בין אם אתם גרים מול הים או ביישוב על הר קריר בצפון הארץ – כשקונים מזגן, לא כדאי להתפשר, כי כנראה שמרפי יעשה את שלו והתקלה תגיע דווקא ביום הכי שרבי בשנה. אז באיזה מזגן כדאי לבחור? את השאלה הזאת שאלנו 69 טכנאי מיזוג אוויר המדורגים באתר מידרג ואחראים יחד לאלפי התקנות ותיקונים בשנים האחרונות.

איך בדקנו? חלקנו את השאלון לשני חלקים. בחלק הראשון שאלנו מהו המזגן האמין ביותר למשפחה רגילה עם תקציב ממוצע. בשאלה השנייה שאלנו – במידה ואין לנו מגבלת מחיר, מהו המזגן האמין ביותר? את החלוקה עשינו בעקבות עלייה בהתקנת דגמי יוקרה בשנים האחרונות ובהתלבטות של הקהל הישראלי האם לבחור בדגמים יקרים משמעותית או לא. 

מזגן אמין הוגדר כמזגן שלא מרבה להתקלקל, ואם הוא מתקלקל אז יחסית פשוט ולא יקר לתקן אותו. חוץ מהבחירה עצמה, ביקשנו מהטכנאים לנמק למה בחרו דווקא במזגן הזה, והאם הוא שווה את המחיר לדעתם. חשוב לציין שהשאלון התייחס למזגן עילי ללא קשר לגודל המזגן או החדר, ואינו מתייחס למזגנים מסוג אינוורטר. הסקר התייחס למזגנים הפופולאריים ביותר במחירים אלו ואינו מבחין בין דגמים שונים של אותה חברה. גם חשוב להגיד שכל המתקינים אותם שאלנו עובדים עם מספר מותגים ולא עם מותג אחד בלבד.

המזגן המומלץ ביותר: הפער גדול מתמיד

שאלנו את טכנאי המזגנים במידרג איזה מזגן במחיר סטנדרטי, כזה המתאים למשפחה ממוצעת בישראל הכי אמין לדעתם והצגנו בפניהם שבע אפשרויות בחירה, שעלו מראש כאפשרויות הפופולאריות ביותר במחיר ממוצע, כלומר, לא יקר ולא זול.

התשובות היו מובהקות מתמיד: תדיראן שומר על מקומו כמזגן המומלץ ביותר על ידי טכנאי המזגנים. בשנה שעברה, כששאלנו את טכנאי המזגנים המדורגים במידרג את אותה שאלה בדיוק, 47% מהם הצביעו לתדיראן. השנה נראה שתדיראן הוכיחה את עצמה אפילו עוד יותר, וכמעט 58% מטכנאי המזגנים בחרו במזגנים שלה כאמינים ביותר. "תדיראן זה מזגן עם אמא ואבא", מסביר ערן, טכנאי מזגנים עם 1,615 חוות דעת באתר מידרג. "כשהוא מתקלקל, וזה קורה לעיתים רחוקות, יש למי לפנות. יש איפה להשיג חלקי חילוף וניתן להשיג אותם במהירות ובמחירים נוחים. זה הופך את התיקון לפשוט ומהיר הרבה יותר". רוב טכנאי המזגנים העידו שהמזגנים של תדיראן שקטים, אמינים ולא מרבים להתקלקל.

ובכל זאת, והאיכות הטובה של מזגני תדיראן עולה לנו במחיר גבוה יותר. "תדיראן בממוצע יקר יותר ב-300-400 שקלים ממזגנים של חברות מתחרות. אם אדם מעוניין במזגן פשוט שעולה בסביבות 1,200 שקלים, אז התוספת שישלם עבור מזגן תדיראן יכולה להיות יותר משליש ממחיר המזגן. זה לא מעט" אומר שרון, טכנאי מזגנים עם 1,354 חוות דעת. אז האם זה משתלם לאורך זמן? זו כבר בחירה שאתם צריכים לעשות, לפי גודל התקציב, הזמן שבו אתם צפויים להישאר בדירה וכמה אתם משתמשים באופן תדיר במזגן.

ואיך יכול להיות שטורנדו קיבלו כל כך מעט קולות? בכל זאת, מדובר בחברה מוכרת שאנחנו שומעים עליה לא מעט. "הם פשוט שחקנים חדשים במגרש, זו הסיבה", מסביר טכנאי המזגנים רונן. "השירות של טורנדו מעולה, והם בדרך כלל נותנים יותר אחריות מהחברות המתחרות. היא פשוט קיימות פחות שנים ולכן לוקח זמן להתרגל".

אז מצד אחד יש את המותגים היותר מוכרים אך גם יותר יקרים, ומצד שני יש חברה יחסית חדשה אך עם מחירים נוחים ואחריות לזמן ארוך, מה עדיף? תלוי בעיקר האם אתם אנשים שמעדיפים את הישן והטוב או דווקא מתעניינים בחדש ומעדיפים לחסוך.

המרצדס של המזגנים משתלם?

לו היינו רוטשילד וכסף לא היה משחק תפקיד, הרוב המכריע (67%) של טכנאי המזגנים המדורגים במידרג היו ממליצים לנו להתקין מזגן של חברת מיצובישי. "זה כמו לנסוע על מרצדס", אומרת איילת ינאי, מנהלת תוכן במידרג. "יש רכבים טובים בשוק, ולגמרי אפשר להסתפק בהם. אבל מי שמחפש יוקרה ויכול להרשות לעצמו, ייהנה גם מאיכות טובה יותר ". בשאלה זו אפשרנו לטכנאי המזגנים לבחור מבין שלושה מותגי יוקרה או לבחור "אחר", וגם אפשרנו להם לדלג על השאלה במידה והם לא מתקנים או מתקינים מזגנים מסוגים אלו. על שאלה זו ענו 53 טכנאים.  

בשנים האחרונות התקנת מזגני יוקרה כמו מיצובישי ופוג'יטסו הופכת להיות נפוצה יותר ולא רק נחלתם של עשירים. כנראה שלאנשים נמאס מתקלות במזגן והם מעדיפים לשלם יותר, ואפילו הרבה יותר בשביל שקט כפול - גם שקט מהמזגן וגם שקט נפשי.

האם הצרכן באמת מקבל תמורה הולמת עבור המחיר הגבוה שהוא משלם? רוב טכנאי המזגנים ענו שכן. "המזגנים של מיצובישי ברמה מאוד גבוהה. הכרטיסים היפניים טובים בהרבה מהכרטיסים הסיניים שיש במזגנים הזולים יותר. אני טכנאי מזגנים כבר 23 שנה, עם המון ניסיון, מתקן מזגנים מהבוקר עד הערב ובקושי יצא לי לראות מזגני מיצובישי תקולים, זה באמת נדיר", מסביר רפאל, מתקין מזגנים ותיק ומוערך. לעומתם, שישה מתוך הטכנאים שבחרו בקטגוריה "אחר" ציינו מותגי ביניים – אלקטרה או תדיראן. אחד מהם הסביר: "המותגים האלה אמינים מספיק, לא צריך משהו מעבר".

5 דברים שאתם חייבים לבדוק לפני שתקנו מזגן

מזגן חדש הוא עסק לא זול ולכן אם כבר אתם מתחדשים באחד כזה, כדאי להשקיע קצת זמן ומחשבה. אז אחרי שהבנו שהחברה שמייצרת את המזגן קריטית, יש עוד כמה גורמים קריטיים בשאלה האם המזגן יקרר, או יעשה לכם חום. אלו הדברים שהטכנאים ממליצים בחום לבדוק לפני שרוכשים מזגן:

BTU זה הכוח סוס החדש. בשפת העם מדברים על כוח סוס, אבל אולי תופתעו לגלות שכל חברה מודדת את כוח הסוס קצת שונה, כך ש-1 כ"ס של תדיראן לא בהכרח שווה ל-1 כ"ס של אלקטרה. עבור דוברי מזגנית, המדד המדויק בו צריך להשתמש הוא BTU, שהוא מדד אחיד בין כל החברות. בחישוב גס מאוד, מבלי לקחת בחשבון שיקולים כמו גודל החדר, רמת הבידוד וכיווני האוויר, על כל 1 מ"ר צריך לפחות 650 BTU לקירור. בדירות ישנות ופחות מבודדות היחס הוא 900-1,000 BTU על כל מטר רבוע. למשל, עבור חדרה בגודל 10 מ"ר בדירה בת 20 שנה בקומה עליונה תצטרכו בערך 9,000-10,000 BTU.   

לא רק הגודל קובע. בדרך כלל כשניגשים לבחור מזגן השאלה הראשונה היא "מה גודל החדר", ובצדק - זה אכן הקריטריון החשוב ביותר, אך לא היחיד. מלבד גודל החדר גם הכיוון אליו פונה החדר משפיע על עוצמת המזגן שתצטרכו. לדוגמא, חדר שפונה לצפון באופן טבעי קר הרבה יותר מחדר שפונה למערב, כך שגם אם מדבור בחדרים בגודל זהה החדר שפונה לצפון יוכל להסתפק במזגן חלש יותר. בנוסף, גם הקומה בה אתם גרים משחקת תפקיד מרכזי. אם אתם גרים בדירת גג למשל, אתם בטח נהנים מאחלה של נוף אבל הצד הפחות יפה הוא שהדירה פחות מבודדת והטמפרטורות בה קיצוניות יותר.

אחריות. חשוב לבדוק כמה שנות אחריות החברה מעניקה וכמובן להעדיף מזגן עם אחריות ארוכה יותר. מעבר לשנות האחריות חשוב גם לבדוק את התחייבות החברה לגבי זמן ההגעה לתיקון. זה יפה וטוב שיש אחריות, אבל פחות יפה ופחות טוב אם המזגן התקלקל בדיוק בשבוע הכי חם באוגוסט ולטכנאי החברה לוקח שבוע שלם להגיע.

חישבו על הטווח הרחוק. מזגנים הם זוללי חשמל רציניים מאוד, ולכן חוץ ממחיר המזגן עצמו חשוב גם לבחור במזגן חסכוני שלאורך זמן לא יגרום לנו לקבל חום מחשבון החשמל. על כל מזגן צריכה להופיע אות באנגלית (A עד G) שמסמנת את דירוג הצריכה האנרגטית שלו, או במילים פשוטות אומרת עד כמה המזגן צורך חשמל. A זו הדרגה החסכונית ביותר, אחריה B וכך הלאה. זה לא כלל ברזל, אבל בדרך כלל המזגנים היקרים יותר הם בעלי צריכת חשמל חסכונית יותר כך שבטווח הארוך הם משתלמים.

גם עוצמת הרעש חשובה. אין כמו לחזור הביתה אחרי יום עבודה מפרך, להדליק מזגן ולשכב בשקט על מיטה. מה שיכול להרוס את כל כיף הזה הוא מזגן מרעיש, ולכן חוץ מעוצמת הקירור חשוב מאוד לבדוק גם את עוצמת הרעש. עוצמת הרעש נמדדת בדציבלים,  ואם אתם מתלבטים בין שני מזגנים הכניסו למשוואה גם את שאלת הרעש והעדיפו מזגן שהיחידה החיצונית שלו מפיקה רעש של פחות מ- 50 דציבל.

המזגן הוא החבר הכי טוב שלכם? שימרו עליו

אם כבר הגעתם עד לפה, אין ספק שאתם אנשים שאכפת להם מהמזגן שהם מתקינים. ואם כבר אתם כאלה, תשקיעו עוד דקה ותקראו את הטיפים הבאים שיהפכו את החיים שלכם להרבה יותר קרירים וימנעו משברים עם המזגן. יש כמה דברים פשוטים שתוכלו לעשות:

נקו את הפילטרים. לא צריך שואב אבק מיוחד,או מכשור מתקדם. מספיק לנער אותם בעדינות מאבק, ואם אתם משקיעים תוכלו גם לשטוף במים ולחכות לייבוש. הקפידו לנקות את הפילטרים אחת לחודש- חודשיים, לא תאמינו כמה תקלות תוכלו לחסוך, ושלא נדבר על זה שתנשמו אוויר נקי יותר.

הרחיקו צמחייה. עדיף להקדים תרופה למכה ומראש לא למקם את מנוע המזגן במקום בו יש הרבה צמחים, ובעיקר צמחים מטפסים שידועים באהבתם לטפס על המזגן, להיכנס למנוע ולחבל בו. אם כבר התקנתם את המזגן במרפסת מלאת צמחים, אין צורך למהר לזרוק אותם – מספיק שתהיו עם האצבע על הדופק, או יותר נכון עם היד על המזמרה.

אל תהפכו את הבית לאיגלו. כן, אנחנו יודעים שכשחוזרים  לבית בשיא הצהרים באוגוסט אין דבר יותר נחשק מלשים את המזגן על 16 מעלות ולהקפיא את כל הבית.  הבעיה היא שאם אתם עושים את זה באופן קבוע אתם מקצרים את חיי המזגן שלכם, ואז לא עלינו, באחד מאותם ימים לוהטים תכנסו הביתה, ולא רק שלא תצליחו לשים על 16 מעלות, אלא המזגן לא יקרר או אפילו לא יידלק בכלל. אם המזגן יקר ללבכם ואתם רוצים לשמור עליו, הפעילו את המזגן בקיץ על 24-25 מעלות וסגרו את החלונות, זה יעזור למזגן לעבוד הרבה פחות קשה.

ספירת תוצאות - מזגן במחיר ממוצע 
אלקטרה 20 29.0%
תדיראן 40 58.0%
טורנדו 4 5.8%
אמקור  0 0.0%
יונדאי 0 0.0%
סמסונג 1 1.4%
פמילי 2 2.9%
אחר 2 2.9%

 

ספירת תוצאות - מזגני יוקרה 
פוג'יטסו  6 11.3%
דייקין  3 5.7%
מיצובישי 36 67.9%
אחר  8 15.1%

 

אתר מידרג מדרג בעלי מקצוע בתחומים שונים ובהם טכנאי מזגנים החל משנת 2003, וצבר עד היום יותר מ-670,000 חוות דעת על בעלי מקצוע ביותר מ-80 תחומים. חוות הדעת על בעלי המקצוע נלקחות באופן ישיר מהלקוחות ומתעדכנות כל הזמן באתר.