החמורה היא דווקא המסר שמועבר אל הבת על ידי אמה.

מטעם האב נטען כי במשך שנים האם מעלה נגדו טענות שונות במטרה להרחיק אותו מבתה, נערכו בדיקות מכל הכיוונים ואף אחד לא מצא מקום להרחיק אותו מבתה – לא גורמי טיפול ולא גורמי אכיפת החוק.

פגיעה אנושה בטובתה

"מהתנהלות התיק עד כה, בית הדין מתרשם כי האם מעלילה על האב עלילות שווא, רק כדי להרחיק את הבת ממנו, ובכך פוגעת פגיעה קשה בטובת הבת", ציינו הדיינים.

הדיינים הוסיפו כי "עצם העובדה שהאם 'מריצה' את הבת בכל סיבוב חדש לבדיקות אצל רופאים שונים, בדיקות גופניות באזורי צניעות רגישים, כאשר הבת מתנגדת לכך יותר מהרגיל (כאמור במכתב השחרור בית החולים...) מעלים חשש אמיתי כי האם, החפצה להרחיק את הבת מהאב, פוגעת אנושות בטובת הבת, רק כדי להגשים מטרתה זו".

עו"ד טלי בן יקיר (צילום: סמדר כפרי, פסקדין)
עו"ד טלי בן יקיר | צילום: סמדר כפרי, פסקדין

הדיינים אף הזכירו כי טענות האם נבדקו פעם אחר פעם ולא נמצאה שום עילה להרחיק את האב מבתו.

בכל הקשור למשמורת, הדיינים החליטו להותיר בשלב זה את המשמורת בידי האם, בתנאי שתקבל הדרכה מתאימה ותשתף פעולה עם גורמי הרווחה.

ב"כ התובע: עו"ד דפנה יוליוס

ב"כ הנתבע: עו"ד עדיאל ברוך, עו"ד ישראל קדמי, עו"ד פלונית

עו"ד טלי בן יקיר עוסק/ת ב- דיני משפחה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל