היום יגיע לכאן לישראל מטוס שיישא עליו כמה מיליוני ביצים מפורטוגל, אחרי שלושה שבועות של מחסור אמיתי, שהוביל להגבלה של הכמות המותרת לקנייה בחלק מרשתות השיווק. במקביל, הגיעו לארץ עוד כמה אוניות עם משלוחי ביצים, שלא הצליחו לענות על הביקוש.

למחסור יש שלוש סיבות עיקריות: הדיווחים על המחסור בביצים גורמים לצרכנים לרכוש כמויות גדולות יותר. בנוסף, העובדה שכולם בבתים מגדילה את כמות הבישולים בבית גם פסח המתקרב משפיע על הקניות.

אז מה קדם למה, המחסור או ההתנפלות על הביצים?  "המחסור אמיתי בעקבות כך שבאמת בשבועיים האחרונים בעקבות הקורונה אנשים מסתגרים בבתים", איתן יוחננוף, מנכ"ל רשת השיווק יוחננוף.  "זה לא סגור לגמרי אבל חסר ביצים אבל אפשר לראות שגם בכל זאת עדיין הייצור המקומי עוד מייצר קצת סחורה, מגיעות אלינו סחורות קצת במשורה".

יוחננוף מציג בפנינו את הכספת – שם נשמרות הביצים. "הכמות פה היא לא כמות מזהירה, עכשיו יוציאו את זה למדפים ואני מעריך שתוך חצי שעה הכל ייעלם. יש פה איזה משטח משטח ביצים, שביום רגיל אנחנו צריכים פה חמישה שישה שבעה משטחים ביום".

למי שלא עובד בתעשייה, משטח מכיל בין 40 ל-50 ארגזים. בכל ארגז יש 20 קופסאות של 12 ביצים.

לא שמת מאבטח שם?
"כן כן, אני עומד פה ושומר בעצמי על זה".

בעל הבית התגייס לשמור.
"כן, אני באמת מקווה שהאוניות שייזרמו לקראת פסח כי בפסח הקצב עולה עוד יותר אז נקווה באמת שנצליח להספיק הכל, לא יהיה חוסר".

זה נכון שאין קמח מצות וגם מצות?
"אנחנו דווקא לא חסרים בסחורה כי הצלחנו להצטייד מבעוד מועד משכנו את כל הכמויות אלינו למרות שאנחנו מעריכים שבעקבות כמות לא קטנה של אנשים שנשארים בארץ שלא לקחו אותם בחשבון. כנראה שיהיה קצת חוסר אבל אנחנו גם רואים שהמפעלים גם מזהים את המצב הזה והמשיכו לייצר מה שבזמן רגיל הם כבר מסיימים את הייצור שלהם בשבועות אלו וממשיכים לייצר ולנסות להדביק את הקצב ויש מצב שסחורה לא תחסר".

הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר, מצביע על מועצת הלול כאשמה במחסור. "יש לנו משק שמנוהל בשיטה קומוניסטית. יש מועצת לול שקובעת לך כמה תייצר ובאיזה מחיר. היא מונעת ייבוא, היא מונעת תחרות. אם אתה רוצה לפתוח לול, לא תוכל לעשות את זה כי יש מכסות ויש אנשים שמקבלים ויש שלא מקבלים. זה נועד כדי לנהל הכל מלמעלה, יש 200 עובדים שם במועצת הלול, יש להם תקציב ענק, כל הניהול הזה הוא ניהול רע, כי אם זה לא היה כבר היבואנים הפרטיים מרמי לוי ויוחננוף וכולם היו מייבאים כבר מזמן ביצים, אבל אסור לייבא ביצים אלא רק ברישיון מיוחד".

על פי הבדיקה של מעיין פרתי, יש מחסור אמיתי בקמח מצה ובמצות ברשתות השיווק. בנוסף, הרבה מאוד רשתות מזון הודיעו שאחרי פסח כל המבצעים על פסטות, פתיתים וקמחים יתבטלו. הסיבה: למה לעשות מבצע על מה שנמכר בכמויות גדולות ממילא?

יוחננוף מבהיר שאצלו אין מחסור בקמח מצות, וטוען שברשת שלו עדיין יש הרבה מבצעים. "אני חייב להגיד לך אנחנו לא קיבלנו כזאת הודעה. גם לא לשכוח שאם ייווצר מצב כזה אנחנו נדע להגיב עם ייבוא, אנחנו בשווקים הפתוחים יודעים לתת מענה לציבור ואנחנו פה נמצאים לטובת הציבור, נדאג שיהיה לו מחירים טובים ואנחנו עם הציבור במלחמה הזאת, לא נישאר מהצד".