השופט אבישי כהן קיבל לאחרונה בקשה לשחרר נאשם למעצר בית מלא בבית הוריו במקום לעצור אותו עד תום ההליכים. הנאשם, צעיר בשנות ה-20 לחייו, הואשם כי סחר בקנאביס בשלוש הזדמנויות שונות דרך הטלגראס. השופט התרשם לחיוב מהוריו ואחיו של הנאשם וקבע כי הם יפקחו עליו במהלך מעצר הבית.  

על פי כתב האישום במסגרת הפעלה משטרתית של סוכנת סמויה באשקלון ביצע הנאשם שלוש עסקאות סמים בסם מסוג קנאביס במשקלים מינוריים של 2.5 גרם (בשני האישומים הראשונים) ובמשקל 20 גרם (באישום השלישי).

את העבירות ביצע הנאשם יחד עם קטינה, והיא הייתה זו שעמדה מאחורי יצירת הקשר עם הסוכנת.

במקביל להגשת כתב האישום, ב״כ המדינה, עו״ד שמעון אברגיל, ביקש מעצר עד תום ההליכים. הוא ציין כי אמנם מדובר בנאשם נורמטיבי אך דווקא נתון זה מעורר סימני שאלה רבים ולא ברור בשלב זה מדוע בחר לבצע את העבירות.

ב״כ הנאשם, עו״ד אושרי בן ישי, עתר לשחרור הנאשם למעצר בית בפיקוחם של אביו, אמו ואחיו.

הוא ציין כי מדובר במשפחה של עולים מרוסיה, וביקש מבית המשפט לאשר את ביצוע המעצר בביתם שבאשקלון, משום שאין לנאשם גורמי תמיכה אחרים מלבד משפחתו הגרעינית.

מדובר בבקשה חריגה לנוכח הדרישה שמעצר בית בעבירות סמים יבוצע במקום שמרוחק גיאוגרפית ממקום ביצוע העבירה.

עו"ד בן ישי הדגיש עוד כי מכתב האישום עולה שחלק הארי של הסחר היה של החשודה הנוספת, וכי עד למועד ביצוע העבירות המיוחסות לו ניהל הנאשם אורח חיים נורמטיבי, שירת בצבא ואף קיבל תעודות הצטיינות. בנוסף, הוא סיים מכינה ועתיד לרכוש מקצוע בעתיד הקרוב.

אמו של הנאשם הבהירה כי היא לא הייתה מודעת למעשים והיא מוכנה לפקח עליו בבית ואף להתפטר מעבודתה לצורך כך.

אחיו, שצעיר ממנו בכמה שנים, אמר שיש ביניהם קשר טוב וידווח למשטרה אם הוא יפר את התנאים. אביו הוסיף כי הוא ״בשוק״ ממה שקרה שכן בבית לא מעשנים אפילו סיגריות ולבנו יש תכניות ללמוד ולהתקדם ולא ״להתעסק בשטויות״.

נכנס לגדר החריגים

השופט אבישי כהן מבית משפט השלום באשקלון ציין כי הנאשם חסר עבר פלילי, בן למשפחה שעלתה מרוסיה.

הוא התרשם שמשפחתו מגנה את העבירות ומוכנה לבצע כל שיידרש כדי לפקח עליו.

השופט כתב כי מבלי להקל ראש בעבירות שמיוחסות לנאשם, המקרה שלו נכנס לגדר החריגים בעבירות הסחר בסמים שכן נראה כי לא מדובר במי שנטוע עמוק בעולם הסמים אלא בצעיר שהסתבך.

לדבריו, אמנם חלופת המעצר נמצאת בעיר בה בוצעו העבירות אך מכלול השיקולים תומך בשחרורו למעצר בית. יחד עם זאת, לא ניתן יהיה בתנאים האלה לאפשר לו שעות התאווררות, עד לקבלת תסקיר שירות המבחן.

בסיכומו של דבר הורה השופט על שחרור הנאשם למעצר בית מלא בפיקוח הוריו ואחיו הצעיר.

ב״כ המדינה: שמעון אברג'יל, עורך דין פלילי

ב״כ הנאשם: עו"ד אושרי בן ישי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל