יום הצילומים הראשון של דוגמנית מתחילה הוא לרוב חוויה מלחיצה במיוחד. בלי ניסיון ובלי רקע בעמידה מול מצלמה, רוב הסיכויים שתעבירי את הערב שלפני כשאת מתרגלת פוזות מול המראה באמבטיה, ואז צונחת מותשת למיטה רק כדי לגלות שאת לא מצליחה להירדם בגלל דפיקות לב מהירות. אבל יעל גינזבורג, בת 21, משוחררת טרייה, ואחות של דוגמנית שכבר לא מתרגשת מלדפוק פוזות, התייצבה למשימה בלי שום זכר לשקיות מתחת לעיניים. את יום הצילומים למותג הקוסמטיקה והאיפור פרסייס, הג'וב הראשון שלה כדוגמנית מן המניין, היא זוכרת כחוויה קלילה ומשוחררת – שום דבר שלא הכירה כבר בעבר.

"אני יודעת כבר מגיל 11 איך נערכים ליום צילום – שותים הרבה מים, הולכים לישון מוקדם" היא אומרת בשיחת טלפון מברלין. "אסתי רק אמרה לי לתת להם הרבה אופציות, וזה מה שעשיתי. היה מצחיק מאוד. אלה אנשים שאני מכירה כבר הרבה שנים בגללה, ולכן היה לי כיף. זה לא שבאתי כמו חדשה".

אסתי היא אסתי גינזבורג – אחותה הגדולה של יעל וסופרמודל ישראלית שלא ניתן להתעלם ממנה. כבר קרוב לעשור שהיא מתמרנת בין קמפיינים יוקרתיים בארץ ובחו"ל, מבליחה בסרטים הוליוודיים ומנחה תוכניות טלוויזיה וגם מפגינה נוכחות קבועה במדורי הרכילות – ועכשיו אחותה הקטנה רוצה גם. הייחוס המשפחתי? עוזר להגשים את החלום, בטח שעוזר. "אין לי ספק בכלל שזה סייע לי ואני לגמרי רואה את זה בתור יתרון שלי", אומרת יעל בלי להתבלבל ובלי להתנצל. "לאסתי כבר יש יחסים בינאישיים עם רוב התעשייה בישראל, שהיא קטנה מאוד, אז ברור שזה פותח דלתות. מצד שני, בסופו של דבר אתה צריך להוכיח את עצמך. אני זאת שצריכה לעבוד ולהראות מה אני יכולה. אף אחד לא ייתן לי קמפיין רק בגלל שאני אחות של אסתי".

יעל ואסתי גינזבורג
אסתי אמרה לי שאין לי מה להפסיד | צילום: מתוך האינסטגרם של יעל גינז

אבל זה בהחלט עוזר לך להגשים את החלום.
"זה לא ממש החלום שלי, יותר משהו של הרגע. של לעשות את זה עכשיו כשאני צעירה ויכולה, בסוג של חוויה לעתיד, לשם הנוסטלגיה, ולא יותר מזה. ברור שאם יציעו לי עכשיו קמפיין אחרי קמפיין אני לא אסרב, אבל אני לא מחפשת את זה. התייעצתי עם אסתי לפני, האם לקחת את זה בכלל. היא אמרה לי 'למה לא? אין לך מה להפסיד, תנסי'. אז ניסיתי". 

"כל החיים סירבתי לדגמן"

ככה זה בעולם של יעל גינזבורג: ההצעות מגיעות, ואת מחליטה אם להיענות להן. מי שגדלה בצהלה עד גיל 15, ואז עברה לחיות שלוש שנים עם אימה בניו יורק, ממנה חזרה רק כדי להתגייס לחיל המודיעין, מגיעה לעולם הזה עם נתוני פתיחה גבוהים במיוחד: יופי ייחודי, שהוא מעיין טייק אוף פראי ומחוספס יותר למראה המלאכי של אחותה, אינטליגנציה גבוהה וגם קשרים לא רעים שמביאים אותה לעבודות שוות במיוחד. כך, חודשים ספורים אחרי השחרור כבר עזבה את הארץ שוב – הפעם לברלין, שם היא עובדת כמעצבת פנים מן המניין בחברת הנדל"ן של איש העסקים עדי קייזמן, בעלה של אסתי.

"חלק מהדירות שהוא משווק בברלין מגיעות מעוצבות ומרוהטות, ואני זו שעושה את זה. לא למדתי את התחום, אבל זה עניין של חוש וטעם, זה נורא מעניין אותי ואני מאוד נהנית מזה. אני חיה בברלין כבר חודשיים ואין לי תאריך חזרה. הולך ממש טוב, טפו טפו, אז אני פה ולא מתכננת משהו אחר".

לא קשה לחיות רחוק מהארץ?
"ברור שזה קשה. אני מתגעגעת להכל - לישראל, לחברים, למשפחה, אבל זה שלב טבעי כזה. אחרי הצבא כולם נוסעים ומטיילים בחו"ל, אני פשוט נסעתי והתחלתי  קריירה. זה היום העיקר, יותר מהדוגמנות. אני כל כך מלאה בעבודה, שאין לי את הזמן להתעסק בדברים האחרים".

איך בכל זאת הגיעה להיות מיוצגת אצל שי אביטל מסוכנות "עלית", שמנהל גם את אסתי מתחילת הקריירה שלה? סקרנות, בעיקר. "תראי, החיים של דוגמנית מלווים בהרבה זוהר וטיולים ונסיעות ואופנה ודברים כאלה, וזה תמיד עניין אותי. תמיד רציתי לבוא עם אחותי לתצוגות אופנה, ממש נהניתי מזה. אחרי שהשתחררתי מהצבא הייתה לי תקופה כזו בלי אחריות ובלי מסגרת, ואז אמרתי שאין לי מה להפסיד. כל החיים שלי דיברו איתי על לדגמן ותמיד סירבתי, ועכשיו זה היה הפעם הראשונה שהרגשתי שמתאים לי כרגע, שזה משהו שאני מוכנה ורוצה לעשות ולנסות".

יעל גינזבורג לפרסייס מאחורי הקלעים
רגילה שמתלחששים לנו מאחורי הגב. מתוך צילומים למותג הקוסמטיקה והאיפור פרסייס | צילום: אביב חופי

לא פחדת? לאחותך היו לאורך השנים הרבה קשיים עם התקשורת.
"כמובן שזה הרתיע אותי. זה היה השיקול הכי משמעותי במחשבה לא להיכנס לזה, אבל בסופו של דבר אתה לא יכול לחיות את החיים שלך לפי מה שאנשים יגידו ויעשו. החלטתי שזה מה שנכון לי באותו רגע ואמרתי לעצמי שאסור לי לתת לחששות שלי ממה שאנשים יגידו להפריע לי. ברור לי שדוגמנית בינלאומית זה לא המקום שאני חותרת אליו, אחותי ואני שונות בקטע הזה".

שלב ראשון בדרך, היא מספרת, היה לחתוך קצת במתוקים. "מרגע שהחלטתי שאני רוצה לדגמן הבנתי שאני צריכה לרזות, אז התחלתי לאכול יותר בריא ולעשות הרבה ספורט והורדתי במשקל בסביבות שבעה קילו. באותו זמן גם הפכתי להיות צמחונית והלכתי לעשות בדיקות דם, בהן גיליתי שיש לי סוכרת ולכן ממילא כל התזונה שלי השתנתה. היום אם אני הולכת למסעדה, אני אבחר את הסלט ולא משהו אחר – וזה לא קל לי, כי אני אוהבת מתוקים".

אסתי התבטאה לא פעם נגד רזון קיצוני ומעודדת נשים לאכול בתיאבון. מסכימה איתה?
"תשמעי, המשפחה שלי מתמודדת כל החיים עם נושא הדיאטות – גם אני וגם אסתי לא רזות טבעי ותמיד היינו צריכות לשמור על זה. בסופו של דבר, הדבר היחיד שעובד זה לאכול בריא ומאוזן ולעשות ספורט. כל הדיאטות הרעבה האלה לא עובדות בסוף. מנובמבר אני מצליחה לשמור על משקל טוב וקבוע בעזרת תזונה נכונה וספורט: אני רצה, עושה פילאטיס ויוגה ואני נורא נהנית מזה. זה כבר הפך לתחביב שלי. אסתי נותנת לי מוטיבציה לשמור על המשקל יותר מכל בנאדם אחר. אף אחד חוץ ממנה לא יכול לגרום לי לקום ולצאת לריצה. אנחנו תמיד מדרבנות אחת את השנייה לשמור ולהתאמן, כי שתינו יודעות שזה מה שאנחנו באמת רוצות".

יעל גינזבורג
המשפחה שלי מתמודדת כל החיים עם נושא הדיאטות | צילום: אביב חופי

"רגילה לזה שמתלחששים לי מאחורי הגב"

ככלל, נראה שהאחיות לבית גינזבורג עושות רק טוב אחת לשנייה. יעל מכנה את אסתי, 24, "החברה הכי טובה שלי, זו שאני מספרת לה הכל", מתגאה בכך שיש להן חוש הומור זהה כמעט לחלוטין ונהנית לספר שהיא הרגשנית במשפחה, ומזל שאחותה הגדולה תמיד בסביבה כדי להרגיע. "היא מדהימה, תמיד עזרה ודאגה לי, הייתה מרשה לי לבוא לשבת איתה ועם החברות שלה, חושבת עליי כל הזמן. עכשיו זה כבר שונה, עכשיו אני כבר חברה של חברות שלה, מכירה אותן כבר שנים ולפעמים גם נפגשת איתן בלעדיה. בכלל, עכשיו אסתי ואני זה כבר לא אחות קטנה וגדולה, אנחנו ממש קרובות בגיל, אז אנחנו יותר חברות. חברות הכי טובות".

ובכל זאת, למרות המילים החמות, כששואלים אותה ברחוב אם היא קשורה לדוגמנית המפורסמת, תהיה לה תמיד רק תשובה אחת: "אני אוטומטית אומרת שלא, כי אז סתם מתחילים להציק. אני מעדיפה להגיד לשקר ולהמשיך הלאה ולא להתחיל לענות לכולם על השאלות".

מתבלבלים ביניכן לפעמים?
"קרה הרבה פעמים ששאלו אותי אם אני אחותה של אסתי, ויש גם מקרים שאני הולכת ברחוב ושומעת כל הזמן אנשים שמתבלבלים ואומרים - הנה אסתי, הנה אסתי. כנראה שיש לנו קווי דמיון, אבל לי קשה לראות את זה".

היית רוצה להיות מפורסמת כמו אחותך?
"ממש לא. לא נכנסתי לתחום הזה בגלל הפרסום, זה הדבר שהרתיע אותי, לאבד את הפרטיות. זה שאי אפשר ללכת ברחוב בלי שמדברים, מתקשרים, מייעצים, מעירים, מצלמים, זה קשה. לא נראה לי שיש מישהו שנהנה מזה. בסופו של דבר גם אלה שמחפשים את הפרסום בסוף סובלים. תאמיני לי, אני יודעת על מה אני מדברת: כבר עשר שנים מהחיים הקצרים שלי אני חיה את זה. זה חלק מאוד משמעותי מהיומיום שלנו במשפחה, ואני כבר נורא רגילה לזה שמתלחששים לשתינו מאחורי הגב. זה עובר לידי".

ברור לך שאם תחליטי להיכנס לתחום, יצלמו אותך בלי הפסקה גם בלי אסתי.
"כן, אבל אני מניחה שאם זה יקרה, יהיה לי יותר קל כי הייתה לי הכנה ארוכה. זה בטח יהיה יותר פשוט עבורי מאשר למישהי שרק נכנסה לתחום".

יעל גינזבורג מדגמנת
לא לוקחת צד בסכסוך המשפחתי | צילום: מתן, עלית מודלס ישראל

אם גינזבורג זקוקה לעוד דוגמה על כמה לא תישאר לה פרטיות, הרי שרק בשנה האחרונה הכביסה המשפחתית המלוכלכת ביותר התאווררה בחוץ. בתקשורת התפרסמו ידיעות רבות על הסכסוך בין אסתי ובעלה לבין אביהן של השתיים, האדריכל אריק גינזבורג, שבמרכזו הבית שעיצב בצהלה. הריב התקשורתי כלל האשמות הדדיות מכוערות למדי וגם מעורבות של עורכי דין, וכשיעל נשאלת עליו היא נשמעת מרוחקת. "אני לא קשורה ואני לא ממש רוצה להיכנס לזה. אני ביחסים רגילים עם אבא, אני רואה אותו ומדברת איתו, אנחנו בקשר קרוב. אני מנסה לא להתערב, מנסה לאזן את זה. אני לא רוצה לתפוס צד בסכסוך הזה ומצליחה כמה שאפשר, למרות שזה לא תמיד תלוי בי".

אסתי לא כועסת שאת לא מביעה בה תמיכה מובהקת?
"אסתי לא כועסת בכלל, אם כבר להיפך. היא הכי בעד שאני אהיה ניטרלית כי אין שום סיבה שאני אתערב. אני מנסה לשמור עם כולם על קשר טוב, גם עם אמא שלי שחיה בניו יורק. אנחנו ביחסים מעולים וקרובים, מדברות כל יום כמעט. כמה פעמים בשנה אנחנו גם מתראות. אני בטוחה שבקרוב, כשיהיו לה נכדים, היא תרצה לעזור ולראות את אסתי ואז נתראה הרבה יותר".

"אני אהיה הדודה המגניבה"

אם במקרה פספסתם את הרמיזה של יעל, אז בטח לא החמצתם את מבול האייטמים בתקשורת תחת הכותרת: אסתי גינזבורג בהריון. זה אומר חגיגה גדולה בבית משפחת קייזמן, אצל כל מותגי בגדי ההיריון בסביבה, וגם אצל האחות והדודה לעתיד, שלא מצליחה להסתיר את ההתרגשות. "אני בין הראשונות שידעו על זה, ואני מאוד מתרגשת להיות דודה", היא אומרת. "היו לי דמעות של התרגשות כשאסתי סיפרה לי. זה מרגש, אושר שאי אפשר לתאר. אני הולכת להיות הדודה הכי כיפית שיש - אני אקנה מלא מתנות, אני אלך איתו או איתה לכל מקום, אני אהיה הדודה המגניבה".

ואיזו אמא אסתי הולכת להיות?
"אותו הדבר, האימא המגניבה. בכלל, גם עדי וגם אסתי הולכים להיות הורים שאין דברים כאלה: שניהם מהממים, צעירים בלב ובנשמה, שמחים, יודעים ליהנות. אם אתה בנאדם כזה, זה ברור לגמרי איזה סוג הורה אתה הולך להיות. אני גם רואה איך אסתי ועדי מתנהלים עם הבת של עדי (מנישואיו הקודמים – י"ה). אסתי והיא הכי קרובות שיש. תאמיני לי, הכי מתאים לאסתי להיות אימא, היא מוכנה".

יעל עם אסתי ועדי
עם הגיס עדי קייזמן. נהנית לעבוד בשבילו | צילום: מתוך האינסטגרם של יעל גינזבו

היה ברור לך שהיא תתחתן ותהפוך לאימא בגיל כל כך צעיר?
"אני לא יודעת אם זה היה ברור, היא לא דיברה על זה כל החיים או משהו – אבל כנראה ברגע שאת מכירה מישהו ואת יודעת שזה בעלך אז אין שאלה בכלל. וככה זה היה איתם. זה לא תוכנן, זה פשוט קרה".

ומה איתך? גם את חולמת להקים משפחה בהקדם האפשרי?
"אני צעירה, זה יקרה מתישהו. אני לא מהבחורות שמתכננות מראש, אז אני לא שוללת שעוד חצי שנה אני אכיר את בעלי וארצה ילדים, אבל מצד שני אני לא רוצה את זה או מתכננת את זה כבר מעכשיו".

עד שיהפכו להורים, יעל מנצלת את הזמן לבלות כמה שיותר עם אחותה ועם גיסה, כשהם מגיחים לביקוריהם התכופים בברלין. היא גרה לבד בדירה שכורה בעיר, באותה שכונה בה הם מחזיקים דירה, ושמחה על ההזדמנות להפיג את התוגה העירונית עם קצת תגבורת בלונדינית מבית. "אנחנו נפגשים על בסיס יומי כשהם פה. במשרד אני רואה את עדי ובערב אני פוגשת את אסתי ומבלה איתם.  אנחנו מתראות לעיתים קרובות יחסית כי הם מגיעים הרבה לברלין, לפחות פעמיים בחודש. הם היו פה לפני כמה ימים והם כנראה יבואו עוד כמה ימים שוב, זה ממש נחמד".

את חושבת שאסתי תעזוב את קריירת הדוגמנות כשתהפוך לאמא, או שהיא תצליח לשלב?
"היא אוהבת גם את זה וגם את זה, וזה באמת תלוי בה ובאיך שהחיים שלה יתפתחו. אני לא יודעת להגיד מה היא תעשה. לא אופתע משום צעד".

יעל גינזבורג לפרסייס
אסתי תהיה אמא מעולה. מתוך צילומים למותג הקוסמטיקה והאיפור פרסייס | צילום: עידו לביא

ומה איתך? איפה את תהיי עוד חמש שנים?
"את רצינית? אני לא יודעת איפה אני אהיה עוד חמישה ימים". 

>> לכל כתבות המגזין