ברז מים (צילום: getty images)
ישראל נמצאת המשבר המים החמור ביותר שידעה אי פעם | צילום: getty images

השקיית גינות פרטיות וציבוריות תאסר גם בקיץ. נציב המים, אורי שני, הודיע היום (ד') כי בקיץ הקרוב תאסר לחלוטין השקאת דשא פרטי או ציבורי.

בדיון שקיימה ועדת הפנים של הכנסת במשבר המים אמר שני כי ישראל נמצאת המשבר המים החמור ביותר שידעה אי פעם. "אנחנו נמצאים במשבר שלא היה כמוהו מאז שמתבצעים בישראל רישומים בכמות המים, כלומר ב-80 השנים האחרונות", אמר שני והוסיף כי הפער שבין ביקוש להיצע ומצב האקוויפרים הוא "החמור ביותר שידענו".

נציב המים העריך כי משבר המים יגיע ב-2009 לשיאו וישתפר בשנה הבאה. הוא הוסיף כי חודש ינואר הנוכחי הוא היבש ביותר שהיה אי פעם. עד היום ירדו 55% מכמות הגשם הממוצע לעונה לחודש זה.

שני סיפר כי בנציבות המים שוקלים לייבא אוניות התפלה שיעגנו מול חופי ישראל.

שני אמר בדיון כי על אף שב-2008 הוקצתה כמות המים הקטנה ביותר לחקלאות אי פעם, ב-2009 תקטן הכמות הזו ב-100 מיליון מטר מעוקב, ואילו במגזר הביתי, שב-2008 עמדה הקצאת המים שלו על-740 מיליון מטר מעוקב, תקוצץ ההקצאה והיא תעמוד על 690 מיליון מטר מעוקב ב-2009. "ניאלץ לאסור על השקאה של דשאים, גם ציבוריים וגם פרטיים, פשוט אין מים", אמר.

מנתונים שהציג שני בפני ברי הוועדה עולה כי צריכת מים הצפויה ל-2009 עומדת על 1,150 מיליון מטר מעוקב, מהם כ-9 מיליון מטר מעוקב לטבע, 350 מיליון מטר מעוקב יוקצו לחקלאות, 690 מליון מטר מעוקב למגזר הביתי ולתעשייה- 90 מיליון.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה), מחה בדיון על כך ש"אין חזון משותף שכולם פועלים על פיו ושממנו אמורה להיגזר מדיניות ארוכת טווח. במקום זאת, המדיניות משתנה חדשות לבקרים על פי כמות הגשם כל שנה".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי צריך להיערך לכך שישראל עוברת תהליך של מדבור.