השופטת טל לחיאני שהם זיכתה לאחרונה צעיר מהחזקת קנאביס שלא לצריכה עצמית. על פי כתב האישום במאי 2019 נתפסו בבית הוריו של הנאשם סמים במשקל של 102 גרם. אף שהנאשם הודה בחקירתו בשימוש בסם לצריכה עצמית, השופטת כתבה שיש בלבול רב באשר לתפיסת המוצגים וסימונם וכן שעות שבהן לא ברור מה נעשה עם הסם שנתפש בחיפוש. בנסיבות אלה היא קבעה שהמאשימה לא עמדה בנטל הבאת הראיות כנדרש.

לפי כתב האישום, במאי 2019 נערך חיפוש בבית הוריו של הנאשם ונמצא כי הוא החזיק במספר מקומות קנאביס במשקל כולל של 102.1 גרם שלא לצריכה עצמית. 

עוד עלה כי במגירה בחדר השירותים החזיק הנאשם 2 מקססות, 2 משקלים וחבילת שקיות שקופות.

הנאשם בחקירתו במשטרה הודה בהחזקת סם לצריכה עצמית אך במהלך המשפט כפר באשמה וטען שהחיפוש לא היה חוקי.

דו״ח חיפוש רשלני

השופטת טל לחיאני שהם מבית משפט השלום באשקלון זיכתה את הנאשם. היא ציינה שבעדויות הבלשים היה בלבול רב באשר לתפיסת המוצגים וסימונם. כמו כן, יש חוסר משמעותי בשרשרת הסם ושעות בהן לא ברור מה נעשה עם הסם שנתפס בחיפוש.

כך למשל, אחד השוטרים טען כי במהלך החיפוש מצא בקומה הראשונה בשירותים הצמודים לחדר 2 מקססות. בהמשך טען כי מצא מימין למיטה בחדר השינה בתוך שידה כסף מזומן בסך 2,450 שקל. 

בניגוד לעדותו, שוטר אחר העיד כי הוא זה שמצא בשירותים מקססות, משקל ושקיות. נוסף על כך, המאשימה לא טרחה להגיש את המוצגים לבית המשפט במהלך שמיעת הראיות.

בנסיבות אלה לא ברור מי תפס את הראיות, כיצד אלה סומנו ומהם הראיות שכן שני שוטרים שונים טוענים לתפיסת המקססות, שלא סומנו ולא הוגשו כלל כראיה בבית המשפט. במקביל, דו״ח החיפוש מולא באופן רשלני וכלל תיעוד כללי של חלק מהראיות שנתפסו. 

זאת ועוד, אין הסבר היכן שהו הסמים בין השעה 00:55, השעה בה העיד אחד השוטרים כי מסר את הסמים במטה הארצי, ועד לשעה 03:50, בה לפי דוח שרשרת הסם קיבל החוקר לידיו את הסמים והניחם בארון המוצגים.

השופטת הוסיפה כי שקית המוצגים לא נאטמה בשטח, אלא רק לאחר הגעתה לתחנת המשטרה ולאחר שחלק מהמוצגים הוצאו ממנה.

עו"ד קריסטין חון (צילום: צילום עצמי)
עו"ד קריסטין חון | צילום: צילום עצמי

בכך יש כדי להגביר החשש באשר לשאלה האם הסמים שהגיעו בסופו של יום למטה הארצי הם אלה שגם נתפסו בחיפוש.

ביחס להודאת הנאשם בחקירתו במשטרה כתבה השופטת כי צפייה מדוקדקת בחקירה מעלה כי אין וודאות שהנאשם התייחס דווקא לסם שנתפס בחיפוש.

בנסיבות אלה זיכתה השופטת את הנאשם. 

ב״כ המאשימה: עו"ד חני שנפ

ב״כ הנאשם: עו"ד אבשלום גיספאן

עו״ד קריסטין חון עוסק/ת ב- פלילי
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל