להיות תייר במדינת ישראל יכול לגרום להרבה נותני שירות הזדמנות להתייחס אליך כאל הזדמנות כלכלית. לאחרונה הגיעו למשרד התחבורה הרבה תלונות על נהגי מוניות שעוקצים במיוחד תיירים, בהפקעת מחיר או שמסיעים אותם בכלל לאזור אחר לגמרי ואז כדי להגיע ליעד גובים מהם עוד כסף. 

כתוצאה מכך פתח משרד התחבורה במבצע אכיפה נרחב המתמקד באזורים תיירותיים ונציגים מהמשרד התחזו לתיירים על מנת לבדוק את הטענות.

מתחנה מרכזית בתל אביב למלון הילטון ביקשו מהנציג שהתחזה לתייר 60 שקלים ללא הפעלת מונה בעבור נסיעה של 6 קילומטרים. "במקרה של נסיעות פנימיות בתוך העיר, לא משנה מה הנהג חייב להפעיל מונה", אומר שרון חסיד ממונה אגב הפיקוח וחקירות תחבורה ציבורית. "אם הוא היה מפעיל מונה, עם המזוודה הוא לא מגיע ל-40 שקלים".

בנסיעה אחרת שאורכה סה"כ קילומטר וחצי ממלון אינטרקונטיננטל ליפו, גבה נהג המונית 40 שקלים בלי הפעלת מונה, נסיעה שעלותה המקורית היא 20 שקלים בלבד - כפול ממה שצריך.

התופעה הזו, של אי הפעלת מונה לא קורת רק לתיירים. באזורי בילוי עמוסים במיוחד נהגי מוניות מנצלים את הביקוש ולא מפעילים מונה למרות שהחוק מחייב אותם לעשות כן. "אני לא מפעיל מונה בלילה", ענה אחד הנהגים כשביקשנו ממנו להפעיל מונה עבור נסיעה. נהג אחר לא רק שלא הפעיל מונה אלא אסף עוד תייר בדרך למלון אחר וגבה ממנו 50 שקלים נוספים ללא הפעלת מונה לשני הנוסעים ולמרות שאסור לו לאסוף עוד נוסע "על הדרך".


הקנסות על נהגי מוניות מתחילים מ - 3500 שקלים ומעלה בתקווה שזה מה שירתיע אותם מלעקוץ אנשים תמימים.