אסדת גז (צילום: Stockbyte, GettyImages IL)
שיכון ובינוי תקים את תחנת הכוח על תוואי צינור הגז | צילום: Stockbyte, GettyImages IL

קבוצת שיכון ובינוי , שבשליטת שרי אריסון, ממשיכה להרחיב את פעילותה במשק האנרגיה. פחות משבוע אחרי שנודע על כוונת החברה להקים תחנת כוח סולארית בנגב, ל"גלובס" נודע כי שיכון ובינוי Environment מנהלת מגעים להקמת תחנת כוח נוספת בגז טבעי באזור קריית גת בהשקעה הנאמדת בכ-350 מיליון דולר.

החברה, בניהולו של סגן הממונה על התקציבים באוצר לשעבר, אמיר לוי, קיבלה אופציה מחברת הנדל"ן טראס השקעות לרכישת זכויות החכירה בשטח של כ-54 דונם בקרית גת והיא בוחנת אפשרות להקים על הקרקע תחנת כוח פרטית, בהספק של כ-300-400 מגאווט. יצוין כי השטח האמור מיועד במקור לתעשייה ושוכן בסמוך לתוואי צנרת הגז הטבעי ולכן ההערכה היא ששיכון ובינוי לא תתקשה בקבלת האישורים.

בהתאם לדיווח שמסרה טראס השקעות לבורסה האופציה לרכישת הקרקע תהיה ניתנת למימוש במשך תקופה של ארבע שנים עד לפברואר 2013. לפי ההסכם, ניתן יהיה להאריך את האופציה לשנה נוספת אם יתקבל האישור הסטטוטורי להקמת הפרויקט. כחלק ממזכר ההבנות בין הצדדים, לטראס השקעות, שבשליטת משפחת שוסטר, תהיה אפשרות להמיר את התשלום שתקבל במניות בחברה שתקים ושתתפעל את הפרויקט.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"גלובס", שיכון ובינוי, בניהולו של עופר קוטלר, בוחנת הקמת תחנת כוח תרמו סולארית ענקית (100 מגאווט) באזור הנגב בהשקעה של כ-400 מיליון דולר. מדובר בפרויקט רביעי של החברה בתחום החשמל הפרטי וזאת בהמשך לאסטרטגיה של שיכון ובינוי להרחיב את הפעילות בתחומי האנרגיה, המים ואיכות הסביבה.

שיכון ובינוי שותפה כיום בכ-60% מפרויקט תחנת הכוח הפרטית של קבוצת IPM בבאר טוביה שהיקפו הכספי נאמד בכ-350 מיליון דולר. בפרויקט שותפה (40%) גם ישראל פאואר שבבעלות חברת א.אפטיין מהנדסים וחברת שיקגו פאואר מארה"ב. הפרויקט צפוי להיות נדון בקרוב פעם נוספת בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) במטרה לקבל אישור סופי.