יום ראשון הוא היום הרגוע ביותר בשבוע ברשתות השיווק, אבל המלחמה, שצפויה להימשך כנראה זמן רב, הביאה היום להסתערות של קונים מודאגים רבים על החנויות ועל אתרי האונליין. 

עיקר הלחץ נצפה בדרום ובמרכז, אם כי לא היה ייחודי להן, וכצפוי ההתעניינות העיקרית הייתה במוצרי יסוד ובנייר טואלט. התורים בחנויות ארוכים במיוחד גם לאור העובדה שברשתות יש מחסור בעובדים, מה שמשפיע גם על השירות לקונים באון ליין. 

"עובדים רבים גויסו, עובדות רבות נשארו בבית עם הילדים, כי אין בית ספר וגנים", אומר רמי לוי. "פרסמנו מודעה לגיוס עובדים בשכר ובהתנדבות. רשת רמי לוי היא מפעל חיוני לזמני חירום (מל"ח); אנו רוצים ומחויבים לתת שירות לכלל אזרחי ישראל ולהבטיח להם ביטחון תזונתי".

מה קונים בעיקר? יש מחסור במוצרים?
"בעיקר בקבוקי מים, שתייה בכלל, מוצרי חלב ומוצרי יסוד אחרים וחטיפים. יש קצת חוסרים בחלב, כי אנשים מצטיידים בכמויות בלי להתחשב באחרים. אני קורא לציבור – יש מספיק סחורות; לקנות רק מה שצריך".

רמי לוי מציין שגם המחסור בנהגים, שרבים מהם גויסו, שמשנעים את הסחורות מהיצרנים לרשתות מייצר חוסרים זמניים אך הם מתמלאים לאחר זמן לא רב. "אני מאמין שהיצרנים מתגברים את הייצור בימים אלה. הבעיה כרגע היא בשינוע. בכל מקרה, אנחנו נעבוד 24 שעות ביממה כדי לשרת את הלקוחות שלנו". לדבריו, יש עלייה גדולה בקניות האון ליין של הרשת: "המחסור בעובדים גורם לכך שאין 100% בהיענות ללקוחות האון-ליין, ויש לא פעם עיכובים," הוא אומר.

שאלנו את תנובה איך היא נערכת לקניות המוגברות של הציבור והחוסרים בחלב עליהם מצביע רמי לוי, אך החברה סירבה להתייחס.

שופרסל: ייתכנו שיבושים 

גם ברשת שופרסל מציינים שניכרת עליה גדולה גם בקניות בחנויות וגם באון ליין. הרשת פנתה בהודעה ללקוחותיה ולפיה: "הסניפים של שופרסל ושל רשת הפארם Be פתוחים בכל רחבי הארץ, למעט סניפי אופקים ושדרות בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

בשל שיבושים בהגעת עובדים לעבודה, כמות חלונות האספקה עשויה להשתנות וייתכנו שיבושים ואף ביטולים של הזמנות. אנו פועלים במתכונת חירום ועושים כל מאמץ לספק משלוחים בכל חלקי הארץ. 

במידה שלא ניתן לקבל חלון הזמנה פנוי אנו ממליצים לפנות לאחד מסניפי שופרסל אקספרס, שלי או דיל הסמוכים למקום מגוריכם. סניפים אלו פועלים באופן מלא". 

גם בקרפור ידעו לספר על עלייה משמעותי במכירות של מוצרי היגיינה ומזון יבשים כגון: פסטות, שימורים, נייר טואלט ומים. ברשת דיווחו על מחסור במוצרי פירות וירקות ובעופות.