ורטהיימר, אריסון ותשובה
ואלו שמות חלק מהטייקונים: ורטהיימר, אריסון, תשובה | צילום: חדשות 2 ורויטרס

היום ה-1 במאי, חג הפועלים. חגם האבוד והעצוב של עשרות אלפי מובטלים, משפחות נזקקות, מאות עמותות צדקה שבימים עברו מילאו את תפקידה של המדינה ועתה קורסות, ילדים שהולכים שלעבוד בגיל צעיר כדי לפרנס את משפחתם במקום ללכת לבית ספר ומשאירים בבית אמא או אבא חולים. המיתון מורגש בכל פינה, קו העוני מוריד את השכבות החלשות אל מפלס יותר נמוך מהכנרת, והמשק על סף קטסטרופה.

ובמה מתעסקת התקשורת? על מה מדברים? על הזקנה שאין לה כסף לתרופות? על ניצול השואה שאין לו מים חמים? על העניים? לא ולא. מדברים על איך חזיר קפיטליסטי שמרוויח 8 מיליון שקל בשנה עשה טעות, כי מינה לתפקיד חזיר קפיטליסטי אחר, שמרוויח רק 6 מיליון שקל בשנה, ושניהם יחד הפסידו מיליארד וחצי בהשקעות גרועות בחו"ל. ומי ישלם? כרגיל, בנון ישלם. כלומר אתם ואני, לקוחות הבנק, שמשאירים כל חודש בסניף עשרות ולפעמים מאות שקלים של עמלות.

השנים הרעות של ביבי, סילבן, שטרית ובר-און במשרד האוצר אולי נדמות בעיני נערי המשרד ופרחי ההיי-טק לשנים בהן ניצלה כלכלת המדינה. הכלכלה אולי ניצלה, אבל העשירים המשיכו להתעשר, מעמדות הביניים הפכו לעניים והעניים נהיו רעבים.

כך נדמה גם לכל אותם סטודנטים ובוגרי לימודי הכלכלה רפי המצפון, שמדקלמים כל הזמן תיאוריות כלכליות על שוק חופשי ו"יד נעלמה" ועל כך שהמובטל, האזרח הקטן, פועל הדחק, האם החד-הורית ועקרת הבית – כולם עצלנים, כולם עול על צווארה של המדינה, כולם אשמים. ורק נערי האוצר צודקים. וכל זאת מבלי להביט בעיניים לשכנה ממול, שאין לה כסף כדי לשלוח את הבן או הבת לטיול שנתי.

אותה "יד נעלמה" גרמה לחגיגת האולטרא-קפיטליזם להיפסק. המיליארדרים הפסידו את המכנסיים וחייבים מיליארדים בעצמם. החזירים לקו בשפעת (וכל אותם חזירונים קטנים, אנשי היי-טק מלוקקים, שנסעו במכוניות מליסינג ללא מס והרוויחו ביום מה שקופאית בסופר מרוויחה בחודש – התחילו ללכת הביתה). אולי מישהו שם למעלה החליט לעשות צדק.

אבל עכשיו הם בוכים, מתייפחים. לקחו לנו את המיליארדים, ואולי נצטרך למכור את היאכטות והוילות והמטוסים הפרטיים, בוכים הלבייבים, העופרים, התשובות והאריסונים, גיבורי סדרות התחקירים "בולדוג" ו"בולדוזר" לדורותיהם, מלכי השקשוקות למיניהן. עכשיו הם רוצים שאנחנו, שעל גבנו הם התעשרו, נציל אותם. שחס וחלילה לא יצטרכו לוותר על רכושם הדמיוני, הונם המפלצתי - במזומן, בזהב, ביהלומים, לא במניות.

לו תקום הממשלה ותיתן לאותם אוליגרכים את מבוקשם תהיה זו הפרה בוטה, חצופה, סוטה ומעלה שאט נפש של החוזה הבלתי כתוב בין הממשלה לעם שבחר בה. אם תסייע קופת המדינה ולו בשקל לאותם חזירים קפיטליסטיים שלקו בשפעת, יהיה זה האות לממש את איום הסרק של עמיר פרץ מלפני כמה שנים, בסופו העניים והרעבים יעלו על בתי העשירים. דגלים אדומים יונפו ברחובות. דגלי ה-1 במאי.