בניגוד למזגן עילי, שבו על כל יחידת מיזוג יש צורך במדחס נפרד, מערכת מיזוג מיני מרכזית מאפשרת לקרר את כל הבית כשבחוץ תלוי רק מדחס אחד. זה נראה טוב, זה מרגיש טוב - אין ספק שמזגן מיני מרכזי משדרג את החיים, אבל מדובר בהוצאה די רצינית ולכן אם כבר בחרתם ללכת על אחד כזה – חשוב שתעשו את זה כמו שצריך. הדבר הראשון שאתם צריכים לחשוב עליו הוא באיזו חברה לבחור. את השאלה הזו שאלנו 35 טכנאי מיזוג אוויר שמדורגים באתר מידרג ומבצעים תיקונים והתקנות של מזגנים בקצב שתל אביבי ממוצע מחליף חולצות ביולי-אוגוסט. 

איך בדקנו? שאלנו את הטכנאים המדורגים במידרג איזה מזגן מיני מרכזי בתקציב למשפחה ממוצעת הכי אמין לדעתם. מזגן אמין הוגדר ככזה שיחזיק מעמד לאורך זמן, ושאם הוא מתקלקל קל וזול לתקן אותו. השאלה לא התייחסה למזגני אינוורטר ומזגני יוקרה שעולים פי 2-3 ממזגן ממוצע (אם כי אנחנו חייבים להגיד שאם יש לכם את התקציב שווה להשקיע במזגן יוקרה, בעיקר אם מדובר במזגני אינוורטר).

בסקר הטכנאים יכלו לבחור מבין רשימה שהכילה את מותגי המיני מרכזיים הנפוצים ביותר בתקציב ממוצע, והתבקשו גם להוסיף פירוט למה הם בחרו דווקא בחברה זו. כמובן שהייתה להם גם אופציה לבחור במותג שלא מופיע ברשימה. בנוסף, שאלנו אותם מה דעתם על הוספת דמפרים למזגן מיני מרכזי, ומה עדיף מניסיונם בהנחה שאין הכנה למזגן מיני מרכזי – מזגן מיני מרכזי או מולטי אינוורטר? כל הטכנאים שענו על הסקר עוסקים בהתקנת מזגנים ממספר מותגים שונים, כך שהתשובות שלהם אינן מוטות לטובת מותג ספציפי.

לא רק המלצות ללקוחות

רגע לפני שהטכנאים נותנים המלצה ללקוחות רצינו לבדוק תכל'ס – איזה מזגן הם בוחרים להתקין בבית שלהם? לא הסתפקנו בהמלצות, ושאלנו 15 מטכנאי המזגנים במידרג איזה מזגן הם בחרו להתקין בביתם הפרטי. התוצאות מוכיחות שאמינות זה חשוב, אבל יש קריטריונים נוספים שצריך לקחת בחשבון כמו מחיר ואחריות. 

רוב הטכנאים (54%) העידו שיש להם בבית מזגן מיני מרכזי של חברת אלקטרה. ממה נובע הפער משאלת האמינות? רוב הטכנאים הסכימו שהמזגנים של תדיראן אמינים יותר מאלה של אלקטרה, אבל בשקלול של אמינות, מחיר ושירות אלקטרה פותחת פער. אז האם הכל שאלה של מחיר ושירות? לא בטוח. דני, טכנאי מזגנים עם דירוג 9.86 מסביר: "גם תדיראן וגם אלקטרה חברות מעולות. לשתיהן שירות טוב וחלקים זמינים, אבל אם מחפשים שילוב של מחיר ואיכות – אלקטרה היא הבחירה".

והיו גם טכנאים שבחרו להתקין בבית שלהם טורנדו, אף שבסקר הכללי, הוא לא צוין כאחת הבחירות הראשונות. הסיבה, ואי אפשר להתעלם ממנה – האחריות. "למרות שאין ספק שהמזגנים של תדיראן מעולים ונוחים לשימוש, אני בחרתי להתקין בבית שלי דווקא טורנדו – בגלל האחריות. זה פשוט נותן שקט" מסביר סאסי, טכנאי מיזוג אוויר בדירוג 9.71.

בראש הרשימה של המותגים האמינים בקרב מזגן מיני מרכזי צועדות שתי חברות – תדיראן עם 51% מקולות הטכנאים ומיד אחריו נמצא המיני מרכזי של חברת אלקטרה עם כ-43% מקולות הטכנאים. "את המזגנים של תדיראן אני פוגש כשאני מתקין אותם – ושם זה נגמר. אני כמעט ולא מתקן אותם, מהסיבה הפשוטה – שבקושי יש בהם תקלות", מסביר איתן, טכנאי מיזוג אוויר בציון 9.75 באתר מידרג.

גם אלקטרה זכתה ללא מעט מחמאות מהטכנאים. "מזגני המיני מרכזי של אלקטרה פשוט מצוינים, וכך גם השירות שלהם. מבחינתי – הם במקום הראשון", אומר רפאל, טכנאי מיזוג אוויר עם לא פחות מ- 3,213 חוות דעת במידרג.

"אל תחשבו איזה מזגן אתם מתקינים, אלא איזה מזגן תתקנו. כשבוחרים מזגן מיני מרכזי חשוב לוודא שיש לו חלקי חילוף זמינים ושירות לקוחות טוב", מוסיפה איילת ינאי, מנהלת תוכן במידרג.

חשוב לציין שתדיראן ואלקטרה הן חברות מאוד ותיקות בשוק, והוותק משחק כאן תפקיד מרכזי. לעומתן טורנדו למשל היא חברה יחסית חדשה, ולכן לטכנאים עדיין קשה להעיד על האיכות שלה. לצד זאת המזגנים של טורנדו בדרך כלל זולים יותר ויש עליהם יותר שנות אחריות – וזה לחלוטין לא דבר שאפשר להתעלם ממנו.

אי אפשר שלא להזכיר בכמה מילים את מזגני המיני מרכזי של מותגי היוקרה, כמו מיצובישי ופוג'יטסו. הם בהחלט לא עונים לקריטריון של "מתאימים למשפחה ממוצעת" ויכולים לעלות פי 2-3 ממזגן סטנדרטי, אבל רוב הטכנאים קובעים – יש תמורה למחיר. במזגנים האלו יש משמעותית פחות תקלות והם מחזיקים מעמד לשנים רבות, ואם בעבר הם היו נחלתם של העשירים בלבד, היום כבר רואים אותם יותר ויותר.

דמפרים למזגן - תוספת גאונית או בזבוז מיותר?

החיסרון העיקרי של מזגן מיני מרכזי הוא שהוא עובד בקונספט של קיבוץ, וכולם נמצאים באותם תנאים. בגדול שוויון זה אחלה ואנחנו לגמרי בעד, אבל כשמדובר במזגן הקונספט הזה גורם לכך שמישהו תמיד לא יהיה מרוצה. מכיוון שמדובר בסכנה של ממש לשלום בית, טובי המוחות מצאו פתרון – ושמו דמפרים. דמפר הוא מעין תריס שאפשר להתקין על צינור המזגן בכל חדר, וכך להפחית את עוצמת המיזוג באותם החדרים בהתאם לצורך.

כששאלנו את מתקיני המזגנים האם הם ממליצים להתקין דמפרים במזגן מיני מרכזי, 71% מהם ענו שכן. "הדמפרים מאפשרים לווסת את זרימת האוויר לחדר מסוים שרוצים שיהיה פחות קר, או אפילו לעצור את כניסת האוויר לאותו חדר" מסביר צחי, מתקין מזגנים עם 1,290 חוות דעת באתר מידרג. זה אומר שאם הטינייג'ר מתעקש לשים את המזגן על 16 מעלות (וזה אגב מזיק למזגן, אבל לא נכנס לזה), אין צורך להלביש את הקטנה בחרמונית – פשוט סגרו את הדמפר בחדר שלה. דמפרים באים בשלל אפשרויות ותוכלו לבחור אם להתקין דמפר פשוט שהשליטה בו נעשית באמצעות שלט, או דמפר חכם שמווסת באופן אוטומטי והדרגתי את זרימת האוויר לחדר.

נשמע טוב? כל התענוג הזה עולה לא מעט – החל מכמה מאות ועד כמה אלפי שקלים. אם בניתם על זה שהמחיר יתקזז עם החשמל שייחסך גם כאן אין לנו חדשות טובות – 61% מטכנאי המיזוג אמרו שהדמפרים לא חוסכים בחשמל בצורה משמעותית. "ברגע שמדובר במזגן מיני מרכזי רגיל ולא באינוונטר, הדמפרים לא ישפיעו על העוצמה של המזגן אלא רק על כמה אוויר יכנס לחדר מסויים. יחד עם זאת, בגלל שחלק מהחדרים מקבלים פחות מיזוג, החדרים שכן מקבלים מיזוג יתקררו מהר יותר וסביר שהמזגן יידלק פחות שעות, כך שכן יש חיסכון מסוים בצורה עקיפה" מסבירה ינאי, מנהלת תוכן באתר מידרג.

שורה תחתונה – נכון שמדובר בהוצאה, אבל אם אתם כבר מוציאים אלפי שלקלים על התקנת מזגן מיני מרכזי שווה להוסיף עוד קצת בשביל הנוחות.

מיני מרכזי או מולטי אינוורטר?

שאלת השאלות. כאן טכנאי המזגנים היו פחות אחידים בדעתם – 56% מהטכנאים אמרו שמיני מרכזי עדיף, ו-44% המליצו דווקא על מולטי אינוורטר.

אין ספק -  מולטי אינוורטר זה סוג של גאונות. טכנולוגיית המולטי אינוורטר מאפשרת לשלוט על כל יחידת מזגן בנפרד, ממש כאילו בכל חדר יש מזגן משלו, וכל הטוב הזה – כשבחוץ יש רק מדחס אחד. אם עדיין לא השתכנעתם, אז כאן, בניגוד לדמפרים, גם יש חיסכון משמעותי בצריכת החשמל ואפשר ממש לשלוט בטמפרטורה בכל חדר, ולא רק בעוצמת האוויר. איפה הקאץ''? ניחשתם נכון – במחיר. התקנה של מזגן מולטי אינוורטר יקרה בהרבה מהתקנה של מזגן מיני מרכזי רגיל. עד כאן העסק עוד נשמע די מבטיח– ההתקנה יותר יקרה, אבל יש חסכון משמעותי בחשמל. לא רע. אממה, לא רק ההתקנה יקרה יותר – אלא גם חלקי החילוף. חלקי החילוף של מזגן מולטי אינוורטר הרבה פחות זמינים מאלו של מיני מרכזי, ולכן הם הרבה יותר יקרים. בנוסף, התקלות במולטי אינוורטר יותר נפוצות מתקלות במיני מרכזי – כך שבשורה התחתונה – מולטי אינוורטר יקר משמעותית ממיני מרכזי. 

לא הבנו, אז במה כדאי לבחור?! התשובה היא – תלוי. אם אתם גרים בדירה מאוד גדולה מזגן מיני מרכזי יהיה בזבוז של ממש, ועדיף ללכת על מולטי אינוורטר כדי לאפשר למזג רק חלקים בדירה בכל פעם. מצד שני, אם אתם גרים באזור לח המזגן מועד ליותר תקלות, וכמו שכבר הספקתם להבין תיקונים במולטי אינוורטר הם לא עסק זול, ובמקרים כאלו עדיף ללכת על מזגן מיני מרכזי (אבל היי! אתם גרים קרוב לים וזה לחלוטין שווה את זה).

חשוב לציין שהשאלה התייחסה להתקנת מזגן חדש, במצב שבו אין הכנה למיני מרכזי. במידה וקיימת כבר הכנה למיני מרכזי האופציה הזו חד משמעית תשתלם יותר מבחינה כלכלית.

הטיפ החשוב מכולם

יש טיפ אחד שלגביו אין חילוקי דעות בין טכנאי המזגנים, ואי אפשר לדבר על מזגנים בלי להזכיר אותו – פילטרים, פילטרים ושוב - פילטרים. טכנאי המזגנים קובעים באופן הכי חד משמעי שיכול להיות – ניקוי פילטרים הוא הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות כדי לשמור על המזגן שלכם, ובתכלס – גם על הכיס שלכם. אין כאן צורך באקונומיקה, ספריי מיוחד ואפילו לא במים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה רק להסיר את האבק שמצטבר על הפילטרים פעם בכמה חודשים, זה הכל. כמה פשוט, ככה מועיל.

אתר מידרג מדרג בעלי מקצוע בתחומים שונים ובהם טכנאי מיזוג אוויר החל משנת 2003, וצבר עד כה מעל 800,000 חוות דעת על מעל 5,600 בעלי מקצוע ב-94 תחומים שונים. כל חוות הדעת באתר מאומתות ומתעדכנות באופן מתמיד.