משק המעפיל

"משק המעפיל" נולד מחזונו של דותן גושן, בן 39, איש הייטק לשעבר שהחליט באמצע החיים להתחיל הכל מהתחלה ולהתחבר לטבע ולאדמה. עד אותו הזמן, הוא שימש כסמנכ"ל מכירות בחברה מובילה ולפני שבע שנים החליט להתפטר ולהקים משק אורגני על אדמת קיבוץ המעפיל שבעמק חפר, שבו הוא חבר.

"הייתי לי משכורת טובה ושקט פיננסי, אבל הפריע לי שאני צריך לרוץ בבוקר ולשים את הילדים בגן ולחזור הביתה אחרי שהם כבר אכלו, מבלי שיכולתי לשבת איתם לארוחת ערב משפחתית", מספר גושן. "גם כשהייתי איתם בבית, הראש היה עדיין בעבודה. בשלב מסוים הרגשתי שאני לא עושה משהו שממלא אותי ושאני רוצה לעשות משהו עם ערך מוסף".

גושן למד את תחום החקלאות האורגנית ומצא הזדמנות להשתקע בקיבוץ המעפיל. הוא עזב את הרצליה וחזר לקיבוץ המעפיל שבו גדל, שכר 30 דונם של אדמה מהקיבוץ ויצר את המשק החקלאי האורגני. "רציתי תוצרת חקלאית אורגנית שהיא ללא ריסוס כלל, גם לא ריסוס נחשב מותר בחקלאות האורגנית. בנוסף, רציתי לתרום גם ערך כלכלי ואני מעסיק רק עובדים ישראלים. אנחנו דואגים לסביבה ולא משתמשים בדישון או בניילונים".

מה במשק

בין שלל הירקות שבמשק המעפיל אפשר למצוא עגבניות שרי, פלפלים, חצילים, תירסים, במיה, גזר, מבחר דלעות, קולורבי, אספרגוס, שומר, ארטישוק, כרוב, סלק בצבעים שונים, חסות, פטרוזיליה, מנגולד, שמיר, קייל, בזיליקום, כרישה, בצל ירוק, אבטיח, מלון, אפונת שלג, שעועית תאילנדית, פול, סלרי, רוקט, בקצוי, רוקולה, בצל ירוק, תפוח אדמה בגוונים שונים, עשבי בר, עולש, חסת המצפן, חובזה, סרפד, חומעה, עלי גפן, פאקוס, דייקון ותירס פופקורן.

מבחינת המחיר, יש שני גדלים של סלים. הסל הבסיסי כולל 10 סוגי ירקות והסל המשפחתי כולל 14 סוגי ירקות וכמות גדולה יותר מכל ירק. את הסל ניתן להזמין עד יום לפני מועד המשלוח.

מחירו של הסל הבסיסי הוא 90 שקלים ומחירו של הסל המשפחתי הוא 115 שקלים. מחירי הסלים קבועים כל השנה. למחירי העלות של הסלים מתווספים דמי משלוח בעלות 15 שקלים עד 25 שקלים בהתאם למרחק.

ניתן להזמין סל באופן חד פעמי או באופן קבוע. המחיר הוא אותו מחיר והוא תלוי רק בגודל הסל הנבחר.

בנוסף, ניתן למצוא במשק ולהוסיף להזמנה גם מוצרים אורגנים נוספים שהמשק אינו מייצר בעצמו אלא מביא מיצרנים וספקים שאיתו הוא עובד כמו שמן זית, נבטים, פטריות, פירות ודבש.

פארמה קולטורה – תרבות של חקלאות

פארמה קולטורה (צילום: עופרה רון מזור)
פארמה קולטורה | צילום: עופרה רון מזור

המשק האורגני פארמה קולטורה שבמושב בני ציון שייך לגיל ונדב - דור שלישי לחקלאים. לאחר לידת ביתם הבכורה, עזבו השניים את תל אביב וחזרו למשק המשפחתי בבני ציון שהיה נטוש במשך 30 שנה והחליטו לחדש את הפעילות שלו. הסבא שהיה הבעלים המקוריים של המשק היה ממקימי הארגון החקלאי האורגני ולבני הזוג היה ברור שגם עכשיו המשק המחודש יהיה משק אורגני.

מה במשק

מגוון גדול של ירקות עונתיים, צמחי מרפא ועצי פרי צעירים. מחירי הירקות  תחרותיים ומשתנים בהתאם לעונה והמלאי. מידי יום שני מחירי הירקות מתעדכנים באתר המקוון ובחנות המשק שבחווה.

נכון ליום שני ה-29.7, קילו מלפפונים עולה 16 שקלים, קילו עגבניות 16 שקלים, קילו גזר 10 שקלים, קילו תפוחי אדמה 10 שקלים, קילו בננה 18 שקלים ומלון ב- 10 שקלים לקילו.

במשק פארמה קולטורה אין "סל" בגודל מובנה וכל אחד יכול לבנות את הסל לפי צרכיו אולם יש מינימום הזמנה של 150 שקלים. בהתאם, אין מחויבות למשלוחים קבועים וניתן להזמין את הסל לפי הצורך.

עלות המשלוח היא קבועה ועומדת על 20 שקלים אולם מעל הזמנה של 350 שקלים המשלוח הוא חינם.

המשלוח של משק פארמה הוא מהנוחים והגמישים שמצאנו שכן ימי המשלוח הם ימים שני עד חמישי והזמנה שמתבצעת בימים אלו עד השעה 14:00 תגיע לבית הלקוח עוד באותו יום. בנוסף ישנה אפשרות להשאיר במשק הזמנה קבועה או אפילו הזמנה עתידית והמשק יבצע אותה לכשיגיע המועד.

בנוסף לירקות ולפרות ניתן למצוא מוצרים משלימים אורגניים וטבעיים המיוצרים על ידי המשק או מיובאים ממשקים או יצרנים אורגניים אחרים. בין מוצרים אלא ניתן למצוא מוצרי צריכה אקולוגים כמו שקיות, קשים, קוסמטיקה, נרות וגם ביצים אורגניות, מאפים, שמני זית, גבינות צאן ועוד.

פעילויות נוספות שאפשר למצוא במשק פארמה קולטורה הן מפגשים מיוחדים, סעודות מהשדה לשולחן, סדנאות ומפגשי גינה לשבת.

משק סבתא יהודית

משק סבתא יהודית (צילום: משק סבתא יהודית)
גל ועמיר | צילום: משק סבתא יהודית

משק סבתא יהודית (שקרוי על שמה של יהודית דיין, שהקימה את גן הירק בעין השופט), הממוקם בקיבוץ לביא סמוך לצומת גולני הוא המיזם של גל שבגלגולו הקודם היה מעצב גרפי ועמיר דיין (נכדה של יהודית), שהגיע מתחום הייעוץ הפנסיוני. שניהם הגיעו לתחושת מיצוי מהעבודה המשרדית ורצו לעשות שינוי ולעסוק בתחום שיש בו קרבה לאדמה ומשלב עשיה משמעותית עבור האדם והטבע.

"אין לנו יומרות לשנות את העולם, אבל יש לנו רצון לעשות טוב יותר בסביבתנו", אומר גל. במשק סבתא יהודית לא משתמשים בכלל בחומרי ריסוס, גם לא בריסוס שמותר על פי החוק בחקלאות האורגנית. כדי להימנע מהצורך בריסוס, מגדלים במשק מגוון של גידולים בו זמנית שבין היתר מזמן בעלי חיים שמונעים התרחבות של מיני מזיקים מסוימים. הערך החברתי חשוב גם הוא לבעלי המשק ולכן במשק עובדים יחד עובדים ישראלים ועובדים מחו"ל, צעירים ובעלי משפחות ודתיים וחילונים.

מה במשק

במשק גדלים כ-80 סוגים של ירקות ופירות עונתיים. לרוב בכל זמן נתון יש כ-40 מינים בשלים לקטיף ושימוש. במשק משתדלים להשאיר את המחירים קבועים במהלך כל העונה אולם חלק מהתוצרת הנמכרת אינה גדלה במשק אלא מיובאת מחקלאים אחרים ובמקרה כזה אם חל שינוי אצל הספק הוא יבוא לידי ביטוי גם במחיר לצרכן.  נכון לחודש יולי תוכלו למצוא אבטיח ב- 21 שקלים או ב- 7 שקלים לקילו, מלון ב-15 שקלים או ב- 7.5 שקלים לקילו, תירס ב-14.5 שקלים לקילו, תפוח אדמה ב- 8.5 שקלים לקילו ומלפפונים ב-12 שקלים לקילו.

המשק מציע 3 סוגי סלים:
סל משפחתי - 105 שקלים (100 שקלים למנוי)
סל רגיל - 90 שקלים (85 שקלים למנוי)
סל ירוק - 35 שקלים

עלות המשלוח היא 20 שקלים.

מלבד הירקות והפירות האורגניים ניתן למצוא גם קוסמטיקה טבעית, יין אורגני, ביצי חופש אורגניות, לחמי בריאות, תוספי תזונה, מוצרי מכולת אורגניים (אורז, קינואה, עדשים, פירות יבשים וכו') ועוד.

משק סבתא יהודית מציע מנוי שמקנה 5 שקלים הנחה בגין הזמנת סל משפחתי או סל רגיל. המנוי אינו עולה כסף וניתן לבטלו בכל עת. משמעות המנוי הוא הזמנה קבועה במשק והלקוח לא צריך להזמין כל שבוע מחדש אלא לעדכן פעם אחת ולקבל מידי שבוע.

מהמשק - איריס בן צבי

"מהמשק - איריס בן צבי" ממוקם בכפר יהושע בעמק יזרעאל ויוסד בשנת 1983 על ידי איריס ומיכאלי בן צבי. איריס ומיכאלי הם בני הכפר שהחלו לעסוק בחקלאות אורגנית כשהענף עוד היה בחיתוליו. בזמנו הבחירה שלהם לעסוק בחקלאות אורגנית עוררה הרבה פליאה וספקות בקרב החקלאים שלא האמינו שניתן ליצור חקלאות ללא שימוש בחומרי הדברה ודישון כימיים. היות שהתחום היה בחיתוליו, פנו בני הזוג לייעוץ וליווי אצל מריו לוי ז"ל מחלוצי החקלאות האורגנית בישראל ומייסד הארגון לחקלאות ביולוגית בישראל.

במהלך השנים שימש המשק כחממה אקולוגית לאנשים אשר ביקשו להכיר מקרוב את העיסוק בחקלאות האורגנית, חלקם המשיכו והקימו משקים אורגניים במקומות אחרים ושניים מהם, זהר וגסטון, לקחו על עצמם את האחריות, להפעיל את המשק באופן עצמאי תוך דיאלוג שוטף עם איריס בן צבי ושמירה על רוח המקום וערכיו.

מה במשק

במשק ניתן למצוא מגוון רחב של למעלה ממאה סוגים של פירות וירקות הגדלים באופן עונתי לאורך כל השנה ללא שימוש בחומרי הדברה (לרבות אלו שמותרים בתקן האורגני). כמו כן ניתן למצוא במשק גם פריטים נדירים בהם: גוג'י ברי, מורינגה, ינבוט לבן, תות עץ שאמי, שיזף יפני ואתרוג תימני.

המחירים בחנות המשק מתעדכנים אחת לשבוע אולם המשק מקפיד לשמור על רמת מחירים קבועה של מוצרי הבסיס כגון מלפפונים וחסה. ונכון ליום 29.7.19 ניתן למצוא באתר אבטיח בעלות 4 שקלים לקילו, מלון ב- 6 שקלים לקילו, בננות ב- 15 שקלים לקילו, מלפפונים ב- 9 שקלים לקילו, עגבניות ב- 10 שקלים לקילו, תירס ב- 14 שקלים לקילו ותפוחי אדמה ב-9 שקלים לקילו.

המשק מציע שני סוגי סלים:
סל רגיל בעלות 95 שקלים שמכיל 12 פריטים.
סל משפחתי בעלות 115 שקלים שמכיל 14 פריטים.
יחד עם זאת, לא חייבים להזמין "סל" ואפשר גם לבצע הזמנה רגילה לפי הצורך.

בנוסף לירקות ופירות ניתן למצוא במשק גם דגנים וקטניות, מוצרי חלב עיזים, אגוזים ופירות יבשים, חומרי ניקוי אקולוגיים וגם טופו וגרנולה ביתית מייצור עצמי. מה שהמשק לא מגדל בעצמו הוא מוכר בשיתוף פעולה עם יצרנים אורגניים אחרים.

הזמנות לאזורים הקרובים לכפר יהושע הן ללא עלות משלוח. משלוח ליישובי עמק יזרעאל, חיפה והקריות הוא בעלות 15 שקלים והזמנות עד לאזור גוש דן הן בעלות 20 ₪. את ההזמנה ניתן לבצע עד ליום המשלוח בשעה 6 בבוקר.

הגינה האורגנית

רענן רם וגל רודקו - הגינה האורגנית (צילום: רוני בילר)
רענן רם וגל רודקו | צילום: רוני בילר

הגינה האורגנית נמצאת בכליל שבגליל המערבי. המשק הוקם על ידי רענן רם וגל רודקו לפני חמש שנים מתוך החלטה משותפת שלהם כשהיו בני 25 לשלב את דרך החיים שבה בחור והעיסוק שלהם. היישוב כליל שבו ממוקם המשק הוא ישוב אקולוגי ששם דגש על שמירה על הטבע. בפתח החווה שוכנת חנות ואפשר לרכוש בחנות או באתר אונליין.

מה במשק

במשק מגדלים פירות וירקות ומה שהם לא מגדלים בעצמם, הם מספקים ממשקים חקלאיים אורגנים אחרים. המחירים באתר מתעדכנים מידי יום ראשון ונכון ליום ה-29.7.19 ניתן למצוא בחנות בננות ב-15 שקלים לקילו, מלון כ-20 שקלים ליחידה (תלוי גודל), עגבניות ב- 13.50 שקלים לקילו, תפוח אדמה ב- 8.50 שקלים לקילו ומלפפונים ב- 12 שקלים לקילו. משלוח עולה בין 15 שקלים ל-25 שקלים בהתאם למרחק.

ניתן לבצע הזמנה חופשית לפי הצורך או את "סל הגינה" שהוא סל של כ-10 מוצרים שונים שגדלו בשדה של המשק: ירקות שורש, עלים ירוקים ופירות במידה ויש. 

הגינה של תמרי

"הגינה של תמרי" היא משק אורגני הממוקם בגדרה והוא קרוי על שם איתמר, בנה של חסידה שהקימה יחד איתו את המשק. במקור הוקם המשק בגוש קטיף ופעל שם במשך 25 שנה. אחרי ההתנתקות התמקמה המשפחה בגני טל החדשה שליד הישוב גדרה והתחילו להקים מהתחלה משק אורגני חדש.

מה במשק

במשק גדלים מגוון ירקות עונתיים כמו כרובית, ברוקולי, קייל, כרוב אדום ולבן, פטרוזליה, כוסברה, וגידולי הדגל של המשק שהם: חסה, עגבניות צ"רי מגי, תמר, ומלפפונים. מחירי הירקות נקבעים על פי רוב, לפי היצע וביקוש ומושפעים ממזג האויר כמו חום קיצוני, קור שמאט תהליכי הבשלה ועוד גורמים. המחירים משתנים בערך כל שבועיים ונכון לשבוע שהתחיל ב- 28.7.19 מחיר המלפפונים הוא 7.90 שקלים לקילו, עגבניות ב- 8.90 שקלים לקילו, פלפל אדום ב- 21.90 שקלים לקילו, תפוח אדמה צהוב ב- 7.90 שקלים לקילו, בננות ב- 14.90 שקלים לקילו, אבטיח ב- 13.90 שקלים לקלו ומלון ב- 13.90 שקלים.

בנוסף ניתן למצוא בחנות המשק מוצרים נוספים כמו ביצים, לחמים וגבינות אורגניות.

כרגע בשל חוסר בכוח אדם שירות המשלוחים אינו פעיל ואת הרכישה ניתן לעשות רק בחנות המשק שמציע 5% הנחה על רכישות ללקוחות חוזרים.

משק שדה ירוק

משק שדה ירוק ממושב בית יהושע הוקם על ידי האחים דנה וקובי שטיין. אביהם של דנה וקובי היה חקלאי ובתור ילדים הם היו קמים יחד איתו בשעות המוקדמות של הבוקר לעבוד בשדה. אביהם נפטר לפני 15 שנה ואמם החליטה שזה יהיה הסוף לחקלאות. בשנים הראשונות שלאחר פטירת האב עבדו דנה וקובי כשכירים עד שלפני 9 שנים החליט קובי שהחקלאות זורמת אצלו בדם להקים משק חקלאי שימשיך את הדרך שאביהם התחיל, רק בקונספט שונה, וכך נולד המשק האורגני שלהם.

מה במשק

במשק גדלים כ- 35-40 מיני ירקות ופירות ובין היתר אפשר למצוא תירס, אבטיחים ומלונים, כרוב לבן ואדום, סלק, קולרבי, חצילים, דלעות מחמישה סוגים, חסות, בצל ירוק, כוסברה, פטרוזיליה, רוקט, נענע, 3 סוגי קייל, תרד, מנגולד ועוד. המחירים באתר מתעדכנים מידי יום חמישי ונכון לשבוע שהתחיל ב- 28.7.19 ניתן למצוא מלפפונים ב- 13.90 שקלים לקילו, עגבניות ב-13.90 שקלים לקילו, פלפל אדום ב- 14.90 שקלים לקילו, תירס ב-17.90 לקילו, אבטיח ב- 4.90 לקילו, מלון 8.90 שקלים לקילו ובננות ב- 18.90 לקילו.

המשק מציע גם מוצרים משלימים כמו שמנים, קטניות, פסטות, גבינות טבעוניות וקוסמטיקה טבעית שמגיעים גם הם ממשקים אורגנים מפוקחים.

המשק מציע 3 סוגי סלים: קטן, בינוני וגדול ולכל אחד מהם ניתן להוסיף סל פירות וסל ירוקים. בנוסף, ניתן לבצע גם הזמנה חופשית ללא תלות בגודל הסל.

מחיר הסלים:
סל קטן 85
סל בינוני 115
סל גדול 145

הסל נבנה על ידי המשק וניתן לשנות עד שני מוצרים. 

הזמנה ראשונה היא ללא עלות ובהמשך דמי המשלוח הם פונקציה של גובה ההזמנה:
על הזמנה עד 250 שקלים - דמי משלוח 25 שקלים
על הזמנה עד 399 שקלים - דמי משלוח 15 שקלים
החל מ-400 שקלים אין דמי משלוח