עיר הוותיקן (צילום: רויטרס)
התוכנית היא להצטייד עד 2020 במקורות לאנרגיה מתחדשת, שיספקו 20% מצורכי המדינה | צילום: רויטרס

מדינת הוותיקן הפעילה אתמול (ד') מערכת סולארית חדשה והודיעה על תוכנית שאפתנית שיכולה להפוך אותה ליצואנית של אנרגיה חלופית.

במסגרת הצעדים להפיכתה לירוקה, כוסה הגג הכבד והמאסיבי, המתפרש על 5,000 מ"ר, של אולם נרווי, היכן שהאפיפיורים מקיימים ראיונות והיכן שנערכים קונצרטים, ב-2,400 לוחות פוטו-וולטאיים, שמטרתם לספק אנרגיית חשמל לתאורה, חימום ומיזוג. המערכת תייצר 300 מגוואט-שעה של חשמל ירוק לשנה עבור האולם ובניינים סמוכים.

המערכת, שעלותה 1.6 מיליון דולר, נבנתה ונתרמה ע"י החברות הגרמניות SolarWorld ו-Solar Technology. היא תאפשר למדינת הוותיקן להפחית את פליטת הפחמן הדו חמצני בכ-225 טונות.

התוכנית היא להצטייד עד 2020 במקורות לאנרגיה מתחדשת, שיספקו 20% מצורכי המדינה.

הקרדינל ג'יובני לג'ולו, מושל המדינה, אמר כי עכשיו חושבים על פרויקט שאפתני אף יותר, על חלקת אדמה עצומה שבבעלות הוותיקן, הנמצאת צפונית לרומא ומשמשת כמרכז שידור לרדיו הוותיקן. "אנו חושבים על פרויקט לאנרגיה סולארית באתר, שמתפרש על פני 16,376.6 קמ"ר בקירוב".

ראש השירותים הטכניים בוותיקן אמר כי פרויקט שכזה יכול לייצר פי 6 מהאנרגיה שדרושה לאנטנות השידור. לדבריו "את השאר אפשר להעביר לרשת הארצית של איטליה, עבור חשמל לקהילות הסמוכות". בינתיים, זהו "רק רעיון", אך הוא מצפה כי הרעיון יעבור לשלב העשייה בסופו של דבר.