בית המשפט למשפחה בפתח תקווה דן לאחרונה בתביעה שהגיש אדם נגד אחייניו בה ביקש לקיים צוואה של אביהם מ-2014. הילדים טענו שהאב לא היה כשיר וביקשו לקיים צוואה מוקדמת יותר המעניקה להם את הרכוש בגיל 20. התובע נפטר בטרם סיום ההליכים ובית המשפט הורה לקיים את הצוואה המאוחרת בשינוי מסוים, כך שהילדים יקבלו חצי מהעיזבון בגיל 22 ואת מלוא הרכוש בגיל 24.

האב הותיר אחריו שני ילדים (בן 23 ובת 21.5) ורכוש רב. היקף עזבונו כולל נכסי נדל״ן, נחלה במושב, זכויות בדירות, שטחי מקרקעין נוספים, זכויות וכספים במיליוני שקלים, זכויות ומניות במספר חברות ועוד.

אחיו של המנוח הגיש תביעה נגד שני הילדים בה ביקש לקיים את צוואת האב מ-2014 בה ציווה כל רכושו לשני ילדיו בחלקים שווים. האח ואדם נוסף, עורך דין במקצועו, מונו כמנהלי העיזבון.

בצוואה נקבע כי בהגיע כל אחד מהילדים לגיל 24 הם יקבלו חצי מהעיזבון ובגיל 28 יעבור אליהם כל הרכוש. 

מנגד, הילדים ביקשו לקיים צוואה מוקדמת יותר מ-2002 בה נקבע כי הם יקבלו את חלקם בעיזבון בגיל 20. בצוואה זו מינה המנוח את חברו למנהל עיזבון. לטענתם, הצוואה המאוחרת נחתמה כשהאב היה לא כשיר ותוך השפעה בלתי הוגנת.

בהחלטה מ-2017 מינה בית המשפט מנהל עיזבון זמני ניטראלי. 

במאי 2020 נפטר התובע ובא כוחו ביקש כי בית המשפט ימנה אח אחר כחליפו לצורך המשך ניהול ההליכים.

בשלב זה, לנוכח התנגדות הילדים, השופטת עידית בן-דב ג׳וליאן העלתה הצעת פשרה שלפיה תקוים צוואתו האחרונה של המנוח מ-2014 ומינוי מנהל העיזבון הזמני יהפוך לקבוע אך במקום המועד שנקבע בצוואה יקבלו הילדים חצי מהעיזבון בגיל 22 ואת כל הרכוש בגיל 24.

האח הנוסף ועורך הדין שמונה כמנהל עיזבון בצוואה המאוחרת התנגדו. 

הילדים הודיעו כי הם מקבלים את הצעת הפשרה אך מבקשים למנות כמנהל עיזבון קבוע את חברו של אביהם.

התנגדות לא מובנת

השופטת עידית בן-דב ג׳וליאן הבהירה כי ההבדל המהותי בין שתי הצוואות הוא המועד בו יקבלו ילדי המנוח לידם את העיזבון.

עוד ציינה השופטת כי תפקידו של מנהל עיזבון, כמינוי אישי, אינו עובר לאחר פטירתו ליורשו, ולאח הנוסף אין למעשה מעמד בהליך. היא כתבה כי התנגדות האח ועורך הדין להצעת הפשרה אינה מובנת.

לדבריה, בנסיבות אלה אין ממשיך לניהול ההליך. לצד זאת, מאחר שבית המשפט אמון על קיום רצון המנוע וזהו עיקרון העל יש לשאוף לקיים אותה. בפרט, לנוכח חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט שקבע כי אין אינדיקציה לאי כשירות. 

השופטת סיכמה כי בהינתן גילאי הילדים כיום ומשיקולים של טובת העיזבון, ייעול ההליך וחיסכון בזמן והוצאות, צוואתו האחרונה של המנוח תקוים אך במקום קבלת חצי מהעיזבון בגיל 24 הילדים יקבלו אותו בגיל 22, ובמקום קבלת מלוא העיזבון בגיל 28 הם יקבלו אותו בגיל 24.

עו"ד אמיר קוזקוב (צילום: ליטל קוזקוב)
עו"ד אמיר קוזקוב | צילום: ליטל קוזקוב

מנהל העיזבון הזמני מונה כמנהל קבוע.

האח הנוסף ועורך הדין חויבו בהוצאות בסך 10,000 שקל.

ב״כ התובע: עו"ד דין גלעדי

ב״כ הנתבעים: עו"ד איילת בן-גור כהן

עו"ד אמיר קוזקוב עוסק/ת ב- ירושות וצוואות.
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל