השופט ארנון איתן גזר לאחרונה עבודות שירות על נאשם שייבא סמים מחו"ל. האיש, יחד עם שותפים, הכניס לארץ סמים שהוחבאו בבובות. כשהחבילה הגיעה למכס התגלו הסמים ושוטר שהתחזה לשליח הביא למעצר הנאשם. לנוכח תהליך השיקום של הצעיר נמנע השופט מהטלת מאסר בפועל. 

הנאשם הודה והורשע ביוני 2023 בכתב אישום המייחס לו בין היתר שלוש עבירות של יצוא, יבוא והספקת סמים. 

תכנון העבירות החל ב-2018. הנאשם ושני אנשים אחרים (בני זוג) הזמינו זרעים מאדם אחר. בני הזוג טסו לברצלונה ושם פגשו בבן דודו של הנאשם. החבורה החליטה לייבא את הסמים לישראל והנאשם צויד בכרטיס אשראי שבאמצעותו בוצעה ההזמנה.  

במאי 2020 הזמינו הנאשם ואחד משותפיו חבילה מברצלונה לישראל. החבילה הגיעה לישראל ונתפסה במכס. היא הכילה שתי בובות משחק לילדים כשמילוי הבובות הכיל זרעי קנאביס במשקל כולל של 1,111 גרם. חבילה נוספת שהזמין הנאשם ושותפו נתפסה במכס באותו חודש. 

במשלוח נוסף הגיעו חמש בובות כשמילוי שתיים מהן, בדמות פיל וחתול, הכילו זרעי קנאביס במשקל 1,049 גרם. 

שוטר שהתחזה לנציג חברת השליחויות יצר קשר עם הנאשם והניח את החבילה בכתובת בירושלים בהתאם לבקשתו. בהמשך נעצר הנאשם. בביתו נמצא קנאביס במשקל 66 גרם וחשיש במשקל 6 גרם לשימוש עצמי. 

בתסקיר שירות המבחן צוין שהנאשם כבן 31, רווק, מתגורר עם אמו ועובד בחנות מזון מאז שחרורו מצה"ל. בתסקיר תוארו נסיבות חייו המשפחתיות והאישיות המורכבות של הנאשם. בנוסף לכך, תואר כי הנאשם סובל ממצב רפואי מורכב. 

הנאשם מסר לשרות המבחן שלאחר שירותו הצבאי החל שימוש מזדמן בקנאביס ובעקבות תאונה קשה שעבר בשנת 2015, גבר השימוש בסם באופן יומיומי ובתחושה כי הדבר מסייע לו בהתמודדות עם כאביו הפיזיים. הנאשם ציין כי בעקבות מעצרו הפסיק את השימוש בסם, וכיום הוא צורך קנאביס רפואי ברישיון.

שירות המבחן המליץ על עונש שיקומי בדמות צו שעות לתועלת הציבור לצד צו מבחן. 

במסגרת טיעוניה לעונש טענה המדינה כי נוכח חומרת העבירות, התכנון המוקדם, כמות הסם הגבוהה יש להטיל על הנאשם 20 חודשי מאסר בפועל, לצד ענישה נלווית.

הסנגור הדגיש את התמונה החיובית בתסקיר שירות המבחן וביקש לאמץ את ההמלצה להטיל על נאשם שעות לתועלת הציבור. 

הנאשם עצמו הביע צער וחרטה על המעשים, וביקש לתת משקל לשינוי שעבר בעקבות תהליך טיפולי. 

שינוי חיובי

השופט ארנון איתן מבית משפט השלום בירושלים כתב שהנאשם הוכיח שפניו לשינוי חיובי. "הנאשם לקח בשתי ידיים את ההזדמנות שניתנה לו, התמיד בהליך הטיפולי משך תקופה העולה והפיק תועלת מתהליך זה", כתב.

השופט הוסיף כי יש להימנע מהטלת מאסר בפועל כדי למנוע את חשיפת הנאשם לסביבה עבריינית שאינה תואמת לו. ואולם נוכח חומרתן של העבירות, כתב השופט שלא ניתן להסתפק בענישה הכוללת צו שירות לתועלת הציבור. "איזון ראוי ייעשה על ידי הטלת עונש מאסר אשר יבוצע בדרך של עבודות שירות, לצד ענישה נלווית", סיכם השופט.

בסופו של דבר גזר השופט על הנאשם 5 חודשי עבודות שירות, קנס בסך 6,000 שקל, מאסר על תנאי, התחייבות וצו מבחן לשנה. 

ב"כ המאשימה: עו"ד יחידת התביעות מחוז ש"י

ב"כ הנאשם: עו"ד יהודה שושן

עו"ד משה רביעי עוסק/ת ב- פלילי
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.