עבור צעירים רבים תכנית למשתכן הפכה בשנים האחרונות לדרך היחידה להגשים את חלום הדירה. הבטחה של הנחה של מאות אלפי שקלים והקלות בנטילת המשכנתא משכה אליה עשרות אלפים זוגות צעירים ורווקים. אולם לא מעט מהזוגות והרווקים מעדיפים לוותר על הזכייה.

 זוגות שהיו בתחתית הרשימה במספר פרוייקטים קיבלו לפתע הודעה שהם זכאים לדירה. אחרי שגילו כי המחיר גבוה מידי, הבינו למה הזוכים לפניהם החליטו לוותר. "ב-2.5 מיליון שקלים אני יכולה לקנות דירה בשוק החופשי במחיר כזה", אומרת טלי מדלל שזכתה במחיר למשתכן גם ברעננה וגם בגליל ים.

ולא רק המחיר גבוה. גם התכנון של הדירות צפוף ולא כדאי. "דחפו 5 דירות בקומה במקום 4. אין כיווני אוויר, אין חלונות בכמעט כל הדירות בחדרי השירותים ובאמבטיות. זה כמו לגור בממד ב2 מיליון שקל", אומרת מדלל.

"כשאתה מקבל הודעת זכייה במחיר למשתכן אל תקפוץ לשמיים", אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים לשעבר. "חשוב לבדוק טוב טוב את הפרויקט, לבדוק טוב טוב אצל מי זכית, במה זכית, מה מיקומך בתור, מה זה יאפשר לך לבחור לפני שאתה מגיע להחלטה אם אתה קונה או לא".

על פי הערכות 25 אחוזים מוותרים על זכאות במחיר למשתכן. צריך לומר ביושר, הכוונות של משרד האוצר טובות ואילו צעדים אקטיביים להילחם ביוקר הדיור אבל בדרך יש לא מעט מהמורות שצריך לטפל בהם.