בחודש אוקטובר חלה באופן טבעי ירידה דרמטית בהגעת חבילות מחו"ל, וכך גם בכמות הרכישות שביצעו הישראלים באתרי הקניות ברשת. מדואר ישראל, שעובד עם האתרים המרכזיים כמו אלי אקספרס, אמזון, נקסט, שיין ועוד, נמסר כי בשבוע הראשון של המלחמה הייתה עצירה כמעט מוחלטת במטענים המוטסים שהגיעו מאתרי הסחר. זאת, כתוצאה מתעדוף מובן של מטענים למטרות לחימה ובשל ביטול טיסות לארץ, מסבירים בחברה. בשבועיים לאחר מכן הייתה ירידה של כ-80 אחוז בכמות החבילות שנחתו בארץ. החבילות מגיעות גם באמצעות מטוסי מטען ובתוך בטן המטוס בטיסות רגילות, ובשני המקרים יש ירידה משמעותית בקצב הטיסות לישראל.

לדברי דואר ישראל, גם האתרים דיווחו על ירידה בהזמנות בחודש האחרון - אבל לא ירידה של 80 אחוז, אלא קרוב יותר ל-30 אחוז. בדואר מדגישים כי חברות כמו אלי אקספרס צברו מאות אלפי חבילות שממתינות לשילוח לארץ והן מגיעות ממש בימים אלה.

"בשבוע האחרון, מאז אמצע השבוע שעבר, אנחנו מרגישים שהפקק 'משתחרר', והאתרים מצליחים לשלוח לארץ כמויות שקרובות לשגרה", מציינים בדואר ומעריכים שהמגמה תימשך והקצב יגבר. "אנחנו מבינים מהאתרים הגדולים שגם קצב ההזמנות מתאושש כמעט לגמרי. וצריך לזכור שהם כרגע כמעט בלי מהלכים שיווקיים, שהם חיכו לראות מה קורה עם הטיסות, ולמרות זאת ההזמנות ממשיכות.

בכל הקשור לחגי הקניות, אף שיש עדיין זמן עד בלאק פריידיי (24.11) וסייבר מאנדיי (27.11), מסרו בדואר שהם ערוכים כמובן, גם לקראת שופינג IL, שכפי שמתבקש יתמקד השנה באופן מיוחד בעידוד הנעת הכלכלה הישראלית וקנייה מעסקים ישראליים מכל הארץ - כולל דרום וקו העימות. "מערך השליחים שלנו שפועל גם בימים אלה של לחימה בהיקף מלא ובפרישה ארצית, כבר ערוך והתקשר עם כמה וכמה מהחברות שמתכוונות לקדם מכירות כחול-לבן במסגרת שופינג IL. גם קרוב ל-400 סניפי דואר פתוחים לקבלת קהל בימים אלה, לצד יותר מ-600 מרכזי מסירה בעסקים קטנים ברחבי הארץ, כך שאנחנו ערוכים למסירת חבילות," הם מסכמים.

מחירי המשלוחים התייקרו

בקהילות הצרכנות שמקדמות מכירות בהנחה לישראלים של מוצרי רשתות בינלאומיות ואתרי הקניות הגדולים דווקא פחות אופטימיים מאשר בדואר ישראל. מנכ"ל אתר  USHOPSאלכס סטרודובסקי מספר כי מורגשת התאוששות לעומת אוקטובר - אבל ממש קלה. החברה, שהתמקדה בעבר ברכישות מרשתות כמו זארה בטורקיה, שהקונים הישראלים מחרימים מאז התבטאויות נשיאה ארדואן נגד ישראל ותמיכתו בחמאס, מתמקדת מעתה בארה"ב: "הבעיה כיום היא בעלויות המשלוחים ובזמני האספקה - מחירי השילוח באוויר עלו פי ארבעה, וגם קשה לתפוס מקום במטענים; הזמנו 1,500 חבילות מארה"ב ב-4 בנובמבר בטיסה לא ישירה דרך גרמניה, ואתמול נמסר לנו שהיא תגיע לישראל מחרתיים סוף סוף," מספר סטרודובסקי.

שופינג אונליין קניות ברשת (צילום: Africa Studio, shutterstock)
ירידה של 30 אחוז בהזמנות | צילום: Africa Studio, shutterstock

לדבריו, יושופס ספגה מחצית מהתייקרות המשלוחים מחו"ל כדי לא לפטר או להוציא לחל"ת עובדים שלה. "קודם היינו מעניקים הנחות של 20 אחוז על דמי המשלוח, ועכשיו ביטלנו אותם". לדבריו, עלות משלוח ק"ג חבילה מחו"ל עלה ל-25 דולר לעומת 20 דולר בעבר; על 2 ק"ג היה קופון של 30 אחוז. מאז המלחמה ביושופס מציעים גם שירות משלוחים פרימיום מיואסאדרס שבארה"ב, חברה אחות של יושופס, שבאמצעותה אפשר להזמין מארה"ב ולקבל את החבילות בתוך 7-4 ימי עסקים. "עלות שירות הפרימיום הוא כ-75-70 דולר ל-2 ק"ג, אבל יש ישראלים רבים שמעדיפים אותו", הוא אומר.

יניב פורת, מקים אתר וקבוצת הפייסבוק AliBuy, המתמחה ברכישות מוזלות עבור ישראלים מאתר אלי אקספרס, מספר כי במשלוחים לישראל חלים עיכובים של כחודש: "אין מספיק טיסות לארץ, יש מחסור בעובדים (חל"ת, או מילואים), עלות המשלוחים עלתה ועלות הביטוח למשלוח עלתה - מה שמביא למצב שהרבה מוכרים מעדיפים לא לשלוח לישראל כי לא משתלם להם". לדבריו, בהיקף ההזמנות הייתה עצירה כמעט מוחלטת בחודש אוקטובר. "כעת יש חזרה של קונים, אבל ביחס לנובמבר בשנים קודמות זה הכי חלש שזכור לי", הוא אומר.

גידול משמעותי ביום הרווקים הסיני

נמרוד מגידוב, מנכ"ל חברת Red Box Parcel, המספקת שירות משלוחים לישראלים, מספר כי החברה נהנית מהעובדה שיש לה גם מרכז לוגיסטי באמסטרדם: "זה ייחודי לנו ונותן לנו יתרון גדול. אנחנו מטיסים את החבילות מארה"ב לאמסטרדם ושם מעמיסים על טיסות אלעל וק.א.ל (חברת תעופה ישראלית לשינוע מטענים). אנחנו מביאים היום בלי בעיה מארה"ב ומאירופה, אבל לא מסין. יש עיכובים, אבל לרוב עומדים בזמני משלוח של 14-10 יום". החברה העלתה את מחירי המשלוח מ-7.5 דולרים ל-8.15 דולרים. "כבר לפני שלושה חודשים הורדתי את טורקיה ממפת המשלוחים והרכישות, כי קשה לעבוד שם בגלל הבירוקרטיה הכבדה", הוא ממשיך, "אם לא הייתי מפסיק את המשלוחים מטורקיה לפני שלושה חודשים, עכשיו, אחרי ההסתה של ארדואן, ברור שהייתי מוריד אותה מהמפה שלנו". עוד, לדבריו, יש גידול בהזמנות של הישראלים בנובמבר. "ביום הרווקים הסיני (12.11) היה גידול משמעותי אפילו לעומת אשתקד", אומר מגידוב.