השימוש בתרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז הוא כבר מזמן לא דבר שאנשים מתביישים בו. צריכת תרופות כמו ריטלין וקונצרטה עלתה בארבע השנים האחרונות בכ- 30 אחוזים. על פי נתוני קופות החולים, כמיליון מרשמים ניתנים מידי שנה. לצד הנתיב החוקי של אנשים שצורכים את התרופות כי הם זקוקים להם, התפתח שוק שחור לכדורים.

"התרופות האלו הן מסוכנות", קובע פרופ' מיכאל דרשר מנהל מיון בביה"ח בילינסון. "אתה יכול לקבל תרופה שזה בכלל לא מה שאתה חושב או לקבל מינון שאתה לא חושב או לצרוך חיקויים שמכילים חומרים אסורים או חומרים זרים. השימוש בכדורים האלו יכול לגרום להתמכרות, תופעות לוואי, גם של מצבי רוח, גם של לב וריאות, דופק, ואנשים אפילו יכולים להיכנס לפרכוסים ".

בבתי המרקחת הם שמורים בכספות והגישה אליהם מוגבלת. "הריטלין והקונצרטה נמצאים בכספת כי הם מוגדרים מבחינת החוק כמו סמים מסוכנים", אומר חגי שור, רוקח ב"שור טבצ'ניק". למרות זאת, שני, תחקרינית התוכנית הכלכלית יצרה קשר עם סוחר בכדורים בטלגרם ובפגישה ביניהם הוא לא התבייש להתרברב בכמות המרשמים החוקיים שהוא מחזיק ואיתם הוא קונה את הכדורים מבית מרקחת ומוכר אותם הלאה.

הסוחרים לא משתמשים באפליקציה רק כדי למכור כדורים אלא גם כדי להשיג אותם. בקבוצת "קונה ומשלם על תרופות" בטלגרם למשל, מחפשים אנשים שקיבלו את התרופות מהרופא ומוכנים למכור אותם. בשיחה עם אחד הסוחרים הוא אף הזהיר אותנו מהמשטרה: "חצי מהטלגרם זה סמויים. תשמור על עצמך".

אבל מסתבר שהפוטנציאל לרווח עולה על הסיכון. כדור ריטלין שנמכר תחת מרשם רופא יעלה לכם בבית המרקחת 50 אגורות אבל בשוק השחור המחיר כבר מזנק ל- 30 שקלים. חפיסת ריטלין עולה בקופת החולים 16 שקלים ובשוק השחור לעומת זאת, המחיר מאמיר ל -900 שקלים.

ומה עם המשטרה אתם שואלים? למרות המאמצים לתפיסת הפושעים, השוק עדיין פורח והיא נשארת הרחק מאחור מה שעלול לגרום לסיכון ומכירת סמים מסוכנים, ללא פיקוח.