אין ספק ששנת 2018 תיזכר גם בתור שנת הפרסומות והקמפיינים המושקעים. זה לא חדש שבחברות משקיעים מאות מילוני שקלים כדי לגרום לקהל הצרכנים לבוא ולקנות את המוצר שלהם, אבל היום תקציבי הפרסום הולכים בעיקר לאינפלואנסרים - מובילי דעת קהל עם המון עוקבים ורצוי כמה שיותר מפורסמים באינסטגרם.

הנה כמה דוגמאות: רוסלנה רודינה קיבלה על קמפיין למרכך כביסה 15,000 שקלים בתמורה לחשיפה באינסטגרם, שם עוקבים אחריה 592 אלף אנשים. אחרי דנה זרמון עוקבים 361 אלף אנשים, והיא גובה לדוגמה 12,000 שקלים לפוסט משותף עם בעלה לחברת הביגוד.

שי מיקה קיבלה 7,000 שקלים לשמפו של שנחשף ל-207 אלף עוקביה. למור סילבר יש 235 אלף עוקבים ובהתאמה- שמונת אלפים שקלים לתמונה של חברת תכשיטים, ובן זיני ניצל את הפרסום שלו ושל טיילור מלכוב ופרסם בושם ל-305 עוקביו תמורת 12,000 שקלים.

לפי הנתונים של חברת SHARE MEDIA, שמנטרת מידי יום את הרשתות החברתיות ומאתרת את האנשים המשפיעים ביותר, מדובר בקפיצה של בין 200 ל-300 אחוזים במחיר. אם עד לפני שלוש שנים משפיע דעת קהל מהשורה הראשונה היה מקבל בין 4,000 ל-6,000 שקלים לפוסט בודד וסלבריטאים כמו יהודה לוי, אסי עזר, נינט טייב ונועה קירל קיבלו 8,000 -7,000 שקלים, היום הם מקבלים פי 2 או פי שלושה, למשהו שנקרא מהלך שיווקי שכולל גם סטוריז, גם תמונה ולפעמים גם השתתפות בהשקה והעלאת תמונות משם - תלוי בקמפיין ותלוי בסכום.

"כמובן שהתמחור יורד לפי מספר העוקבים והעניין שיש סביבך", אומר גיא שליו, מנכ"ל SHARE MEDIA. "משפיענים עם פחות עוקבים או פחות מוכרים שפעם קיבל 2,000-3,000 שקלים יקבל היום בין 8- 10 אלפים - ופליט ריאלטי שהיה מקבל 2,000 שקלים לפרסום מוצר בזמן 15 דקות התהילה שלו כמעט שילש את הסכום, והיום הוא מקבל 5,500 שקלים בממוצע".

"קחי לדוגמא את מאמנת הכושר אירה דולפין שאך לפני שנתיים קיבלה בסביבות ה-3,000 שקלים לתמונה באינסטגרם עבור חברת קוסמטיקה, והיום המחיר שלה עלה ועל פוסט שפרסמה לאחרונה לתוסף תזונה קיבלה כ- 7,500 שקלים", הוא מדגים.

אבל לא הכל ורוד בממלכת הסלבס, כמו שתג המחיר עלה כך גם דרישות המותג. בניגוד לעבר שסלבס היו רק נדרשים להעלות תמונה ולתייג, היום קמפיינים כוללים גם סטוריז', סקרים, שידור לייב ובעצם כל פיצ'ר טכנולוגי שיכול לייצר באז מקסימלי לבחירת הלקוח.

חבילה המקסימלית כוללת טיזר בסטורי לפני השקת המוצר, הגעה לאירוע, תקשור האירוע בריל טיים בסטורי (לייב) והעלאת פוסט בפיד מהאירוע עצמו או תמונה עם המוצר שהושק. כך למשל האימא הכי מדוברת בסביבה בזמן האחרון, אורטל עמר, קיבלה עבור הגעה לאירוע של משקה איזוטוני, סטורי ותמונה בפיד + תיוג המותג, 28,000 שקלים.


"אם פעם מהלך שיווקי היה כולל פרסום במדיות מסורתיות כמו טלוויזיה ובאנרים באינטרנט ואולי מפורסם או שניים שמעלים תמונה שלהם לפיד באינסטגרם ומתייגים את החברה, היום השיטה עדיפה של החברות לפרסם מוצרים ושירותים היא בעיקר דרך הפיד הנוצץ של המפורסמים", מסכם שליו.