בעוד שלוש שנים יקום באור יהודה פרויקט "בית בפארק" של "גינדי החזקות". 80 אחוז מהדירות שייבנו בו יהיו חלק מתכנית "מחיר למשתכן". רק שהזוכים בפרויקט גילו שלא כולם יקבלו את הדירה שייחלו לה. רוב הדירות הן של 6 חדרים בשטח של 150 מ"ר בעלות של 2.2 מיליון שקלים. לא כולם יכולים לעמוד במחיר.

"הדירות הקטנות לא כדאיות לרכישה", אומר רועי,  אחד הזוכים. "זו בעצם דירה מאולתרת. חצי חדר נמצא בתוך הסלון. אין חלון במטבח. אין חלון בשירותים".

אם הטענות הללו נשמעות לכם מוכרות, זה גם מה שקורה בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים בו נמכרו דירות כלואות של שלושה חדרים בלי חלונות במטבח ובאמבטיה, וגרמו ל-800 זוכים לוותר על הזכייה.

הזוכים ניסו להתנגד בוועדה של העירייה אך התנגדותם נדחתה כי לטענת העירייה הם אינם בעלי זכויות על הקרקע, אף שבערים אחרות הזוכים נחשבו לבעלי עניין ובאו לקראתם.

"למה צריך כל כך הרבה דירות גדולות?", שואל האדריכל של גינדי בוועדה לזכויות משנה בעיריית אור יהודה. "כשיזם קונה קרקע, הו קונה קרקע לע מנת להרוויח. זאת אומרת שאם הוא לא מוכר את כל הזכויות הוא מפסיד בפרויקט. ואכן יש בעיה באנשים שהם במחיר למשתכן, לקנות את הדירות האלה, וזה ידוע".

אמנם הזוכים לא הגיעו לשלב של בחירת הדירות, אבל כבר מזהירים מפני תמהיל הפרויקט. 20 אחוז מהדירות הן עד שלושה חדרים עם כיוון אוויר אחד וללא חלונות בחלק מהחדרים. 33 אחוזים הן דירות ארבעה חדרים, 9 אחוזים דירות של חמישה חדרים, ו-38 אחוזים דירות גדולות ויקרות של 6 חדרים.

אם תנצחו את הסטטיסטיקה ותזכו, עדיין לא בטוח שתצליחו להגיע אל דירת החלומות שלכם.

תגובת גינדי החזקות: "החברה בונה לפי הוראות התב"ע ותנאי המכרז ובתיאום הדוק מול עיריית אור יהודה".

מעיריית אור יהודה נמסר: "תכנון הדירות הפנימי הינו של היזם הזוכה, ולא של עיריית אור יהודה. תכנון זה אמור להיות בהתאם לכללי משרד השיכון בתכנית 'מחיר למשתכן'".