שדרת העצים באבן גבירול
"התושבים מחוברים אליהם מאוד". שדרת עצי הסיסם באבן גבירול | צילום: אורית קלפיש

עיריית תל אביב חוגגת השנה 100 שנים לעיר העברית הראשונה, בשורה של טקסים ואירועים המפארים את עברה של העיר בלי ההפסקה. אלא שמתברר שלא כל ותיקי העיר זוכים לאותו יחס: בימים הקרובים צפויה העירייה לעקור שורה של עצים בני כ-60 שנה הנמצאים בחלקו הצפוני של רחוב אבן גבירול, באזור הסמוך לפארק הירקון.

תושבי האזור המתנגדים למהלך, התארגנו יחד בכדי למנוע את עקירת העצים, הקימו ועד פעולה משותף ואף העלו עצומה לאינטרנט עליה חתמו כבר מעל 900 איש. לדבריהם, בימים האחרונים ריססה העירייה באדום מספרים על העצים בשדרה, עדות לכך שבכוונת הקבלן לבצע את הכריתה בקרוב.

"אנחנו בחרדה גדולה מאוד", מספרת אורית קלפיש, רכזת ועד הפעולה של תושבי הרחוב. "מדובר בעצים גדולים וחסונים, חלקם אף מתנשאים לגובה 4 קומות, שלא רק מספקים צל, אלא גם סופחים עשן ופיח וממתנים את הרעש וההשפעות הקשות של התנועה ברחוב". לדבריה, "העצים הם חלק ממהלך החיים של התושבים באזור והם מחוברים אליהם מאוד. באזורים הדרומיים של הרחוב, בהם כבר נעקרו העצים, אבן גבירול פשוט נראה עצוב ונטול צל".

אלפי עצים בסכנה?

בעירייה טוענים כי העצים שאמורים להיעקר הם חולים וזקנים ברובם, אולם דיירי הרחוב קובעים כי מדובר בטענה חסרת שחר. "הטיעון שהעצים זקנים וחולים הופרך מיסודו על ידי מומחים", קובעת קלפיש. "מצב עצי הסיסם אינו שונה ממצבם של עצים רבים בעיר ממין זה. אם טענה זו נכונה, היכן התכניות של העירייה לכרות עוד מאות אם לא אלפי עצי סיסם אחרים ברחבי העיר?".

אחד העצים המיועדים לעקירה
"העצים לא עמדו בפגעי הזמן". אחד העצים המסומנים לעקירה | צילום: אורית קלפיש

בוועד התושבים מתכננים צעדים נוספים בימים הקרובים. "אתמול דיברנו עם מתכנני הרחוב שמוכנים לשנות את התוכניות, ואנו ממתינים לפגישה עם מנכ"ל העיריה ביום שלישי", מוסיפה קלפיש, "אנחנו לא פוסלים גם את האפשרות לקיים הפגנה ברחוב".  

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "אנחנו יכולים להרגיע את התושבים - במקום עצי הסיסם ההודי והברכיכיטון שהיו ברובם חולים ולא עמדו בפגעי הזמן, ישתלו עצי מייש גשר הזיו וסיגלון, הנאים לא פחות מהעצים הקיימים, ואף הם יספקו להולכי הרגל צל ויספחו פיח ועשן. 

לדברי העירייה, "לאורך איי התנועה ישתלו דקלים משום התאמתם לאיי התנועה הצרים שבין הנתיבים ומשום מראם. העצים הבריאים שייעקרו יועברו לשתילה בשטחים ירוקים ברחבי העיר".