צעיר בדואי, שאיים על אמו ואחיו בשחיטה ומימש את האיום על ארבעה אפרוחים בחצר, הורשע בהריגת בעלי חיים ובעבירות אלימות ואיומים. סגן נשיא בית משפט השלום בבאר שבע איתי ברסלר-גונן, שגזר עליו לאחרונה עונש של 13 חודשי מאסר בפועל, ייחס חומרה יתרה למעשיו כלפי האפרוחים וקבע כי הם מלמדים על "כשל ערכי ומוסרי". בתוך כך דחה השופט את טענת הסניגור כי ממילא סופם היה שחיטה. "אין אנו זכאים לפגוע באכזריות בבעלי החיים הסובבים אותנו, בין אם מדובר בבעל חיים המוחזק לשם מחמד ובין אם לצרכי מאכל".

לפי כתב האישום שהוגש נגד הצעיר (21), בספטמבר האחרון הוא איים על אחיו ואמו בסכין וצעק "אני אשחט אתכם", תקף את אחיו ולאחר מכן פרק את זעמו על 4 אפרוחים שהיו בחצר ושחט אותם בסכין. לאחר שהודה במעשיו הוא הורשע בעבירות של איומים, תקיפה סתם והריגה או היזק לבעל חיים.

בטיעוניה לעונש, הסתמכה המדינה על תסקיר מבחן שהמליץ על ענישה מרתיעה בשל סיכון גבוה לכך שהנאשם יחזור לבצע מעשים אלימים, ודרשה מאסר בפועל ברף העליון של מתחם שנע בין 10 ל-22 חודשים. המדינה הדגישה את הזיקה ההדוקה בין האיומים על בני המשפחה לבין הריגת האפרוחים, מה שלטענתה מעיד כי הנאשם יכול לעבור בקלות ממילים למעשים.

הסניגור טען לעומת זאת כי הריגת האפרוחים הייתה אגבית לאיומים שנבעו מתחושת כעס עקב הידיעה שאם הנאשם לא יגיע לעבודות השירות הוא יצטרך לרצות מאסר. לדבריו, הנאשם לא התעלל בבעלי החיים שכן לא מדובר בכלב או חתול אלא בעופות שממילא גודלו לצורכי מאכל.

עוד ציין הסניגור כי יש להתחשב בנסיבות האישיות של הנאשם, שחווה לאחרונה אובדן בעקבות מות אביו, ובכך שהודה במעשים וחסך מאמו ואחיו להעיד בהליך. על כן הוא ביקש להסתפק בחודשי מאסר ספורים בניכוי מעצרו.

רף תסכול נמוך

סגן הנשיא איתי ברסלר-גונן דחה את הניסיון להמעיט בערך הריגת האפרוחים. "מעשהו של הנאשם כלפי האפרוחים מלמד לא רק על רף תסכול נמוך אלא גם על כשל ערכי ומוסרי והנכונות לפגוע באפרוחים הרכים, בשיא חולשתם, מלמד על נכונות לפגוע גם באדם, לרבות באלו הקרובים אליו", כתב.

עו
עו"ד שגיב לוי | צילום: צילום עצמי, פסקדין
השופט הוסיף כי העובדה שבעלי חיים לעיתים משמשים לצורכי מאכל לא מתירה התעללות. הוא הדגיש כי תהליך השחיטה כפוף לאמות מידה ערכיות ואנושיות, וכי החוק מחייב לנהוג בהם בחמלה ולמזער עד כמה שאפשר את סבלם. יתרה מכך, הנאשם לא שחט את האפרוחים לצורכי מאכל אלא פרק עליהם עצבים והשאיר אותם מתבוססים בדמם.

עוד הדגיש השופט את חומרת המעשים של הנאשם כלפי אחיו ואמו, שלפי תיאוריהם בפני קצינת המבחן לא היו הראשונים מסוגם.

עם זאת, השופט מצא לנכון להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, בהודאתו ובנסיבות חייו, ובשקלול הסופי החליט שהעונש יעמוד על 10 חודשי מאסר בנוסף להפעלת מאסר על תנאי של 6 חודשים, שחצי ממנו יתווסף למאסר הנוכחי. כמו כן, הוטלו על הנאשם 6 חודשי מאסר על תנאי. בסיכומו של עניין הנאשם ירצה 13 חודשי מאסר בפועל בניכוי תקופת מעצרו.

לגזר הדין בתיק פלילי 23829-09-19 

  • ב"כ המדינה: דולב זאדה, מתמחה
  • ב"כ הנאשם: מוחמד אבו עבייד, עו"ד פלילי

עו"ד שגיב לוי עוסק בהגנה על זכויות בעלי חיים

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל