הגעתם לשלב בחיים בו אתם צריכים מקפיא? פריזר יכול להקל על החיים בגדול, בטח אם יש לכם משפחה גדולה, או אם אתם גרים בישוב בלי סופר. הוא גם יכול לעזור לכם לחסוך –עם פריזר אפשר לקנות הרבה מצרכים בזמן מבצעים ולאחסן את המזון לאורך זמן.

אז מה חשוב שיהיה במקפיא שלכם? איפה כדאי לשים אותו בבית? (או יותר נכון איפה לא), על אלו תכונות אפשר לוותר ולחסוך במחיר? ומעל הכל – איזה מותג לקנות? שאלנו 30 טכנאי מקפיאים המדורגים באתר מידרג איזה מקפיא מומלץ בעיניהם כדי לקבל תשובה ברורה.

למקום הראשון בהמלצות הטכנאים על מקפיאים נמצא המקפיא של חברת Liebherr. כ30% מטכנאי מוצרי החשמל בחרו במותג כמקפיא הטוב ביותר בעיניהם והוא הוכתר כ"המקפיא המוצלח ביותר מבין המקפיאים היום". "בעקרון אני תמיד מזכיר ללקוחות שלי שמקפיאים היום זה לא מה שהיה פעם, אבל בכל זאת המקפיאים של ליבהר יותר טובים ממה שיש בשוק", אומר אורי, טכנאי מקפיאים עם ציון 9.9 מ 654 חוות דעת באתר מידרג. "ליבהר מאריכים חיים יותר משאר המקפיאים, וזה יתרונם המרכזי", מוסיף אברהם, טכנאי מוצרי חשמל עם 1299 חוות דעת באתר מידרג.

אחרי ליבהר נמצאת חברת BHS, חברת האם של בוש, סימנס וקונסטרוקטה עם 17% מהטכנאים. כמה מן הטכנאים הצביעו בבחירתם על חוזק המגירות של המקפיאים של חברות אלו, תכונה קריטית במקפיאים. "לבוש יש מגירות נוחות וגדולות ולכן הן גם פחות נוטות להישבר. זאת גם חברה שקל מאוד להשיג ממנה חלקי חילוף, מה שמאוד מקל על התיקונים", אומר פרדי, טכנאי המדורג בציון 9.15 במידרג.

לאחר BSH נמצאת חברת Whirlpool עם 7% מהטכנאים וחברות Blomberg, אמנה, Sub Zero, De Dietrich, Beko, Samsung ואמקור קיבלו עם 3% לכל אחת.

בתוך כלל התוצאות ישנה תוצאה אחת מעניינת: כ27% אחוז מהטכנאים אמרו כי אין להם המלצה. ממש כך, אין להם המלצה על מותג מקפיאים ספיציפי. למה? אילן, טכנאי מקפיאים מסביר: "מה שקורה הוא שרוב התיקונים למקפיא לא משתלמים ואנשים מעדיפים כבר להשתדרג ולקנות מכשיר חדש. לכן אני ממליץ מראש: פשוט תקנו את הכי זול". בוריס הטכנאי מוסיף: "אין לי המלצה בגלל שני דברים. הראשון הוא שרוב האנשים מעדיפים להחליף מאשר לתקן, כי זה לא מכשיר יקר במיוחד, והשני הוא שפשוט אין חברה שהיא מוצלחת יותר בעיני, היום כל המקפיאים אותו הדבר אז אין על מה לשבור את הראש." כמו בוריס, רבים מהטכנאים ציינו שמניסיונם אין מותג אחד שמתבלט ביתרונותיו על פני האחרים.

מתברר שאם פעם המקפיא הישן היה עומד בפינה ומחזיק מעמד שנים, גם כאשר כל מוצרי החשמל בבית כבר הספיקו להתקלקל ולהתחלף, המצב היום שונה. "לא הייתי מצפה היום ממקפיא להחזיק יותר מחמש שנים. בגלל שזה כך, הרבה פעמים אני בא לתקן מקפיא, רואה את התקלה ופשוט אומר ללקוח שזה לא שווה לו ושיקנה חדש. איך תמליץ על משהו כשזה המצב?", אומר אילן.

>> הטכנאים קובעים: מדיחי הכלים המומלצים ביותר

מקפיאי נו-פרוסט ודה-פרוסט

אחרי שהחלטתם על המותג של המקפיא נותרה בחירת מאפייני המקפיא השונים. במקפיאים כיום ישנן שתי שיטות הקפאה: דה-פרוסט (defrost) ונו-פרוסט (no frost). שניהם כשמם כן הם, את האחד צריך להפשיר והשני לא צובר קרח כלל.

מקפיאי הדה-פרוסט הם המקפיאים הרגילים שכולנו מכירים, שמקפיאים די באותה השיטה מאז שהומצא המקפיא. החיסרון במקפיאים אלה הוא שהם מקפיאים בצורה כזאת שלאורך הזמן מצטבר קרח במקפיא. כולם מכירים את שכבת הקרח העבה שנוטה להצטבר במקפיאים רבים עד שכבר בקושי יש מקום להכניס מצרכים. זה קורה מכיוון שהאוויר שנכנס לתוך המקפיא בעת שפותחים את הדלת, מתעבה בתוכו והופך לטיפות שקופאות על דפנות המקפיא. כך מצטברת לה טיפה אחר טיפה לשכבת קרח עבה ומציקה.

לפיכך עם מקפיאי דה-פרוסט צריך להוציא את כל המצרכים מהמקפיא אחת לחצי שנה, ולנתק אותו מהחשמל עד שכל הקרח מהקירות נמס (כדאי להוציא את המקרר לגינה או למרפסת כשעושים זאת כדי שלא יתמלא לכם המזווה במי פריזר). מומלץ מאוד לא לזרז את תהליך ההפשרה עם אמצעיים שונים, ובמיוחד לא לנסות "לחצוב" בקרח עם כלים שעלולים לחורר את דפנות הפריזר, ולהשאיר אתכם עם מקפיא מקולקל.

כאן נכנסים מקפיאי הנו-פרוסט. מקפיאי נו-פרוסט יקרים יותר והם בעלי מנגנון המכיל גוף חימום שאחראי להמיס את הקרח שמצטבר בגוף הפריזר אחת לכמה שעות. כך לא מצטבר במקפיא קרח כלל, אתם לא מאבדים מגודל חלל ההקפאה ואין צורך במטלת ההפשרה המעיקה. אבל, כרגיל, עם מנגנונים משוכללים מגיעות צרות משוכללות. "למרות היתרונות המובהקים שיש לנו-פרוסט על הדף אני ממליץ דווקא על מקפיאי דה-פרוסט כי הם הרבה פחות מתקלקלים", אומר הטכנאי ארז טכנאי.

הכלל הוא פשוט – ככול שהמערכת פשוטה יותר, התקלות מגיעות לעיתים רחוקות יותר והן גם זולות יותר. "דה-פרוסט הוא מקפיא כמו של פעם, וזה הדבר הכי טוב שאפשר להגיד על מוצרי חשמל היום", אמר על כך אילן הטכנאי. חסרון נוסף של מקפיאי הנו-פרוסט הוא צריכת החשמל שלהם – בגלל גוף החימום במנגנון, מקפיא נו-פרוסט צורך כ40% יותר חשמל ממקפיא דה-פרוסט, עובדה שכדאי לקחת בחשבון.

עם זאת, אם אתם לא רואים את עצמכם עושים הפשרה פעם בכמה חודשים, לכו על הנו-פרוסט ותחסכו לכם את כאב הראש.

זהירות, דליק

אחד המאפיינים החשובים שעליכם לשים לב אליהם בקניית מקפיא הוא סוג הגז שנמצא בו. בארץ ישנם מקפיאים העובדים על גז בשם R600, שהוא גז דליק במיוחד. גז זה עובד כמו כל גז אחר במערכות קירור, אך הבעיה איתו מתחילה כאשר יש תקלה במקפיא, שכן טכנאים רבים מעדיפים לא להתעסק עם מקררים ומקפיאים שעובדים על גז זה כדי לא להסתכן בהתלקחות. "טכנאים פשוט מעדיפים לא להתקרב למקפיאים שעובדים על גז R600, כי זה מסוכן ומסובך. מקפיא כזה יכול לעבוד מצוין, אבל במקרה של תקלה הלקוח מאוד יתקשה למצוא טכנאי לתיקון", אמר לנו אברהם הטכנאי.

בנוסף לכך, מחיר תיקון פשוט במקפיא עם גז R600 הוא כפול, בגלל שהטכנאי צריך לנקוט בזהירות יתירה ולהוציא יותר חלקים מהמקפיא בעת התיקון. כמו כן גז זה נחשב לפחות איכותי. " R600אוכל את הצינורות ככה שדליפות גז קורות איתו הרבה יותר", מסביר אלברט, טכנאי המדורג בציון 9.8 מ-750 חוות דעת במידרג.

מה עדיף? העדיפו מקפיא שעובד על גז 134a שהוא ידידותי יותר לטכנאי ולמקפיא. את סוג הגז אתם יכולים לראות במפרט הטכני של כל מקפיא, ובאופן פשוט יותר, אם על גב המקפיא מופיעה מדבקה עם הכיתוב "דליק!" סימן שכדאי להתרחק.

אחריות

אחד המאפיינים שצריכים לעמוד אל מול עיניכם בבחירת מקפיא הוא אורך האחריות ומידת הכיסוי שלה. שימו לב כי אחריות סטנדרטית היא אחריות לשנה ולרוב היא לא מכסה את חלקי הפלסטיק במקפיא, לכן כדאי למצוא אחריות טובה יותר מזו. "חשוב לוודא יש אחריות על המדחס – כמה שיותר יותר טוב. מדחס שהולך הוא תקלה רצינית ואחריות מצילה את המקפיא מללכת אל הזבל", אומר יוסי, טכנאי עם 849 חוות דעת במידרג. "אחריות מלאה זה יותר חשוב מהדגם כי בסופו של דבר כל המקפיאים עושים בעיות. מניסיוני בסופו של דבר מה שמבדיל מקפיא אחד מאחר זה האחריות עליו מהחברה".

קרח במקפיא (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
לחסוך ולהתמודד עם קרח או לשלם ולנוח? | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

הפרטים הקטנים

המקפיאים כולם דומים, למעט גודלם. בנוסף לכך יש כמה מאפיינים קטנים שכדאי לשים לב אליהם כדי לשפר משמעותית את חווית השימוש שלכם במקפיא:

זמזם דלת – מאפיין חשוב במקפיא שלכם הוא זמזם שמצפצף כאשר הדלת לא סגורה כראוי. להיכנס למזווה להביא עוף לשבת ולגלות שכל המקפיא הפשיר בשבוע שלא ביקרתם אותו זו חוויה שבהחלט תוציא לכם את הרוח מהמפרשים. קנו מקפיא עם זמזם שיצפצץ כשהדלת פתוחה, במיוחד אם אתם מתכננים להציב את המקפיא במקום בו הוא לא יהיה בטווח הראיה הרגיל שלכם.

ויהי אור. תתפלאו אבל לא בכל המקפיאים מותקן אור. מומלץ מאוד שיהיה במקפיא שלכם אור שנדלק עם פתיחת הדלת, כדי שלא תתקשו לחפש דברים בתוכו. חיפוש בחושך ובקור תשאירו לאימהות הפולניות שלנו.

מגירות חזקות ומרווחות. אחד המאפיינים החשובים ביותר במקפיא הוא איכות המגירות שלו. לנסות לטחוב עוד ועוד מוצרים למגירה קטנה וצרה רק יקצר את חייה שכן היא עלולה להישבר בעקבות העומס. מה גם שקור המקפיא גורם לחלקי הפלסטיק להיות שבירים יותר, ועל כן יש להיזהר על אחת כמה וכמה.

חלקי הפלסטיק של המקפיא לרוב לא מכוסים על ידי האחריות ותצטרכו לשלם על החלפתם. על כן קנו מקפיא עם מגירות חזקות ורחבות שיספיקו לכל המצרכים שלכם. טיפ שלנו: תמיד כדאי לקנות קצת גדול יותר ממה שתכננתם מאשר קטן יותר. זה יותר נוח, ובסופו של דבר, משתמשים בכל המקום שיש.

>> איפה הכי משתלם לבצע המרת מטבע חוץ?

מיקום המקפיא בבית

בחרתם את מותג המקפיא שלכם ואת שיטת ההקפאה המועדפת עליכם, ווידאתם שיש זמזם ואור בדלת ועכשיו רק צריך להביא אותו הביתה. בניגוד למקרר, התנור ומכשירי חשמל אחרים המקבלים מקום מיועד בבית, המקפיא הוא תוספת שאין לכולם ושצריך למצוא איפה לשים אותו. בנוסף לכך לרוב אין צורך בגישה יום-יומית אליו ועל כן אפשר להתקין אותו במקומות פחות זמינים, כמו מרתף, מזווה, מחסן או מקומות מקוריים אחרים. ועדיין, אי אפשר לשים את המקפיא בכל מקום.

בבחירת המקום למקפיא שלכם שימו לב לנתונים הבאים: המקפיא זקוק לרווח של לפחות 20 ס"מ מהקיר שמאחוריו וגם מעט רווח מן הצדדים. כאשר המקפיא לחוץ לקיר הוא לא מתאוורר כראוי מה שיכול להוביל לחימום המנוע ומשם לבעיות אינספור.

בנוסף לכך המקפיא צריך להיות במקום מוגן מפני נזקי מזג האוויר. מחסן בגינה למשל לא תמיד יתאים למיקום המקפיא שכן יכולה להיות בו הצטברות חום גדולה בקיץ ולחות בחורף. המקפיא לא כל-יכול ולא יכול לעמוד בתנאים קשוחים, כמו כל מכשיר חשמלי אחר, תתייחסו אליו יפה.

לאחר שבחרתם את מיקום המקפיא בבית, במידה ומקום זה קצת צפוף ואין בו גישה נוחה לשקע החשמלי, מומלץ לבחור מקפיא עם מתג כיבוי והדלקה, כדי להקל על תהליך ההפשרה במקפיאי דה-פרוסט. כמו כן שימו לב שברבים מדגמי המקפיאים אפשר לבחור את כיוון פתיחת הדלת, מה שיכול להקל מאוד בגישה אל המקפיא.

פירוט תוצאות:

שם החברה

מס' טכנאים שהצביעו

liebherr

9

BSH

4

ווירפול

2

בלומברג

1

אמנה

1

סאפ זירו

1

דה דיטריש

1

בקו

1

סמסונג

1

אמקור

1

אין המלצה

8

אתר מידרג www.midrag.co.il מדרג בעלי מקצוע כבר משנת 2003, וצבר עד היום יותר מ-400,000 חוות דעת על בעלי מקצוע ב-60 תחומים שונים. המידע זמין באפליקציה לאנדראוריד, לאייפון או באתר.