אם תמיד חלמתם להיות סוכנים חשאיים, כבר לא צריך ללכת בשביל זה לקולנוע. "המוסד", סוכנות הביון החשאית של ישראל מחפש עובדים ומקיים בימים אלו שורה של מפגשים עם מועמדים עתידים לתפקיד.

"כל אחד מוזמן להגיש את קורות חייו", אומר אחד המגייסים. "אנחנו בודקים את נתונכם האישיים מבחינה אישיותית, רמה אישית, חוסן מנטלי. הליך המיון די ממושך ויש שיאמרו אפילו קצת סיזיפי ואורך בין 4 חודשים לחצי שנה. מה שיפה בארגון המוסד הוא שברוב המקצועות לא צריכה להיות הלימה בין מה שלמדתם לבין המקצוע שאנחנו מציעים".

קורס ההכשרה נמשך כשנה והוא כולל גם גיחות לחו"ל כחלק מתוכנית ההכשרה. אבל רגע לפני שאתם כבר מתכננים את החיסול הגדול הבא או הטיול הלילי לטהרן, מתברר שבארגון לא מחפשים רק אנשי מבצעים אמיצים. רוב העובדים בארגון הם לא יוצאי יחידות מיוחדות כמו שהיה נהוג פעם. "אנחנו מגייסים אנשים חכמים, אמיצים ויציבים נפשית עם יכולות", אומר אחד המגייסים. "אדם ורבלי עם קסם אישי, יכולת הנעה... יותר פרוע, יודע לעבוד עם הידיים, עובד בקור רוח גם במצבים שצריך לחבר ראש לעבודה טכנית".

בשנים האחרונות גיוס העובדים כבר לא נעשה במחשכים. מודעות לחיפוש עובדים ניתן למצוא אפילו בפייסבוק או ביו-טיוב. בנוסף, הוקם אתר חדש לגיוס מועמדים שבו מפורטות התכונות הנדרשות, ונרמז על אופי העבודה.

התנאים, למקרה שהתעניתם, לא רעים בכלל. "ברוב המקצועות זה שכר מכובד שיתחרה בכל מהנדס או מנהל בדרג ביניים בעולם ההייטק. בהחלט דו ספרתי וכנראה יותר מ-15 אלף אבל פחות מחמישים.", אומר המגייס.