נדמה שבשנתיים האחרונות מתקפת לואו-קוסט לא פסחה על אף תחום בישראל: מקפה בחמישה שקלים, דרך טיסות זולות לחו"ל וכעת גם עולם הספורט מתהדר בפריחת חדרי כושר לואו-קוסט, בדמי מנוי נמוכים ב-50% ויותר מאשר במכונים הרגילים. כן, לצערם הרב של העצבנים ובטטות הכורסא, מהיום נגמרו התירוצים: מכוני הכושר הם לא מה שהיו פעם, אקסקלוסיביים ושמורים רק עבור מי שיש לו את התקציב לכך.

מה שאוהבים להגדיר כ"קופיקס של חדרי הכושר" (ובתוך כך, טיפ לקופירייטרים – ראינו את אותו סלוגן בדיוק אצל המתחרים שלכם), הוא למעשה טרנד שמגיע אלינו מחו"ל. בארה"ב ובאירופה יש טרפת של Budget Gyms, המאיימים לחסל את המכונים המסורתיים. בבריטניה, למשל, כמות הנרשמים לחדרי כושר לואו קוסט עלתה ב-66% בשנה החולפת, בהשוואה לשנה שלפניה – כך עולה ממחקר שפורסם בגרדיאן. על פי טים קוק, יועץ בחברת אסטרטגיה, מכון הכושר המסורתי הוא כבר לא רלוונטי לימינו אנו. לדבריו, מועדוני הכושר הלואו קוסט בבריטניה עשויים בתוך שלוש-ארבע שנים לעקוף במספרם את המכונים הרגילים ב-30% יותר.

עוד ב-mako כסף:

לפני כשנה וחצי נפתחה רשת חדרי הכושר הלואו-קוסט הראשונה בארץ, אחריה אחת נוספת והשבוע נפתחה אחת חדשה. אבל הרשתות הוותיקות והמוכרות בישראל לא ממש מתרגשות מהטרנד החדש, לפחות כלפי חוץ. לדברי גיא בלנקשטיין, מנכ"ל רשת מועדוני הכושר גו אקטיב, "כבר היום ניתן לראות בצורה מובהקת כי במועדוני הפרימיום של גו אקטיב ברחבי הארץ שלידם נפתחו חדרי כושר מוזלים לא נרשמה כלל נטישה של לקוחות ובמועדונים האחרים שלא כוללים בריכה כ-80% מהמתאמנים שעזבו חזרו אלינו כעבור שלושה חודשים".

מה ההבדל העיקרי בין מכון כושר לואו-קוסט למכון רגיל?
"ההבדל הוא בהיקף ההשקעה בכח אדם ובחווית האימון. אם ברשת שלנו היקף ההשקעה בכוח אדם נאמד בכ- 45% מהמחזור, אזי במועדונים המוזלים היקף ההשקעה בכח אדם נאמד ב-5%-15% מהמחזור. נתון זה בא לידי ביטוי כבר בתהליך הקליטה של המנוי למועדון על ידי יועץ הכושר, בניית תוכנית האימונים שמתבססת על אמצעי מדידה מתקדמים ומותאמת לצרכיו, הפיקוח על המתאמן במהלך האימון, היקף המדריכים באימוני הסטודיו השונים וכמובן בניקיון המועדון ובתחזוקת המכשירים שמבוצעת מסביב לשעון".

אין תמונה
לא רואים נטישה. מועדון כושר גו אקטיב - סניף קרית אונו

חיים פרנקל, מנכ"ל ובעלים רשת מועדוני הכושר space, השיק לפני מספר חודשים רשת בת – לואו-קוסט בשם SpaceFIX. פרנקל מאמין שהשוני הגדול בין המועדונים הרגילים ללואו-קוסט הוא בגישה: "הקונספט של SpaceFIX שונה מבחינת החוויה אליה שואף לקבל המנוי. הקהל שפונה ל'לואו קוסט' הוא פחות מפונק, הוא לא מחפש את הפינוקים הקיימים בסניפי הרשת כמו: שירות כביסה, מגבות נקיות, קפיטריה, סאונה או ג'קוזי. הוא מגיע לספק את עצמו את התחושה של  'לתת עבודה' ולעשות וי על התוכנית שלו. קצר וענייני. פחות מעניין אותו כל המסביב, ולכן הוא לא צריך לשלם עליהם". 

גם יובל ליבלינג, בעלי רשת Pro-Fit, רשת חדרי הכושר הראשונה בישראל הפועלת בשיטת הלואו קוסט, מגלה כי השוני הגדול הוא בעלויות התפעול. "חשוב להדגיש, שמהות החיסכון היא לא בעלויות ההקמה או באיכות הציוד- כלל סניפי הרשת מצוידים במכשור החדש והטוב ביותר הזמין בשוק. מה שמייחד את תחום הלואו-קוסט ומאפשר את החיסכון הוא שינוי של עלויות התפעול: איתור מקומות בהם שכר הדירה נמוך יותר וחיסכון משמעותי בתפעול הסניף מבחינת עלויות כוח האדם. הגברנו את השימוש בטכנולוגיה וברשתות חברתיות וחסכנו את הבירוקרטיה - צמצמנו את שדרת הניהול ומחלקות מנהליות בהן אין צורך וזאת בעקבות השקיפות והפשטות של המוצר אותו אנו מציעים ". 

אתה מאמין שבאמת מתחוללת מהפכה בתחום בישראל?
"אני חושב שהמהפכה כבר כאן. אנחנו היינו הראשונים להכניס את שיטת הלואו-קוסט לענף, אך אם מסתכלים על התהפוכות שקרו בשנה האחרונה, אפשר לראות שמרבית הרשתות הגדולות בחרו ללכת בדרכינו והן מציעות סניפי לואו-קוסט משלהן. התוצאה החשובה ביותר של כל המהלך שהתחלנו היא שיותר ויותר אנשים בוחרים להצטרף למעגל המתאמנים, זה קרה בארה"ב ובאירופה, ועכשיו אנו רואים זאת גם כאן. אני צופה שמגמת הלואו-קוסט תמשיך איתנו גם בשנים הבאות ובעוד כחמש שנים לצרכן יהיו שתי אפשרויות עיקריות: לבחור במועדוני פרימיום יוקרתיים שכוללים את כל סל השירותים לעומת מועדוני כושר איכותיים שמתרכזים ומתמחים בשירותי הליבה".

רוצים להתחזק קצת ולהכיר את העתיד? אלו הן רשתות הלואו קוסט המרכזיות שהוקמו בשנים האחרונות בישראל.

אין תמונה
מוצאים מקום זול יותר, ומשדרים אימון וירטואלי. מועדון spaceFIX בתל אביב

SpaceFIX

כמה זמן קיים: כארבעה חודשים.

סניפים: הסניף הראשון ביגאל אלון 76, תל אביב, נפתח בפברואר האחרון. סניף נוסף ברחוב הירקון 75, תל אביב.

עלות: 99 שקלים למנוי חודשי.

הקונספט: רשת מועדוני הכושר Space  השיקה רשת בת של מועדוני כושר לואו קוסט במחיר 99 שקלים למנוי חודשי. מועדוני הכושר מאובזרים בציוד כח ואירובי של חברת Star Trac, סטודיו גדול (250 מ"ר) הכולל מגוון חוגים, מתחם TRX מקצועי ומלתחות.

גולת הכותרת של המכון היא תכנית Les Mills, סדרת אימונים וירטואלית המאפשרת למתאמנים להגיע למועדון ולהיכנס לשיעור סטודיו גם בזמן שאין שיעורים במערכת החוגים (בזמנים "פחות פופולאריים"). "מדובר בשיטת אימון מאד מוכרת בעולם ומתאימה במיוחד למועדוני לואו קוסט ", מסביר המנכ"ל פרנקל. "מקרן בסטודיו מקרין אימון של מדריך בינלאומי. כל שיעור וירטואלי מבוסס על הריליס הרבעוני האחרון שיצא לאור, כך שגם ההוראות וההנחיות מותאמות לזמן הנוכחי".

עם כל הכבוד לקדמה, אין תחליף למדריך בזמן אמת – מה קורה למתאמנים שיש להם מגבלות פיזיות שונות וזקוקים להדרכה?
"הכל נעשה בצורה מבוקרת, אך הרעיון של האימון הוירטואלי הוא בעובדה שהמדריך אינו מולנו במציאות. אמנם אין הדרכה צמודה, אבל נמצא מדריך או מאמן במתחם במידה וקורה משהו, חלילה".

Icon Fitness

כמה זמן קיים: בימים אלה נפתח הסניף הראשון של הרשת בחדרה.

סניפים: כרגע הסניף היחיד נמצא בחדרה, הרשת מתעתדת לפתוח כ-25 סניפים ברחבי הארץ במהלך שלוש השנים הקרובות.

עלות: מנוי לשעות היום (א'-ה': 09:00-15:00, שישי: 12:00-18:00, שבת: 08:00-16:00), כולל שימוש במתקני הכושר של המועדון וסינמה סטודיו - 99 שקלים. מנוי מלא - כל שעות פעילות המועדון, כולל שימוש במתקני הכושר של המועדון, שיעורי סטודיו וספינינג וסינמה סטודיו: 119 שקלים במקום 159 שקלים (מחיר הרשמה מוקדמת).

הקונספט: אייקון פיטנס היא חברת הת של רשת מועדוני הכושר של הולמס פלייס. היא פונה לקהלי יעד נוספים שאינם מנויים בהולמס פלייס ולכן הרשת מרחיבה את קהל היעד הפוטנציאליים שרוצים לשפר את איכות החיים שלהם ולעשות כושר.

במועדון מצהירים כי ישנו שימוש באמצעים טכנולוגים שמחליפים את הבירוקרטיה - כלומר רישום דרך האינטרנט, קבלת צ'יפים שישמשו לכניסה, פתיחה ונעילת הלוקרים ועוד. לצד מאמנים שנמצאים במקום, שיעורי סטודיו עם מדריכים ו"סינמה סטודיו" של שיעורים וירטואליים – ישנה גם מערכת מיוחדת בשם Queenax לאימון פונקציונאלי. היא חסכונית במקום ומודולרית. למערכת יש מעל 70 אביזרי אימון נלווים, כולל מקבילים, מתקני אימון בתליי ואביזרי אגרוף היוצרים אין ספור סוגים של אימונים וניתן לעבור תוך דקות בודדות מאימון אישי, למחזורי או קבוצתי. כל האפשרויות הללו מאפשרות למאמנים לערוך אימון מותאם אישית ושיעורים בקבוצות קטנות.

אין תמונה
בשביל חוגים תשלמו יותר. מועדון pro fit

Pro Fit

כמה זמן קיים: כשנה וחצי.

סניפים: 15 סניפים ברחבי הארץ, מתוכם חמישה בשלבי הקמה מתקדמים. הסניפים קיימים בערים הבאות: תל אביב, ירושלים, כפר סבא, פתח תקווה, בת ים, ראשון לציון-חולון, אור עקיבא, מזכרת בתיה, יבנה, ובהרצה בחדרה, בית שמש, ראשון לציון, חיפה ובהקמה בקרית אונו. כמו כן, מתכננת הרשת לפתוח חמישה סניפים נוספים עד סוף שנת 2016 בערים: שוהם, קרית גת, ראש העין, הרצליה ואשקלון. בשנת 2017 מוכננת הרשת לפתוח 10 סניפים נוספים.

עלות: 139 שקלים לחודש. מחיר מנוי לחדר הכושר בתוספת חוגים המחיר עומד על 179 שקלים  לחודש. במכירה המוקדמת  למכונים שבהרצה מוצעים באופן חד פעמי מחירים מוזלים: 119 שקלים לחודש עבור חדר כושר ו-159 שקלים בחודש כולל סטודיו. בנוסף, ישנם דמי רישום חד פעמיים של 100 שקלים. הרשת אינה גובה דמי ביטול.

הקונספט: כל סניפי הרשת מצוידים במיטב ציוד הכושר של החברות המובילות בעולם. בסניפים החדשים בחדרה וחיפה יצויד חדר הכושר על ידי חברת פריקור עם קו המוצרים העילי הכולל מסכי מגע, אינטרנט אלחוטי ועוד.

ברוב סניפי הרשת פועל סטודיו המציע את החוגים הבאים: פילאטיס, עיצוב, יוגה, קיקבוקסינג, אימון רצועות וזומבה. כמו כן, החל מחודש יוני הקרוב יושקו אימוני ספינינג וירטואלים וסטודיו וירטואלי עם למעלה מ-200 שיעורים שונים (החל מיוגה, פילאטיס וכלה בקיקבוקס וזומבה) בסניפים בערים פ"ת, חיפה ובית שמש. במהלך השנה, יגיעו האימונים הללו גם לסניפים נוספים ברשת.

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il