יסגרו את השלטר? (צילום: חדשות)
תום לב או שחיתות? חברת החשמל | צילום: חדשות

חשש לניגוד עניינים במכרז הענק של חברת החשמל להקמת הסולקנים (מסננים להפחתת פליטות גופרית) בתחנת הכוח אורות רבין שבחדרה שפורסם באחרונה.

דניאל ספז, שכיהן עד תחילת 2009, כמנהל בכיר באגף התכנון ההנדסי בחברה, משמש כיום כמנהל חטיבת האנרגיה והתשתית בקבוצת ג'נרל מהנדסים. החברה מייצגת את בבקוק אנד וילקוקס - אחת החברות הבינ"ל המתמודדות במכרז, שהיקפו 300 מיליון דולר.

גורמים המקורבים למתמודדות במכרז טוענים כי מדובר בניגוד עניינים חמור מאחר וספז לא רק שנמצא בקשר עם אנשי חברת החשמל המטפלים כיום במכרז, אלא היה מעורב אישית בהכנת המכרז ונחשף למידע פנים בתחום הטכני וההנדסי שעשוי לסייע לג'נרל מהנדסים לזכות במכרז.

במכרז הענק מתמודדות כיום 7 חברות בינלאומיות בהן אלסטום מצרפת, סימנס מגרמניה, אלסטום, בבקוק אנד ווילקוקס, דוסאן מדרום קוריאה, בבקוק הגרמנית, הידרקו האיטלקית.

התקנת הסולקנים שנועדו להפחית את פליטת תחמוצות הגופרית היא הפרויקט הסביבתי החשוב ביותר של חברת החשמל בשנים הקרובות. מדובר במכרז בינלאומי להתקנת הסולקנים בשתי יחידות ייצור (5 ו-6) בחדרה ואופציה להתקנת הסולקנים בשתי יחידות ייצור נוספות בתחנת רוטנברג באשקלון.

הנהלים של חברת החשמל קובעים היום מפורשות כי עובד שפרש מתפקידו אינו רשאי לייצג גורם חוץ מול חברת החשמל בנושא שהיה בטיפולו בחמש השנים האחרונות. מבדיקת "גלובס" עולה עוד כי ספז נמצא כיום בחופשה ללא תשלום מחברת החשמל, אך בחברה מתעקשים כי "לחברה אין קשר כיום לספז". יצוין כי גם אבי מורגנשטרן שפרש מהחברה לפני יותר משנה עובד כיום בחברת אלסטום, שגם היא אחת מהתמודדות במכרז, אך הוא לא היה מעורב בנושא הסולקנים.

עיכוב של חצי שנה

תחקיר "גלובס" חשף בסוף 2008 ליקויים קשים שהביאו לעיכוב בפרויקט הסולקנים, ואת הצעת חברת החשמל להקים במסגרת הפרויקט ארובה רביעית בתחנת הכוח ולהסירה עד 2018, זאת למרות שדו"ח של חברת ייעוץ בינלאומית קבע כי מדובר בחלופה יקרה יותר.

ל"גלובס" נודע עוד כי רוב החברות המתמודדות כיום במכרז להקמת הסולקנים סבורות שניתן לבצע את הפרויקט גם ללא הצורך בארובה רביעית.

הקמת הסולקנים אמורה להסתיים עד 2011, אולם הפרויקט נמצא כבר בעיכוב של כחצי שנה, מה שעשוי לחשוף את החברה לסנקציות מצד המשרד לאיכות הסביבה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "דניאל ספז, שכיהן כמנהל זוטר נמצא בחופשה ללא תשלום. ספז חתום על הסדר למניעת ניגוד עניינים, הכולל התחייבות לא לעסוק בשום פעילות הקשורה לעיסוקיו הקודמים בחברת החשמל. לחברת החשמל אין קשר כלשהו עם דניאל ספז. אבי מורגנשטרן פרש מחברת החשמל. בעת עבודתו בחברת החשמל לא היה לו קשר עם נושא הסולקנים".

באשר לטענות חלק מהחברות כי אין צורך בארובה הרביעית נמסר כי "במהלך הבירורים עם המתמודדות, הובעה הערכה רבה לרמה ההנדסית הגבוהה של יישום הפרויקט שנבחר ע"י החברה. הצורך בארובה רביעית הוא הכרח לשם ביצוע הפרויקט בלוח הזמנים שעליו התחייבה החברה".

מג'נרל מהנדסים נמסר בתגובה כי "ספז אכן מועסק ע"י החברה, אבל הוא כלל אינו מעורב בטיפול במכרז, ומטפל בפרויקטים שאינם קשורים לחברת החשמל. מעבר לכך, חברת החשמל נתנה את אישורה הפורמאלי להעסקתו של ספז ע"י החברה".

מנכ"ל החברה, אורן גיזנפלד, אמר כי "מדובר בטענות של מתחרים שמנסים להכפיש אותנו".