בשנה שעברה הורשעו חברות הפצת ספרי הלימוד ספר לכל, מדע ויש הפצות ונושאי משרה בהן בסדרת תיאומים של מכרזי משרד החינוך ורשויות מקומיות לפרוייקט השאלת ספרי לימוד. בבית המשפט המחוזי בירושלים ניתן לאחרונה גזר דין בעניינם ועל כולם נגזרו עונשי מאסר בפועל וקנסות של עשרות ומאות אלפי שקלים. בעל חברת ״מדע״, שחלקו בתיאומים היה קטן יחסית, יירצה 6 חודשי מאסר וישלם קנס של 120,000 שקל. החברה שבבעלותו נקנסה ב-400,000 שקל. 

העבירות נמשכו על פני חמש שנים, במהלכן מנהלי החברות תיאמו ביניהם הצעות מחיר ולעתים אף החרמה של המכרזים כדי להשיא את רווחיהם. בסופו של ההליך הנאשמים הורשעו בעבירות שונות על חוק התחרות ובקבלת דבר במרמה.

חברת מדע ובעליה, שיוצגו על ידי עו״ד אליהו סרור, הודו במיוחס להם בתחילת ההליך.

במסגרת גזר הדין כתב השופט עודד שחם כי מבין החברות המעורבות בהליך, חברת מדע היא זו שהמחזור שלה במועדים הרלוונטיים היה הקטן ביותר.

השופט הדגיש כי בהודאתם חסכו הנאשמים זמן ומשאבים רבים לבית המשפט ולצדדים.

הוא ציין כי נקודת המוצא לענישה בתחום ההגבלים העסקיים היא כי חייבת להיות גישה מחמירה ברורה המתבטאת בעונשי מאסר מאחורי סורג ובריח, על מנת לתת ביטוי הולם לכך שמדובר בעבירות שפוגעות בנשמת אפה של הכלכלה החופשית.

מעורב משני

השופט ציין כי מהכרעת הדין לא עולה מעורבות בולטת של בעל חברה מדע בגיבוש עיקר ההסדרים הכובלים מושא כתב האישום והוא מעורב משני. 

עם זאת, מהחומר עולה אינטרס מובהק של מדע בגיבוש ההסדרים הכובלים שהבטיחו לכל אחת מן החברות נתח של 20% מהעבודה במכרז של החברה למשק וכלכלה (שמובילה פרויקטים ברשויות המקומיות). כך גם בנוגע להסדר במכרז שפרסמה חברת מרמנת שנועד לשמר חלוקת עבודה שווה בין החברות. ״למדע היה גם אינטרס ישיר בריסון ההנחות הניתנות על ידי הסיטונאים הגדולים״, כתב השופט.

עם זאת השופט דחה את דרישת המאשימה לקבוע מתחם ענישה של מאסר בפועל בן 14 – 22 חודשים ביחס לבעל החברה וקבע כי היא מופרזת. 

השופט קבע מתחם ענישה שכולל מאסר של בין 6-11 חודשים וקנס של 90,000-135,000 שקל. 

ביחס לעונש המתאים כתב השופט כי בעל החברה הוא כבן 74 ללא עבר פלילי. הוא נטל אחריות מלאה למעשיו, וביטא חרטה ברורה עליהם. 

״התמונה הכוללת היא של אדם צנוע אשר הפגין לאורך השנים מסירות למשפחתו, גם על חשבון טובתו שלו״. מדובר באיש טוב, אוהב ורודף שלום, המשמש כציר מרכזי של משפחתו, כתב השופט וציין גם את הבעיות הבריאותיות מהן סובלים הנאשם ואשתו.  

בשקלול כלל הנתונים גזר השופט על הנאשם 6 חודשי מאסר לריצוי בפועל בין כותלי הכלא, מאסר על תנאי, קנס של 120,000 שקל ופסילה מכהונה כדירקטור בחברה ציבורית למשך חמש שנים מיום השחרור ממאסר.

על חברת מדע הוטל קנס של 400,000 שקל וחתימה על התחייבות של 150,000 שקל שלא לבצע עבירות על חוק התחרות או עבירות מרמה.

לגזר הדין המלא בתיק 54822-08-15

ב״כ המאשימה: לא צוין

ב״כ חברת מדע ובעליה: עו״ד אליהו סרור

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל