"איזהו פליט?" אנחנו תוהים לא פעם אל מול עוד תכנית ריאליטי שהצליחה לקושש גרושים, יולדות, אנשים שיודעים לשיר וכאלו שלא אבל עדיין מתעקשים. מה מבדיל בין אדם שרק חולף על המסך שלנו לרגע ובין כזה שיתמהמה לנו בתודעה במשך שנים אחרי? הרשימה שלפניכם מורכבת משבעים שמות שאת חלקם כבר שכחתם, אבל פעם הם היו מספיק חשובים על מנת שנסמס להם, או לפחות נעביר תמונות עירום שלהם בוואסטאפ. חלקם רצו להיעלם כשהסתיימה התכנית שפרסמה אותם וחלקם עשו הכל כדי להישאר בסביבה. כמה מהם הצליחו לקושש איזה קמפיין, או להשיג סוכן רעב (הידעת? פעם יריב נתי החתים סמור מת), אבל רובם גילו שלהתפרסם זה כמו דיאטה: אפשר לרזות די בקלות, אבל לך תשמור על זה שנה.

כדי להתחיל להבין מיהי דמות הריאליטי הישראלית הגדולה בכל הזמנים צריך קודם כל לזהות מה אנחנו מחפשים בכוכב ריאליטי. אם היינו יודעים, למלהקים הייתה עבודה הרבה יותר קלה. הרי אף אחד לא חשב בתחילת העונה השנייה של "האח" שדווקא אלירז ייקח, רובנו לא זכרנו את שמו, אבל מאז שזכה גרסאות שלו לא מפסיקות להציף את המסך.

מה שכן למדנו עד עכשיו זה שעדיף לבוא עם סיפור, כי כפי שנהוג לומר - מה שלא הורג מחשל, ומה שהורג קרוב משפחה מדרגה ראשונה מחשל לקראת העונה הקרובה של "מאסטר שף". לכן, אם הדבר הראשון שקופץ לכם לראש כשאתם חושבים על החיים שלכם זה שהם מסריחים, תתנחמו בזה שבטוח יש איזו תכנית ריאליטי שבה זה ישתלם לכם. עוד עובדה ידועה היא שבכל עונה צריך להיות מישהו שנזדהה איתו ואחד שיעמוד מולו. סער על כל אלירז, מיילי על כל טהוניה, דנה רון על כל פרידה הכט. אנחנו נחפש את זה שיהיה צודק אבל לא יותר מדי, שיספק כמה רגעים שבהם נרצה לחבק אותו, ועדיף גם שיהיה מושך בעיני לפחות רבע עד שליש מהאוכלוסייה. אבל הכי חשוב בריאליטי זה כפי הנראה להיות ממוצע, כי בסופו של דבר תמיד הכי נאהב את זה שמזכיר לנו, יותר מהכל, את עצמנו.

החמישייה שלי מורכבת מנשים בלבד. אין לי מושג למה, אחרי הכל מאוד אהבתי את אלירז, מנחם בן ודן מנו, ואין ספק שהם הותירו חותם עז בתרבות הטוקבקים הישראלית, אבל כשאני צריכה לבחור חמישה כוכבי ריאליטי שנשארו לי בלב, הם לא הראשונים שקופצים לראש. נינט לעומת זאת, תמיד תהיה שם, ותמיד במקום הראשון. לא חוכמה, היא הרי המקבילה האנושית למפץ הגדול, אחריה הכל התחיל (נו אופנס, שרון איילון). סביר להניח שהיא דווקא הייתה שמחה לקצת שקט – אבל אם יש משהו שכל אחד לומד מהר מאוד, זה שאנחנו תמיד נרצה את אלו שלא רוצים אותנו. אביבית יכולה לשמוט בטעות את החוטיני עד מחר, לנצח יותר יעניין אותנו לראות את בר רפאלי מתחבאת מצלם (ואז סוטרת לו). ומה שומר את נינט במקום הראשון? אולי העובדה שהיא משתנה בלי הפסקה. זה די מעצבן, הרי אף אחד לא באמת נהנה מזה שהיא מעדיפה לשיר רוק פרוגרסיבי ולצאת עם משהו שפעם יצא לנו לטאטא, אבל מה שבטוח זה שככה נשארים מעניינים.

מי שדווקא הצליחה להיעלם לנו די טוב היא שפרה, השם השני ברשימה שלי. לשנייה וחצי שפרה הייתה התקווה שלנו לישראלית היפה, האצילית והאינטליגנטית מספיק על מנת לקחת את המיליון ולברוח. גם הבובלילים כבר לא ממש בסביבה, אבל ברוחם הם תמיד יהיו איתנו או לפחות בכל עונות "האח הגדול" שעברו מאז. ואולי יוסי הוא זה שעשה את רוב הרעש, אבל עינב בובליל הייתה הפיקחית והמעניינת מביניהם, והיא זאת שנכנסה לחמישייה. המאבק בין הפרידמנים לבובלילים סימל את העונה הראשונה ובצורה מסויימת ודי מעפנה גם את החברה כולה, ומאז הוא ממשיך איכשהו להתיש את כולנו, אבל שפרה ועינב הן יותר מהכל תזכורות לכך ששני הצדדים בסך הכל די בסדר.

וליהיא גרינר. ברור. כי היא כפי הנראה הבחורה שמינפה את הריאליטי בצורה היסודית והנכונה ביותר. איכשהו, בין אם היא בהריון או בביקיני או בדיוק יולדת, היא מצליחה להיות כיפית ומלאת הומור, לצעוד קדימה בנחישות ובידיעה ברורה שהדבר היחידי שבאמת נחוץ בעולם הזה הוא אישיות סבבה. או כסף, כמובן, אם אתם ניקול ראידמן. אפשר לאהוב את ראידמן ואפשר לשנוא אותה, כך או כך חייבים להודות שהיא מרתקת. היא כמו דמות מ"משחקי הכס" רק על אמת. הטבעיות שבה היא מושלת בכולם סביבה, שילוב של נדיבות אין סופית, נוקשות סובייטית ועצבים רופפים, הופכים אותה למישהי שצריכה להיות בטלוויזיה. תמיד.

אז זהו, עכשיו תורכם. תבחרו את החמישייה שלכם, כי כמו שלמדנו פעם ב"הישרדות", בסוף מישהו שוחט את התרנגולת. או שלא? שמישהו ירים טלפון למשה מלצר חולון. כמובן שזכותכם גם להתלונן בטוקבקים על מתמודדים ראויים שלא נכנסו לרשימה, כמו למשל צבר גדיש אם יש לכם זיכרון פנומנלי, או טל ויורן אם אתם מחובבי "מה שקורה באילת", או איתן אורבך אם אתם איתן אורבך. אז יאללה, תהיו אתם הפאקינג סולנים.

>> לכל כתבות המגזין