ימי ראשית הקיץ הם הימים העמוסים ביותר לטכנאי מיזוג האוויר – החורף עבר בשלום וכולם הכניסו את מפזרי החום לבוידעם ועכשיו הגיע תורו של המזגן להראות מה הוא שווה. אז מתגלות כל התקלות וטכנאי המיזוג מתזזים מפה ולשם.

בעוד ברי המזל יצטרכו רק לתקן את המזגן לפני הקיץ, אחרים יגלו שאין מנוס מלרכוש ולהתקין מזגנים חדשים. אז באיזה מזגן לבחור? ומה צריך לדעת? שאלנו 60 טכנאי מיזוג אוויר המדורגים באתר מידרג, שיחד יש להם מעל 15 אלף חוות דעת, מהו המזגן האמין ביותר בעיניהם.

איך בדקנו? את המילה "אמין" הגדרנו כך - מזגן שלא מתקלקל הרבה, ואם הוא כן מתקלקל, התיקון איננו מסובך ויקר. לטכנאים ניתנו 9 אפשרויות סגורות וכן את האופציה לבחור בקטגוריה "אחר". בהמשך שאלנו אותם גם על איזה מזגן הם לא ממליצים ומה הם חושבים על מזגן אינוורטר, ואת הכל תוכלו לקרוא בהמשך. ראוי לציין כי לא הוכנסו פרמטרים נוספים לשאלון כמו עלות המזגן או התאמתו לדירות שונות, והשאלון התרכז בשאלת האמינות של המזגן. יש לציין גם כי הטכנאים עוסקים בדגמים הפופולאריים ביותר בשוק מתוקף עבודתם ולכן ייתכן והשאלון יהיה מוטה כנגד דגמים יוקרתיים או נדירים יותר, שבהם הטכנאים פחות נפגשים ביום-יום.

המזגן המומלץ ביותר: התשובה חד משמעית

בנוגע למזגן האמין ביותר בעיני הטכנאים התוצאות הן חד-משמעיות: המזגן של תדיראן עומד בראש עם 47% מטכנאי המזגנים שבחרו בו כמזגן האמין ביותר. "תדיראן – יש להם איכות. לפי מה שאני רואה התקלות אצלם לרוב נובעות מבלאי ולא מאיכות החומרים או מבעיות טכנולוגיות. יוצא לי לא פעם לתקן מזגנים של תדיראן בני 15 ו-20 שנה". אמר אבי, טכנאי מיזוג אוויר עם 109 חוות דעת באתר מידרג.

"המזגנים של תדיראן הם המזגנים הכי שקטים בשוק שהם לא אינוורטר", הוסיף הטכנאי ליאור. מה יתרונותיו הנוספים של מזגן תדיראן שציינו הטכנאים? הם לא מתקלקלים הרבה, חלקי החילוף שלהם קלים להשגה ושירות הלקוחות של החברה גם הוא צוין כמצוין. "הם מזגנים איכותיים עם ביצועים אמינים שפשוט מתקלקלים פחות", סיכם את זה בפשטות נתן, טכנאי מיזוג עם 376 חוות דעת במידרג.

בחסרונותיו של תדיראן נמנה המחיר שלו, שגבוה יותר ממזגנים אחרים בקטגוריה שלו בשוק. "המזגנים של תדיראן עולים 300-400 שקלים יותר ממזגנים אחרים, אבל לדעתי הם משתלמים בסופו של דבר ללקוח." אמר על כך שרון, טכנאי מיזוג אוויר עם 1,268 חוות דעת במידרג.

למקום השני הגיעה אלקטרה עם 23% מטכנאי המיזוג שהמליצו על מזגניה כעל המזגנים האמינים ביותר. "אחד היתרונות הגדולים של אלקטרה הוא שיש להם חלקי חילוף שמתאימים להרבה דגמים שונים", אומר נימרוד טכנאי מיזוג אוויר עם 156 חוות דעת במידרג. דבר זה מוריד משמעותית את זמני ההמתנה לתיקון, ומשמעותי כשאתם תקועים בלי מזגן באמצע הקיץ.

אחרי אלקטרה ותדיראן נמצאים מיצובישי עם 17%, פוג'יטסו עם 5%, טורנדו עם 5% ופמילי-ליין עם 3%.

אינוורטר: אם כבר, אז יפניים

הפרסומות מציפות מכל עבר ואנחנו הצרכנים לא מפסיקים לשמוע על הבחור החדש (יחסית) בשכונה: מזגן האינוורטר. אז מהו בכלל והאם הוא באמת מביא איתו מהפכה? "הרעיון באינוורטר הוא שנשקיע הרבה בהתחלה כד לחסוך בהמשך", מסבירה מיכל עולמי-אביטל, מנהלת תוכן באתר מידרג,"בעוד יחידת המזגן עצמה יקרה פי כמה מיחידת מזגן רגיל, פעילותו של מזגן אינוורטר חסכונית בחשמל והוא מצליח לשמור על טמפרטורה יציבה לאורך זמן".

מה זה אומר בפועל?  בניגוד למזגן רגיל שעובד ומפסיק כל הזמן, מזגן אינוורטר עובד לאורך זמן בלי הפסקה. חסכון בחשמל יש, טמפרטורה יציבה ונעימה יותר – גם יש. אבל הטכנאים לא ממהרים לקפוץ על המציאה.

מה דעת הטכנאים על האינוונטר? 53% ממליצים על אינוורטר, אבל, וזה אבל גדול, בתנאים מסוימים: "מבחינת הרעיון זהו מוצר מעולה" אומר הטכנאי נתן, "אך הביצוע הישראלי עוד לא טוב מספיק. אם לקוח רוצה אינוורטר בכל מחיר, אני מסכים להתקין רק של חברות יפניות, עד שהשוק הישראלי ידביק את הפער.

כמו נתן רבים מהטכנאים שהמליצו על אינוורטר אמרו כי הם ממליצים רק על חברות יפניות כרגע. מיהן החברות האלה? מיצובישי ופוג'יטסו הן שתי החברות המרכזיות שהוזכרו על-ידי טכנאי המיזוג.

רמי, טכנאי מיזוג אוויר עם 139 חוות דעת גם מסכים: "נכון להיום אני ממליץ רק על מזגני אינוורטר יפניים. אני רואה מה קורה, אני מתקין מזגן אינוורטר יפני ולא רואה אותו לתיקון לפחות עשר שנים. לעומת זאת מזגני האינוורטר הישראליים מתקלקלים הרבה יותר. להוסיף לזה שחלקי חילוף של אינוורטר עולים כמו יחידת מזגן רגילה, אז הרבה לקוחות פשוט מעדיפים להחליף למזגן רגיל וזהו".

אבל זהו לא התנאי היחיד לבחירה באינוונטר. רבים מהטכנאים ציינו שחדרים קטנים ובתים בהם לא מדליקים את המזגן הרבה או לא מדליקים אותו לאורך שעות ארוכות, לא זקוקים לאינוונטר. יתרונו הגדול של מזגן האינוורטר הוא חיסכון בחשמל בשימוש ממושך, כך שבתים בהם רק מדליקים את המזגן מדי פעם לכמה שעות, לא זקוקים לטכנולוגיה זו. "מזגן אינוורטר מועיל בחדרים בהם יש אנשים כל היום והמזגן פתוח רוב שעות היום, אז החיסכון בחשמל משמעותי מאוד. בחדר קטן שצריך מזגן 1 כ"ס אין שום תועלת להחליף לאינוורטר", אמר לנו אחד מטכנאי המיזוג.

מה אומרים הטכנאים שלא ממליצים עליו? "המוכרים דוחפים בחנויות את האינוורטר כי הם לא מכירים את השטח. אנחנו הטכנאים כן מכירים אותו", אומר שרון, "בשטח מה שקורה הוא שכשמזגנים כאלה מתקלקלים, יקר מאוד לתקן אותם והלקוחות צריכים לספוג את הצרה.".

"לדעתי דווקא בגלל שמזגני אינוורטר משוכללים יותר, הם מתקלקלים יותר. הוא מוצר רגיש והוא מתקלקל בצורה אנושה יותר ממזגן רגיל, עם תיקונים מאוד יקרים", אמר על כך נימרוד.

התקנת מזגן – טיפים של טכנאים

אם אתם כאן ואתם קוראים את זה בעיון, סביר מאוד שאתם בדיוק בתהליכי חיפוש מזגן. מעבר למותג ולסוג המזגן, יש עוד כמה טיפים שנתנו לנו טכנאי המיזוג שחשוב לדעת לפני הקנייה ובשעת ההתקנה.

לפני הקניה

לבחור את המזגן יחד עם הטכנאי – מתלבטים כמה כוח סוס אתם צריכים לגודל החדר? התייעצו עם הטכנאי. מעבר לנוסחא הבסיסית של 1 כוח סוס לכל 10 מ"ר, בבחירת עוצמת המזגן יש להתחשב גם בכיווני החדר (חדרים הפונים דרומה חמים יותר וזקוקים למזגן חזק יותר), בחיבורי החשמל בדירה ובתנאי הדירה באופן כללי. חבל שתקנו לא נכון ותתאכזבו.

אחריות – בהתקנת מזגן ישנן שתי תעודות אחריות שתקבלו. האחת, על המזגן עצמו, עליו תהיה אחריות מטעם החברה. והשנייה היא אחריות הטכנאי על ההתקנה. בעוד משך האחריות על המזגן משתנה מחברה לחברה, טכנאי טוב ייתן לכם אחריות של 3 שנים לפחות, וגם 5 שנים היא דבר נפוץ. "טכנאי טוב לא צריך לפחד מלתת 5 שנות אחריות", אומר נימרוד. משך האחריות שמעניק הטכנאי על ההתקנה עם כן, לא רק חשוב לעתיד אלא יכול גם להעיד על מקצועיותו של הטכנאי.

בשעת ההתקנה

חומרים איכותיים בלבד – לא בהכל הצרכן הפשוט יכול להבין, אבל ישנם שני דברים מאוד חשובים שאפשר לשאול את הטכנאי בשעת ההתקנה בנוגע לחומרים בהם הוא משתמש. בהתקנת מזגן חשוב מאוד להשתמש בצנרת נחושת בלבד ולא בצנרת אלומיניום, שתתבלה במהרה ותביא לכם שלל תקלות בעתיד. בנוסף, יש לתלות את מדחס המזגן על תושבת מברזל מגולוון בלבד, שלא תחליד ותתפורר עם השנים.

ואקום – בסיום ההתקנה יש לעשות לצנרת וליחידת המזגן ואקום בעזרת מכונה מיוחדת. הואקום מנקה את הצנרת, בין אם בדירה חדשה שהצנרת בה ישבה ללא שימוש כמה חודשים, ובין אם בדירה קיימת בה כדאי לנקות את מה שהצטבר לאורך השנים. הדבר גורם למזגן פשוט לעבוד טוב יותר, מונע תקלות בעתיד וגם מוודא שהטכנאי לא עוזב אתכם עם דליפת גז.

מיקום המנוע – בדירות חדשות חייבים לשים את מנוע המזגן במסתור שהוכן בשבילם במיוחד על-ידי הקבלן או על הגג. כבר אסור לתלות אותו מחוץ לחלון, שימו לב שהטכנאי עומד בתקנים.

נקודת חשמל נפרדת למזגן – לא כדאי לחבר מזגן לשקעים של מכשירים שצורכים הרבה חשמל כמו מקרר ומכונת כביסה. הדבר יוצר עומס גבוה מדי, ועדיף שתהיה לכל אחד מהם נקודת חשמל משל עצמה.

מחיר התקנת מזגן

מחיר התקנת מזגן מתומחר לפי גודל המזגן עד ל-3 כוח סוס, ומעבר לכך כבר תצטרכו להזמין טכנאי למתן הצעת מחיר, כי זאת כבר עבודה גדולה שמתומחרת לגופה. שאלנו את טכנאי מיזוג האוויר המדורגים באתר מידרג מה המחירים שלהם, וחישבנו בשבילכם ממוצע:

התקנת מזגן 1 כוח סוס – 1.25 כוח סוס תעלה לכם 650 שקלים בממוצע, לא כולל מע"מ.

התקנת מזגן 1.5 כוח סוס – 2 כוח סוס תעלה לכם 800 שקלים בממוצע, לא כולל מע"מ.

התקנת מזגן 2.5 כוח סוס – 3 כוח סוס תעלה לכם 1000-1200 שקלים בממוצע, לא כולל מע"מ.

במזגנים גדולים יותר, או התקנות מרובות, כבר קשה ובלתי אפשרי לתת טווח מחירים, כיוון שאלו עבודות גדולות שמחיריהן משתנים על-פי תנאי הדירה ומספר המזגנים המותקנים. אם אתם מתכננים התקנה בבית שלם או אם הבית בעל תנאי שטח לא סטנדרטיים – בקשו מטכנאי אמין שיגיע אליכם ויעביר הצעת מחיר בהתאם לתנאים הפיזיים.

המזגן האמין ביותר   
שם החברה אחוז המצביעים מספר הטכנאים שהצביעו
תדיראן 47% 28
אלקטרה 23% 14
מיצובישי 17% 10
פוג'יטסו 5% 3
טורנדו 5% 3
פמילי ליין 3% 2
LG 0% 0
סמסונג 0% 0
אמקור 0% 0

אתר מידרג מדרג בעלי מקצוע ובהם טכנאי מזגנים כבר משנת 2003, וצבר עד היום יותר מ-480,000 חוות דעת על בעלי מקצוע ב-68 תחומים שונים. המלצות על בעלי המקצוע זמינות באפליקציה לאנדרואיד או לאייפון ובאתר.