מחירי היהלומים בעולם משתנים ללא הרף, ומושפעים ממגוון גדול של סיבות ואירועים. צירוף של מספר נתונים מוביל למסקנה כי התקופה הנוכחית היא תקופה מצוינת לרכישת תכשיטי יהלומים בעקבות הירידה במחירי היהלומים והזהב. זו אמנם השורה התחתונה, אולם מה הוביל לירידת המחירים הזאת?

עוד ב-mako כסף:

רוסיה. חלק נכבש מהיהלומים בעולם נכרים ומלוטשים על אדמה רוסיה. מדובר ביהלומים מבוקשים ביותר עקב הצלילות הגבוהה של חומר הגלם הרוסי. עם זאת, המדינה נכנסה למשבר כלכלי עמוק. אף שהאוליגרכים ממשיכים ברכישות ראוותניות, לרוב האוכלוסייה אין הכנסה פנויה למוצרי מותרות ותכשיטי יהלומים.

סין. הביקוש הגבוה בשוק הסיני היה אחד הגורמים המרכזיים לעליית מחירי היהלומים בשנים האחרונות. אולם המשבר האחרון בסין, שמאיים לגרור איתו את כלכלת העולם, משפיע באופן ישיר על הביקוש, ועל המחירים. עם זאת, המסחר האלקטרוני בסין צובר תאוצה, ולכן התחזית היא שבטווח הארוך שוק היהלומים הסיני יהפוך למוביל בעולם.

ירידת המע"מ בישראל. ירידה של אחוז אחד נדמית כחסרת משמעות. אולם המחיר הממוצע לטבעת אירוסין בישראל הוא 5,500 שקלים. לכן, מדובר בחיסכון לא מבוטל עבור הקונים.

המצב הביטחוני. פיגועי הדקירה מובילה לירידה בהתעניינות בתכשיטי יוקרה. כאשר אנשים חוששים לחייהם, לא מדובר ברכישה הכרחית מבחינתם. מניסיון העבר, המשך של המצב הנוכחי יוביל לירידה נוספת במחירים, כיוון שבעלי החברות ייאלצו למכור סחורות במחירי הפסד על מנת להמשיך ולעמוד בהוצאות השוטפות.

דור ה-Y. צליל אברהם צדקה. הצעירים של היום מלומדים יותר ויודעים מה הם רוצים. כאשר הם מגיעים לחנויות, הם יודעים בדיוק מה הם רוצים, ומצפים לתמורה לכסף. במצב כזה, קשה למכור להם מוצרים יקרים מדי.

מתחם הבורסה ברמת גן, הבוקר
באזור הבורסה המחירים זולים יותר מראש | צילום:

זה לא חלום

המחיר הממוצע שמוציאים על טבעת יהלום בישראל עומד היום על כ-4,500 שקל לעומת כ- 5,880 דולר בארה"ב. באופן מסורתי, בסוף שנה תמיד יהיו המון מבצעים ברשתות אך זה ללא קשר למחיר היהלומים, אלא לצורך של בעלי החנויות "לנקות" סטוקים שכן בסוף שנה המלאי נכנס לשורת הרווח בדוחות. בנוסף יש המון תשלומים לרשויות המס בסוף שנה והרשתות הגדולות מעדיפות מזומנים מאשר מלאי גדול.

ההנחות עשויות להגיע לרמה של עד 30 אחוז. בסכומים האלו מדובר בהנחות של מאות ולאף אלפי שקלים למוצר. יחד עם זאת, כדאי להפנות את תשומת הלב לכך שברשתות הגדולות המחירים גבוהים בכ- 40%-50% בהשוואה לחנויות המפעל כך שלמעשה בבורסה ברמת גן ובחנויות שסובבות, המחירים מראש אטרקטיביים יותר ויציבים במהלך כל השנה.

למשל, אם עד לפני פחות משנה יהלום במשקל 1 קראט באיכות צבע גבוהה (F) ובדרגת ניקיון של ((si2 עלה בממוצע 5,500 דולר, כיום, ניתן לרכוש יהלום בפרמטרים זהים תמורת 5,000 דולר.

עדי גבע היא מנהלת מכירות דיימונד פקטורי