הכנתם רשימה, נצמדתם אליה, הצלחתם להתעלם מהפיתויים בדוכנים ומריחות המאפים והגעתם אל הקופה בסופרמרקט. תחושת הגאווה התפוגגה כשלפניכם עמדה גברת שהצליחה בעזרת שלל קופונים שהיא שלפה מארנקה להוריד את מחיר סל הקניות שלה מ-500 שקל אל מתחת ל-300 שקל.

אם גם אתם רוצים לקנות את כל מה שאתם צריכים, אבל לשלם כמה שפחות, הטיפים האלה הם עבורכם:

קנו ירקות ומאפים בסוף היום או בסוף השבוע

בסוף היום, החנות רוצה להיפטר מהמלאי העודף. התוצאה: מבצעי סוף היום בהם בהם מחירי העגבניות, הבצל או הפלפל צוללים, ומגיעים אפילו לשקל לקילוגרם. בדומה, במאפיה נשארים עוגות ולחמים שאין טעם לשמור למחר, ומחירם צונח ב-50 אחוז. אם אתם לא יודעים מתי בדיוק מתחילים המבצעים, כדאי להשקיע ביקור או שניים בחנות כדי ללמוד את הנושא. חשוב לזכור שההטבה מתממשת רק בקופה, כך שניתן להגיע מעט מוקדם יותר, ולחכות להכרזה על מבצעים.

אם יש לכם שני סופרמרקטים באזור, משתלם מאוד לקנות בשניהם. בכל סופר יש מבצעים אחרים לסוף היום. זה לא בזבוז זמן.

בדקו והשוו לפני שהתחלתם לקנות

בסניפים שונים של הרשתות יש מחירים שונים, בדרך כלל על פי עוצמת התחרות בין הרשתות. לפעמים דווקא אתר האינטרנט מתגלה כזול יותר, או שיש בו מבצע. כדי להצטייד במידע המתאים לפני שיוצאים מהבית, שווה להקדיש כמה דקות מול המחשב, ולגלות היכן הכי משתלם לכם לרכוש את המוצרים. באתר mySupermarket ניתן להשוות מחירים בין החנויות השונות ברשת ובין הסניפים הפיזיים. ניתן למצוא אותו כאן

הצטרפו למועדון

לכל הרשתות הגדולות יש היום כרטיסי מועדון. לא חייבים כרטיס אשראי של הרשת, כרטיס המועדון יספיק. חברי המועדון נהנים ממבצעים במשך כל החודש, ובכמה חנויות מקבלים שוברי הנחה של עשרות שקלים בכל כמה חודשים. ניתן למצוא את המבצעים באתרי האינטרנט של הרשתות, או בפרסומים בעיתונות. אל תיבהלו אם כרטיס המועדון עולה כסף. אם אתם קונים קבועים באותה הרשת, סיכוי סביר שתחזירו את ההשקעה אחרי שתיים או שלוש קניות, ומאותו הרגע תחזרו כסף בכל רכישה.

תינוק חמוד עם חיתול (צילום: istockphoto)
למה לקנות לו חבילת חיתולים אחת, כשאפשר לקנות שלוש? | צילום: istockphoto

יש מבצע? קנו יותר

במידה ואתם חברי מועדון, רוב הרשתות מנהלות מעקב אחרי סל הקניות שלכם, ומעניקה הנחות על מוצרים שאתם קונים בדרך כלל. בנוסף, חשוב לזכור שהסבלנות משתלמת. אם יש הנחה משמעותית על נייר טואלט (20 שקל במקום 35 שקל, למשל), קנו שניים או שלושה. אתם מרוויחים 45 שקלים, ומסודרים למספר שבועות. אותו הכלל נכון לחיתולים ולכל מוצר שנצרך לאורך כל השנה, אך אינו מתקלקל.

תביאו חבר

אבל כזה שגם הוא חבר מועדון בסופרמרקט. כך תוכלו לנצל את המבצעים באופן מתוחכם יותר, ולרכוש מוצרים שנכללים ברשימת המבצעים של החבר, ולהפך. אם יש אם יש מבצעים כלליים בסופר המוגבלים למספר יחידות מסוים, אפשר לנצל את החבר/החברה/בן משפחה לקנייה של מספר גדול יותר של מוצרים, ואז תזכו למספר כפול של יחידות בהנחה משמעותית. אחר כך תתחשבנו עם החברה בסוגיה הכספית.

אמא וילדה בסופרמרקט (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אין בעיה למלא את העגלה, אבל תתחילו רק באמצע החנות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

תתחילו מהאמצע

בכניסה לחנות מוצרים במבצע. למה? כי אחד הספקים מעוניין שתקנו את המוצרים שלו, והוא מוזיל את מחירם לרשת. אבל אל תתעצלו. לכו למדפי הקטגוריה, ושם תמצאו בדרך כלל מוצר של ספק מתחרה במחיר זול יותר מזה שראיתם במבצעים שבכניסה לחנות.

קראו את השורות הקטנות

כמעט בכל מדף בסופרמרקט יש ספק שמוצריו מוזלים לשבוע הקרוב. אבל לכל מבצע יש תנאים. אם זה בעלות על כרטיס אשראי מסוים, או סכום קנייה מינימלי, או שבכלל מדובר במוצר אחר, שדומה מאוד לזה שלקחתם בסוף. בדיקה כזו תחסוך עוגמת נפש בקופה.

אישה בודקת מוצר בסופרמרקט (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כמו בכל מקום, האותיות הקטנות חשובות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

קנו את מותג הבית

לרוב הוא זול יותר ממותג של חברה ידועה, ולא פחות איכותי, משום שאת מותגי הבית של הרשתות מייצרות חברות מוכרות. עם זאת, חשוב לזכור שיש מבצעים של חברות ידועות שמנצחים מותגי בית. כך שחשוב גם במקרים כאלה להשוות מחירים.

שימו לב למחיר האמיתי של המבצעים

1 פלוס 1 בחינם? לא ממש. ברוב המקרים לא מדובר ברכישת שני מוצרים במחיר אחד, כי המחיר על המוצר הראשון יהיה גבוה בעשרות אחוזים מהמחיר הרגיל שלו.

היזהרו ממילה "עד"

"עד 50% הנחה"? לא בטוח. בדרך כלל תגלו שדווקא במוצר בו אתם מעוניינים, ההנחה מסתכמת ב-10% ולא יותר.

הכינו את המספריים

מומלץ מאוד לעבור על המבצעים בבית, לגזור את קופונים מראש ולהכין רשימה של מבצעים, לצד רשימת הקניות הרגילה. כך תוכלו לשלוט גם בהוצאות, וגם בהנחות.