אתרי ההיכרויות מלאים באנשים שמחפשים למצוא את החצי השני שלהם. אבל ברשת יש לא מעט נוכלים שמנצלים את המצב בו אנשים מחפשים מישהו שרק יפיג להם את הבדידות.

ליאת היא אחת הנשים שחוותה עוקץ בידי נוכל והעבירה לו כספים. "הוא יצר איתי קשר, דיברנו כמעט 4-5 פעמים ביום", היא מספרת. "הוא אמר לי שהוא רופא צבאי שכרגע מסיים משימת שלום ושהתכנון שלו הוא להביא את הבן שלו ולחזור חזרה לארץ. ראיתי שיש עתיד".

הקשר השקרי הזה נמשך כמעט חודשיים וככל שהתקדם, התחילו להגיע גם הבקשות לכספים. "בהתחלה שלחתי לו ואז בשלב מסוים הבנתי שמשהו פה לא כשר. כל פעם ששלחתי כסף הוא ביקש עוד ואמר שזאת מן הלוואת ביניים כזו".

בסופו של דבר ליאת העבירה ל"אהובה העלום" 17,000 שקלים בשלבים. ליאת החליטה לשים קץ לבקשות ובמקביל פנתה לחברה פרטית היא הבינה שהסיפור כולו שקרי. "אהובה" לא מוצב בעיראק והתעודה שהעביר לה, הוא של חייל שהשתחרר בשנת 1970 מהצבא האמריקאי ולחם בנורמנדי.

"מתחזים ברשת הם מומחים ביצירת קשר אישי, ביצירת הליטוף והעזרה", אומר יזהר עצמון, מנכ"ל checknet, איסוף מידע ברשת.

גם לעמליה קרה מקרה דומה. הפעם באתר הכרויות חרדי. "הרגשתי שהוא מתעניין בי ברמה האישית, החמיא לי, אמר לי כמה שאני יפה וביקש תמונות, היא מספרת. "כל אחד רוצה לשמוע שמחמיאים לו, זה דבר מאוד כיפי. אני הרי לא אישה רזה אבל הוא אמר שלא אכפת לו. זה דברים שאת לא מצפה להם".

"בהתחלה הוא ביקש רק 250 דולרים. אח"כ הוא ביקש ממני 500 דולרים. כשגיליתי שהוא אדם לא אמיתי הרגשתי עצבות. זה כ"כ מאכזב", היא אומרת.