אירית רחמים, לשימוש המגזין בלבד (צילום: אלכס ליפקין)
אירית רחמים. שורדת. | צילום: אלכס ליפקין

לפני פחות משנה אירית רחמים הוכתרה כשורדת האחרונה בעונה החמישית של "הישרדות" וזכתה במיליון שקלים ובמעמד של סלבית נחשקת. אבל בזמן שמפיקת האירועים המצליחה חגגה את הניצחון וקפצה מהשקה להשקה, התגלה שבחייה האישיים לא הכל נוצץ. אחרי למעלה מעשור של זוגיות ושני ילדים משותפים, נישואיה לכדורגלן העבר לירון בסיס הגיעו לקיצם, והשניים החליטו לפרק את הבית.

יש שיטענו שמדובר בסינדרום מלכת היופי, שההצלחה של הזוכה הטרייה גרמה לה להיפטר מבן הזוג הותיק, אבל עדיף שלא תגידו את זה לרחמים. "זו אמירה טיפשית ולא נכונה לחלוטין", היא אומרת בכעס, "נסעתי ל'הישרדות' בגלל המשבר, הפרידה הייתה על הפרק עוד לפני התוכנית. אבל אני ולירון עשינו הכל כדי לא להיפרד".

הלכתם לייעוץ? 
"לא סתם משכנו את זה שנה עד שהתגרשנו רשמית. הגענו לרבנות הרבה פעמים כדי לנסות ולסדר את זה למען הילדים שלנו, אבל זה לא הלך. הקושי התעצם דווקא בגלל שהשנה הזו הייתה מאוד חשופה לתקשורת, ולחשיפה יש מחיר לא קל".

תסבירי
"הפרסום אולי אינטגרלי לעסק שלי, אבל לילדים שלי הוא עשה נזק גדול. כל עניין הפרידה הגיע אליהם דרך התקשורת. אני ולירון ניסינו לעשות הכל למענם והם לא היו חשופים למצב בבית, הם נחשפו לזה מהטלוויזיה. עם הקטן בן ה-5 היה פחות קשה, כי הוא פחות חווה את זה, אבל הבכור שלי, בן 9, לקח את זה מאוד קשה. הוא לא היה מוכן לצאת מהבית. הוא נמצא בליגת כדורגל, חשוף להמון מוסדות ומסגרות, ובכל מקום הוא התמודד עם זה".

ואיך התמודדתם עם זה כמשפחה?
"זה מאוד כאב, אבל אספנו את עצמנו. ביטלנו כל דבר אפשרי בחיים העסקיים שלנו והיינו לידם. לקחנו אנשי מקצוע וכל אמצעי אפשרי כדי ללמוד לחיות עם זה. היום המצב הרבה יותר טוב ואני אפילו חושבת שאנחנו מעניקים להם יותר מבעבר. כאשת קריירה סדר היום שלי שונה מפעם, ואני יודעת בוודאות שהיום אני נותנת יותר. אנחנו הורים יותר טובים היום, פשוט לא יחד".

אם לא היית הולכת ל"הישרדות" הייתם ביחד היום?
"חד משמעית לא. היום אני מבינה ש'הישרדות' הייתה כמו בריחה בשבילי, היא המחישה לי שהפרידה בדרך. בזמנו פנו אליי מ'רוקדים עם כוכבים' אבל אני בחרתי דווקא את הקשה ביותר, את 'הישרדות'. כנראה שידעתי מה אני רוצה והשגתי את זה. כל יום אני מודה לבורא עולם על התוכנית. קיבלתי המון כלים וחוזק וזה גם מה שעזר לי לעבור את השנה הלא קלה הזו, שנה של הישרדות. כל פעם שחוויתי קשיים בתהליך הגירושים והפרידה, השוויתי את זה למצב שבו הייתי ללא אוכל ובלי לראות את הילדים שלי".

יום הולדת צורי מסקיה - אירית רחמים ובעלה (צילום: ראובן שניידר)
רחמים ובסיס בימים טובים יותר | צילום: ראובן שניידר

"אף בעל לא היה רוצה שאשתו תלך לתקופה כזו ארוכה"

רחמים ובסיס נישאו ב-2002. הוא היה אז כדורגלן מכבי פתח תקווה, היא הייתה רקדנית ומנהלת להקת רקדניות. במסיבת הרווקות שלה התרחש הפיגוע הקשה בסי-פוד מרקט, שגבה שלושה קורבנות ועשרות פצועים. רחמים ובסיס התגברו על הטרגדיה, נישאו וניהלו זוגיות יציבה ומאושרת, כולל שני בנים ואימפריית הפקת אירועים יוקרתית וצבעונית שרחמים הקימה וניהלה בעצמה. גירושי הזוג הפתיעו רבים, למרות שאת ניצני המשבר ראינו כבר ב"הישרדות", כשכל מתמודדי התוכנית קיבלו ברכות מרגשות מבני משפחתם, ואילו רחמים קיבלה מסר ממנהלת משק הבית של בני הזוג.

העובדה ששיתפת את צופי התוכנית במשבר העמיקה אותו עוד יותר?
"לא רציתי לשתף בבעיות שלנו, אבל בהחלט ראו את זה על גבי המסך. כשאת נמצאת במקום קודר ומלאה בגעגועים, אם תרצי או לא את נחשפת, את לא יכולה להחביא את זה. אני אישה מאוד אמיתית והגעגועים והמחשבות בוטאו בקול רם. אם רע לי, יודעים את זה, ואם טוב, גם. לירון לא רצה שאלך לתוכנית, אבל היינו בתקופת משבר אז בשבילי זו הייתה בריחה כדי לעשות חשבון נפש".

חשבון נפש על מה? מה קרה ביניכם בדיוק?
"אני ולירון נפרדנו עם אהבה וחברות וכבוד, לא עזבנו כי לי או לו יש מישהו אחר. פשוט לא הסתדרנו. הפערים בינינו מאוד גדלו ונכנסנו לתהום שלא יכולנו לגשר עליה. גם אם היינו חושבים לקחת צעד אחורה מכל הפרסום אחרי 'הישרדות', כבר היה מאוחר מדי. מה לעשות שסטטיסטית 30 אחוז מהזוגות היום גרושים? אנחנו בעידן מאוד קשה ותובעני. לירון ואני באמת השתדלנו, אבל כנראה שבעקבות העבודה והפרסום, לא הצלחנו לשרוד".

למה בעצם לירון כל כך לא רצה שתלכי לתוכנית?
"לירון הוא איש משפחה, ואני בטוחה שאף בעל לא היה רוצה שאשתו תלך לתקופה כזו ארוכה. הוא מאוד דאג לי. בכלל, לירון לא איש של פרסום. גם בימים הכי טובים שלו, בתהילת הכדורגל, הוא היה איש מאוד סולידי. אבל תמיד יש מחיר והוא הבין את זה. כשהוא הצליח בכדורגל, ואנחנו היינו בשנים הראשונות שלנו, הייתי חשופה לטוב ולרע. כשהוא החמיץ גול קיללו אותי וכשהוא כבש שרו לי. אני אף פעם לא פחדתי מחשיפה, תמיד לקחתי אותה למקום העסקי שלי. למנף את זה לאירועים שלי. כמו חברי כנסת, שחד משמעית אם לא יכתבו עליהם הם לא יהיו".

ולמרות שהוא לא איש של פרסום, הוא עדיין בוחר להסתובב עם אייל גולן, אחד האנשים הכי מסוקרים במדינה כיום
"נכון. לירון עדיין חשוף לתקשורת כי הוא בחר להיות חבר של אייל. אבל אם זאת הסביבה שבחרת, אתה צריך להבין את המחיר. טוב לו עם חבר כזה ואין סיבה שלא, כי אייל חבר מקסים".

אז אין לך בעיה עם החברות הזו?
"אני חברה של אייל שנים כי אני עובדת איתו, ולפני הכל הוא בן אדם. החברות של לירון ואייל היא אמיתית וטהורה. הם היו חברים גם כשאייל לא היה בשיא התהילה, אבל היום החברות יותר חזקה. הם לוקחים את הילדים ומבלים ביחד. אני מפרגנת וממש לא מקנאה".

אירית רחמים, לשימוש המגזין בלבד (צילום: אלכס ליפקין)
איל גולן בחור מקסים | צילום: אלכס ליפקין

לא מעוניינת בדירת רווקות, תודה

אירית רחמים היא אמנם גרושה בפרופיל גבוה ורואים אותה לא מעט, אבל גם בעלה לשעבר די בולט בשטח, במיוחד מאז שעזב את הבית המשותף לטובת דירת רווקים בשכנות לאייל גולן. וכולנו יודעים מה זה אומר – חיים עמוסי בילויים, מסיבות ובעיקר נשים צעירות.

יפריע לך אם תקראי שהוא יוצא עם דוגמנית בת 20, כמו החברות של אייל?
"אם זה לא יפגע בהתנהלות שלו מול הילדים שלי, זה ממש לא יפריע לי. להפך, אני מפרגנת לו. לקחנו את הכל בחשבון כשהחלטנו על גירושים, שנינו ידענו שיש חיים אחרי".

מה עם דירת רווקות לעצמך?
"אין לי שום עניין בדירת רווקות כי אני לא רווקה. אני אמא לשני בנים ואני לא במקום של להרשות לעצמי את מה שלירון יכול להרשות לעצמו. אני גם לא משווה בינינו, אני בתור גבר הייתי חיה בדיוק כמוהו. שיחיה ויהנה".

אייל גולן לירון בסיס ועמוס תמם (צילום: שרון רביבו)
בסיס וגולן BFF | צילום: שרון רביבו
כל הפרגון הזה אמיתי? באמת נשארתם חברים טובים?
"אני לא אישה שיודעת לריב. גירושים זה דבר לא קל ופרידה משאירה המון משקעים, כך שהיו לי את כל הסיבות לריב, להילחם ולהשאיר טעם רע. אבל יש לי ילדים, והם העוגן והחמצן, ולמענם אני אעשה את הכל. מי שתגיד לך שהיא מסתדרת עם הגרוש שלה בקלות בטח משקרת. היו קשיים בדרך, אבל ראיתי כל הזמן את הילדים שלנו ואת ההורים של לירון מול העיניים. ההורים שלו הם כמו ההורים שלי, אז גם אם היו לי כעסים אליו - שחררתי. גם אם נפגעתי, שמתי את עצמי בצד, כי אני רואה קודם כל את משפחת בסיס, שזה הבנים שלי וההורים שלו".

נשמע לא פשוט
"המשלתי את הפרידה הזו לאובדן של ההורים שלי. כשהייתי ילדה איבדתי את ההורים שלי ולא רציתי שהילדים שלי יחוו פירוק כזה. היה לנו בית מושלם ורציתי שיישאר ככה, אבל זה לא קרה. עברתי שנה לא קלה. היו הרבה ימים של עצב ודמעות, אבל הייתי חייבת להמשיך הלאה. כולם יכולים להגיד הכל - היא יוצאת, מתלבשת, מסתובבת, אבל מבחינתי יש לי ילדים שאני צריכה להביא להם פרנסה, ובשבילם אני אמשיך להיות חזקה. העבודה שלי, שכרוכה בקהל ופרסום, היא חלק מזה".

אז זה סוג של הצגה בעצם.
"אני אוהבת לחייך גם כשלא טוב לי, זה מביא את הבשורות הטובות אחר כך. אני מאוד רגישה לחלשים ולא אוהבת להראות חולשה בעצמי, אני ממש מפחדת מזה. אני חושבת שאנשים חלשים נכחדים, אז אני אמשיך להראות חוזק ואנסה להיות הכי הכי כדי לא להגיע למקום הזה".

אולי את קצת מתחרטת על הפרידה?
"אני לא מתחרטת על שום צעד שאני עושה. יכולתי לבחור בברירות אחרות, אבל לפעמים לא הולכים נגד הטבע. הפרידה הזו הייתה בלתי נמנעת".

אירית רחמים עם חברים באילת (צילום: אילן פיפסון,  יחסי ציבור )
גרושה בפרופיל גבוה | צילום: אילן פיפסון, יחסי ציבור

שווה, מחפשת דומה

עם שלל תמונות שלה בבגד ים ויתרת עו"ש נאה, הייתם מצפים שרחמים תמשיך הלאה די מהר. אבל מאז הפרידה היא לבד, ולא נראה שזה הולך להשתנות בזמן הקרוב. "אני בינתיים עם שני הגברים שלי בבית, וכרגע לא מחפשת, אבל אני יודעת מה היעד".

ספרי לנו גם.
"אני לא רוצה לצאת בהצהרות אבל אני אישה עם תובנות, יודעת להעריך את עצמי, מה אני יודעת לתת, ומה אני שווה. יש בי המון נתינה".

ובכל זאת, מי גבר החלומות?
"אני מאמינה במציאות, לא בחלומות ופנטזיות. אני לא יכולה להגיד לך שלא פונים אליי, כבר לפני שקיבלתי את הגושפנקא ברבנות היו פניות ולא הסכמתי. אני מחוזרת, וזה מאוד טוב לנפש אחרי השנה שעברתי, אבל אני שוקלת הכל בכובד ראש. בינתיים זה מחמיא אבל אני לא אגיד לך שאני עושה עם זה משהו. אני לא במקום של לצאת לדייטים, זה מאוד טרי לי".

אירית רחמים, לשימוש המגזין בלבד (צילום: אלכס ליפקין)
ביושר ובזיעה | צילום: אלכס ליפקין

אין ספק שלרחמים יש את הנתונים להיות אישה מחוזרת, אבל התנהלותה ב'הישרדות', ואולי גם בחיים, הפכה אותה למעין דמות גדולה מהחיים של אישה פרובוקטיבית, חזקה ועם פה גדול. רבים גם טענו שזכייתה בתuכנית לא הייתה מוצדקת, ושבעולם הוגן יותר גב פשטי, הזוכה במקום השני, היה לוקח. "הרווחתי הכל ביושר ובזיעה, גם את הזכייה בהישרדות", היא מכריזה נחרצות, "אז היו ביקורות, אבל היה גם הרבה טוב. כל יום קיבלתי פניות מנשים ואימהות שביקשו להיפגש איתי, רצו ממני כוח ועצות. קשה לרצות את כולם במאה אחוז, ובמיוחד כשאת דמות כמו אירית רחמים".

איזה דמות היא אירית רחמים?
"דמות שעל פני השטח נראית פומפוזית, אבל בפועל ממש לא".

זה מפריע לך שתופסים ממך משהו שאת לא?
"ממש לא. אין לי בעיה שיחיו עם החוזק והחוסן הזה. זה עושה לי טוב עסקית. אם לא הייתי בוחרת במקצוע הזה, לא הייתי מתפרסמת. בכל אופן, הפרסום לא עשה ולא עושה לי טוב, חד משמעית. במשך עשר שנים העסק שלי מנוהל ברמה הכי מקצועית שיש, ודווקא בעקבות הפרסום הייתה תקופה קצרה שהוא נפגע כי אנשים חשבו שאני רק אשת טלוויזיה וכבר לא ממשיכה עם אירועים. ככל שהתרחקתי מהתוכנית, העסק חזר לעצמו ואין ספק שבעקבות התוכנית היו לי הרבה יותר אירועי בר ובת מצווה".

אירית רחמים, לשימוש המגזין בלבד (צילום: אלכס ליפקין)
הושפעה מהמחאה החברתית | צילום: אלכס ליפקין

את עדיין מפיקה של העשירון העליון?
"הפסקתי עם ההפקה לעשירון ולאלפיון העליון. המחאה החברתית השפיעה עליי מאוד. מאז 'הישרדות', יש לנו מחלקת אירועים לילדים שאין להם יכולת לעשות בר או בת מצווה. אני יכולה להגיד שאני מקדישה כמעט שלוש שעות ביום לאירועים של ילדים שקשה להם".

היית רוצה לחזור לככב בטלוויזיה?
"אם זאת תהיה תוכנית שלי, אז כן. בתחום שאני חזקה וטובה בו".

ריאליטי? הבנו שסירבת לעונה השנייה של "מעושרות".
"אדם שהולך לתוכנית ריאליטי חייב להיות חזק מאוד בנפשו. מי שלא חזק, שלא יילך. אנחנו, כמשתתפי ריאליטי, קורבן של הקהל. כל פרק מישהו אחר קורבן, ועוד בעריכה הטלוויזיונית שהיא אף פעם לא מדויקת. את צריכה להיות אדם חזק, לדעת לעמוד גם בהפסדים, גם בניצחונות וגם בחשיפה לקהל".

היית הולכת ל'הישרדות אולסטאר'?
"'הישרדות' זה ריאליטי מאוד איכותי אבל אני כבר זכיתי בתוכנית. קיבלתי את התואר".

איפור ושיער: מיקי בוגנים.

>> לכל כתבות המגזין