בית המשפט המחוזי בחיפה דן לאחרונה בעתירת אסיר לצאת לחופשה כדי לקחת חלק בלחימה בעזה.

הבקשה נדחתה מטעמים של סדרי הדין, שכן העותר לא מיצה קודם לכן את ההליכים המנהליים של בקשה לחופשה מול שב"ס, ולא הציג את עמדת שב"ס וצה"ל. עם זאת, נשיא בית המשפט רון שפירא הבהיר כי יהיה מוכן לדון בעתירה לגופה אם תוגש מחדש.

בעתירה ציין האסיר כי הוא מרצה כעת עונש של 12 חודשי מאסר בכלא צלמון וצפוי להשתחרר בסוף ינואר 2024. העותר הדגיש כי אינו מבקש לקצר את מאסרו, אלא רק לצאת לחופשה כדי להתגייס למילואים ולסייע בלחימה בעזה עם היחידה שלו. הוא אף הציע להפקיד ערובה כספית כדי להבטיח את חזרתו לריצוי המאסר.

אלא שהנשיא רון שפירא קבע שלא ניתן לדון בעתירה כפי שהוגשה. זאת מאחר שעתירת אסיר ניתן להגיש רק בעקבות החלטה מנהלית שהאסיר סבור כי נפל בה פגם, ואילו העותר במקרה זה לא פנה לשום גורם בשב"ס כדי לבקש את אישור החופשה.

בנסיבות אלה, לא נותרה לשופט ברירה אלא לדחות את העתירה על הסף, מבלי להביע עמדה כלשהי לגופו של עניין.

עם זאת, השופט ציין כי יהיה מוכן לדון בעתירה ככל שתוגש מחדש בצירוף עמדת השב"ס ועמדת צה"ל, לפיה הצבא ערוך ומוכן לקלוט לצורך הלחימה אסיר בחופשה.

לפסק הדין: עת"א 28150-10-23

לא צוינו שמות ב"כ הצדדים

עו"ד ליאור גולדבלום עוסק/ת ב- פלילי
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.